W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekordowy rok inwestycji w polskie start-upy

28.01.2022

3,6 mld zł zainwestowały fundusze w polskie start-upy w 2021 roku, to więcej pieniędzy niż w najlepszych dotąd latach 2019–2020 razem wziętych. A ten rok ma być jeszcze bardziej owocny.

Rekordowy rok inwestycji w polskie start-upy

Z podsumowania transakcji na polskim rynku venture capital (VC) w 2021 r. wynika, że w tym okresie 379 spółek pozyskało 3,6 mld PLN od 113 funduszy. To oznacza wzrost inwestycji o 1,5 mld PLN względem 2020. To podsumowanie z raportu przygotowanego przez PFR Ventures i fundusz INOVO we współpracy z NCBR i innymi partnerami.

- Z wielką satysfakcją odnotowuję skalę przeprowadzonych transakcji. Potwierdziły się prognozy NCBR – to był najlepszych rok w całej historii tego segmentu rynku. Fundusze, które dysponują środkami powierzonymi przez NCBR są obecnie w kluczowej fazie okresów inwestycyjnych, dlatego też wiele ciekawych pomysłów, dzięki programom BRIdge Alfa oraz BRIdge VC będzie mogło otrzymać wsparcie również w 2022 roku. Szczególnie ciekawą i rozwijającą się jest oferta inwestycyjna sześciu funduszy PFR NCBR CVC FIZAN, uruchomionych w ramach unikalnego na skalę europejską mechanizmu funduszu funduszy. Dużym optymizmem napawa fakt, że obserwujemy obecnie pierwsze wyjścia inwestycyjne, które są obiektywną miarą sukcesu naszych wysiłków na rzecz budowy atrakcyjnego ekosystemu wsparcia startupów – podkreślił Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ostatni kwartał 2021 r. okazał się najmocniejszym okresem w historii polskiego VC. Fundusze zainwestowały ponad 1,2 mld PLN – tyle, ile w całym roku 2019. Dodatkowo w statystykach uwzględniona została szacunkowa kwota, jaką mogła pozyskać spółka DocPlanner, która nieoficjalnie stała się pierwszym polskim jednorożcem. Według szacunków analityków PFR Ventures i Inovo Venture Partners, do spółki mogło trafić nawet 600 mln PLN. Łącznie z tą estymacją, od października do grudnia zeszłego roku do polskich innowacyjnych firm popłynęło 1,8 mld PLN. 

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba bardziej dojrzałych transakcji. Finansowanie zalążkowe wciąż ma największy udział w rynku – odnotowano 367 inwestycji o takim charakterze. Równolegle rośnie liczba rund A i B – łącznie przeprowadzono ich 54. Pojawiły się również trzy rundy na poziomach od C do F. 

Wzrost dojrzałych transakcji ma też przełożenie na średnią, która w czwartym kwartale 2021 wynosiła aż 12,5 mln PLN, a w całym roku było to 7,1 mln PLN (blisko dwukrotnie więcej niż w 2020 r.). Ze względu na silną bazę rund zalążkowych, mediana utrzymuje się poziomie około 1 mln PLN. 

Pieniądze z funduszy VC najczęściej trafiają do spółek, które zajmują się innowacjami z obszaru zdrowia. W 2021 r. stanowiły one ponad 14% z wszystkich przeprowadzonych transakcji. Najpopularniejszym modelem biznesowym pozostaje SaaS (model subskrypcyjny), którego udział wynosi prawie połowę. 

Rozwój polskich start-upów przekłada się również na generowanie nowych miejsc pracy – 15 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania VC, zatrudniło w ostatnim roku ponad 1300 osób. Średni udział pracowników z Polski w tych spółkach wyniósł 58%. 

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania, poza niepotwierdzonym oficjalnie DocPlanner, znajdują się: Uncapped (301 mln PLN), Ramp (220 mln PLN), Packhelp (190 mln PLN) oraz Infermedica (120 mln PLN). Wszystkie z nich wspierane są przez najlepsze międzynarodowe fundusze VC takie jak Balderton, NFX, One Peak Partners, Speedinvest czy White Star Capital.


Programy BRIdge Alfa oraz BRIdge VC są finansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

RAPORT

{"register":{"columns":[]}}