W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola NCBR w transformacji gospodarki. Dyskusje podczas Forum Ekonomicznego

09.09.2021

„Zielone” inicjatywy na rzecz zrównoważonej gospodarki, sposoby na zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw dzięki innowacjom, wyzwania związane ze współpracą nauki i biznesu – to tylko niektóre zagadnienia dyskutowane podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ze względu na rolę NCBR w tych obszarach, podczas rozmów nie mogło zabraknąć przedstawicieli Centrum.

Widok na scenę i trzech panelistów: od lewej: Michał Janasik – Wiceprezes ds. Finansów i Komercjalizacji Centrum Łukasiewicz, Wojciech Kamieniecki – dyrektor NCBR, Michał Góra – Prezes Alfavox. Za panelistami plansza z logo i napisem: Economic Forum.

Jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej, Forum Ekonomiczne, w tym roku odbywa się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Biorą w nim udział przedstawiciele administracji centralnej, samorządowej, biznesu, nauki, z Polski i zagranicy. Wśród podejmowanych przez ekspertów tematów są m.in. kwestie gospodarcze, perspektywy rozwoju, bezpieczeństwo, współczesne wyzwania i kryzysy, w tym przede wszystkim trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią skutki społeczno-gospodarcze.

Dwa panele dyskusyjne Zwiększanie konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw poprzez innowacje oraz Zrównoważona gospodarka na rzecz klimatu odbyły się pod patronatem NCBR. Centrum reprezentował dyrektor instytucji dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Platforma dla współpracy biznesu i nauki

W pierwszym panelu prowadzonym przez ministra Jacka Żalka, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poza NCBR udział wzięli przedstawiciele Centrum Łukasiewicz, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Szkoły Głównej Handlowej i Alfavox. Uczestnicy rozmowy skupili się m.in. na konieczności budowania mechanizmów wsparcia i zachęt dla przedsiębiorców i naukowców do wdrażania innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w (post)covidowej rzeczywistości.

NCBR stwarza platformę do współpracy nauki i biznesu, bez której nie ma szans na przełomowe innowacje. Fundusze którymi dysponujemy służą głównie ograniczeniu ryzyka, będącego nieodłączną częścią projektów B+R. Z drugiej strony oferujemy innowatorom naszą wiedzę ekspercką, doświadczenie, analizy w formie regularnie wydawanych publikacji – podkreślił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Zaangażowanie w gospodarkę cyrkularną

Panel pt. Zrównoważona gospodarka na rzecz klimatu nawiązywał do potrzeby rozwijania gospodarki obiegu zamkniętego. Dyrektor Centrum miał okazję do przedstawienia „zielonych” inicjatyw NCBR w rozmowie z przedstawicielami biznesu (Lidl Polska, Huawei) oraz samorządu (Miasto Świdnica). Dyskusję moderowała dr inż. Agnieszka Sznyk – Prezes Instytutu Innowacji INNOWO.

Naszym zadaniem jest wspieranie innowacji w gospodarce, tak aby stała się bardziej konkurencyjna. Nieodłącznie wiąże się to z koniecznością zaangażowania naszych przedsiębiorców i naukowców w gospodarkę cyrkularną. Odpowiadając na wyzwania związane z Europejskim Zielonym Ładem uruchomiliśmy 9 przedsięwzięć z zakresu m.in. Innowacyjnej biogazowni, Oczyszczalni przyszłości, Budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo i inne.  Dzięki zastosowanej przez nas innowacyjnej formule zamówień przedkomercyjnych stymulujemy rozwój wskazanych obszarów, a w niektórych przypadkach tworzymy rynek – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Dyrektor odniósł się również do obszarów, które stwarzają dla Polski szansę na bycie liderem zmian w gospodarce cyrkularnej.

NCBR dostrzega również ogromny potencjał wodoru. Chcemy wspierać produkcję, transport i magazynowanie wodoru. Musimy inwestować w rozwój całego łańcucha wartości wokół wodoru, stawiając na projekty o wysokim potencjale komercjalizacji, aby nie zostać tylko biorcą technologii. Ponieważ gospodarka wodorowa dopiero się kształtuje, mamy szansę jako Polska stać się liderem w tym obszarze – wyjaśnił dyrektor NCBR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest jednym z Partnerów tegorocznego, XXX Forum Ekonomicznego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Więcej informacji na stronie: forum-ekonomiczne.pl

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}