W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy, debaty, nowa perspektywa UE i projekty beneficjentów – podsumowujemy konferencję, na której świętowaliśmy 15-lecie NCBR

31.10.2022

27-28 października w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie - konferencja „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR”, podczas którego świętowaliśmy i podsumowaliśmy 15 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz była współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich.

2

Podczas dwóch dni podsumowaliśmy dotychczasową działalność NCBR, rozmawialiśmy z ekspertami rynkowymi na bieżące tematy oraz przybliżyliśmy, w jakim kierunku zmierzamy i jakie będą kolejne działania Centrum, również w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Na wydarzeniu obecni byli także beneficjenci programów NCBR, którzy prezentowali efekty swoich innowacyjnych projektów, realizowanych również ze wsparciem środków Funduszy Europejskich. 

Innowacje kreują gospodarkę przyszłości

- Jesteśmy dumni, że z Państwem i dla Państwa, od piętnastu lat, możemy wspierać rozwój innowacji w Polsce – powitał gości podczas rozpoczęcia wydarzenia dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W swoim przemówieniu podkreślił ważną rolę tworzenia innowacji - Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że rola badań naukowych i innowacji jest szczególnie widoczna w sytuacjach kryzysowych. W dzisiejszym świecie kryzysów nie brakuje i w jakiś sposób dotykają każdego z nas. To właśnie w takich momentach z nadzieją patrzymy na wynalazców, bo potrzebujemy dobrych rozwiązań.

Na otwarciu konferencji byli również przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, nadzorującego działalność NCBR. 

- Polska gospodarka coraz mocniej opiera się na innowacjach. To wielkie wyzwanie, a przede wszystkim możliwość tego, co będziemy robić w przyszłości. Państwo, którzy reprezentują sektor biznesu doskonale zdają sobie sprawę, że przyszłość zależy od nas samych i od tego, co dziś stworzymy, a innowacje są pewnym rynkiem, z którym wszyscy możemy się zmierzyć, ponieważ tam jeszcze jest wiele do zrobienia – wskazał w przemówieniu Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej. - Poprzez współfinansowanie z różnych źródeł, również ze środków Funduszy Europejskich, NCBR pomaga rodzimym przedsiębiorcom, w szczególności we wdrażaniu innowacji i w podejmowaniu biznesowego ryzyka, czyli tego, co towarzyszy na co dzień każdemu przedsiębiorcy.

Pierwszy dzień konferencji został podzielony na dwie sceny – krajową oraz międzynarodową. Na tej pierwszej polscy eksperci, reprezentujący różne branże, dzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, a także wiedzą o tym, co przyniesie nam przyszłość. Jako pierwsze, ekspertki NCBR z Działu Programowania i Wyboru Projektów – Anna Marciniak oraz Karolina Lesyng zaprezentowały założenia programów Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego oraz Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.  

Pierwszym panelem dyskusyjnym była prowadzona przez Michała Chomczyka, kierownika sekcji w Dziale Zarządzania Ekspertami dyskusja dotycząca wyzwań przedsiębiorców w dążeniu do 5.0 rewolucji przemysłowej. Razem z zaproszonymi ekspertami poruszali temat wizji piątej rewolucji przemysłowej, zwiastującej współpracę między maszyną a człowiekiem. Punktem wyjścia rozmowy był raport Komisji Europejskiej „Industry 5.0”. Paneliści wskazali m.in. medycynę, inżynierię biomedyczną, branżę finansową i handlową jako te, w których najszybciej dokona siękolejny przeskok technologiczy.

W kolejnej rozmowie eksperckiej, poniesiony został temat pomiaru B+R. Po prezentacji Katarzyny Krok, kierownik Sekcji Analiz i Ewaluacji w NCBR, uczestnicy panelu prowadzonego przez dr Agnieszkę Tokaj-Krzewską, szefową Działu Strategii w NCBR, zastanawiali się jak zmierzyć, jaki jest zwrot z każdej złotówki, zainwestowanej w rozwój innowacji i jaki jest efekt tych inwestycji. Wskazywali również alternatywne do ilościowych możliwości pomiaru efektów prac B+R.

Następna dyskusja została przygotowana przez spółkę IDEAS NCBR, czyli ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, wchodzący w skład GRUPY NCBR. Goście Krystyny Rappe-Niemirskiej, dyrektor marketingu i komunikacji IDEAS NCBR, skupili się na badaniu przyszłości polskiej informatyki w kontekście szybkiego tempa zachodzących zmian na świecie.   

Dr Barbara Kowalczyk oraz Michał Baranowski z Sekcji Analiz i Ewaluacji NCBR zaprezentowali badania, będące wstępem do kolejnej rozmowy panelowej, dotyczącej zaangażowania kobiet w projekty B+R. Czy płeć ma znaczenie w działalności innowacyjnej? Kwestie równości w dostępie do nauki i do prowadzenia prac B+R omówiły ekspertki, zaproszone przez Katarzynę Krok, kierownik Sekcji Analiz i Ewaluacji w NCBR. Następnie w segmencie prezentacji Jakub Ardyn, dyrektor Działu Współpracy z Beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego pokazał wpływ Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na wsparcie szkolnictwa wyższego dla edukacji i rozwoju, a Paweł Materniak, dyrektor inwestycyjny w NCBR Investment Fund przedstawił działania koinwestycyjnego funduszu venture capital, wchodzącego w skład Grupy NCBR.

Panel „Ścieżki dla innowacyjnej gospodarki” został przygotowany przez Akces NCBR. To najmłodszy podmiot Grupy NCBR, zajmujący się komercjalizacją i gotowy do współpracy z uczestnikami sceny innowacyjnej czy technologicznej. Goście moderatorki Natalii Osicy, dyrektor zarządzającej ‘pro science’, podjęli się dyskusji na temat wdrożeń i tego, jak sprawić, aby w Polsce rozwijano i komercjalizowano wartościowe projekty.

Ostatnim panelem sceny krajowej był „Innowacyjne technologie w medycynie i farmacji – czy polska myśl technologiczna jest na poziomie rozwiązań światowych?”, prowadzony przez dr Adama Dawidziuka, eksperta w Dziale Zarządzania Ekspertami NCBR. Zaproszeni goście dyskutowali o polskim przemyśle medycznym, który stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań, ale i wielu szans, jakie powstają w wyniku dynamicznych zmian w relacjach międzynarodowych. Poruszyli także tematy, które są istotne niezależnie od kontekstu geopolitycznego np. w jaki sposób w innowacjach medycznych przenikają się różne obszary badawcze oraz w jakim stopniu interdyscyplinarność jest istotna dla innowacyjności.

W międzynarodowym gronie

Część międzynarodową konferencji rozpoczęło wystąpienie Agnieszki Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej (BWM). Przypomniała w nim, że NCBR został utworzony w celu łączenia świata nauki z biznesem oraz, że Centrum od swojego powstania aktywnie działa na rzecz poprawy poziomu innowacyjności w Polsce. W ramach działań kierowanego przez dyrektor Ratajczak biura mamy do czynienia z synergiczną działalnością Działu Krajowego Punktu Kontaktowego, odpowiadającego za program Horyzont Europa, Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Biura NCBR w Brukseli. Przedstawiciele każdej z tych trzech części składowych BWM zaprezentowali działalność swoich działów i odniesione sukcesy.

Dyskusję na temat EU Innovation Agenda poprowadziła dyrektor biura NCBR w Brukseli, Ewa Kocińska-Lange. Inicjatywa ta ma na celu budowanie wspólnego europejskiego ekosystemu w zakresie innowacji, sprawienie, żeby Europa stała się domem dla technologii „deep tech”, a także, zmniejszenie luki pomiędzy regionami europejskimi w zakresie innowacji. Od Anny Panagopoulou, dyrektor w ERA & Innovation, DG Research & Innovation w Komisji Europejskiej dowiedzieliśmy się więcej o takich działaniach planowanych w ramach tej inicjatywy, jak powstawanie dolin innowacji, wspieranie talentów czy poprawa dostępu do finansowania. Dzięki obecności dyrektora M. Gaczyńskiego z Ministerstwa Edukacji i Nauki poznaliśmy także polską perspektywę i dowiedzieliśmy się o znaczeniu podejścia międzysektorowego i roli synergii. Paneliści zgodzili się, że świadomość celu, jaki przyświeca udzielaniu wspiercia innowatorom jest bardzo ważna. To działania, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju i regionu.

Kolejny panel dotyczył wagi projektów międzynarodowych. Przewrotny tytuł „czy warto brać w nich udział?” nie zmylił uczestników dyskusji, którzy zgodnie stwierdzili, że odpowiedź może być tylko jedna: „tak!”. W rozmowie prowadzonej przez dyrektor działu Krajowego Punktu Kontaktowego Magdalenę Bem-Andrzejewską przedstawiciele instytucji międzynarodowych, uczelni, instytutów czy przedsiębiorstw przedstawili swój punkt widzenia na współpracę międzynarodową. Zdecydowanie wskazali, że poszerza ona możliwości, zwiększa dostęp do nowych rynków i pomysłów, wzmacnia portfolio i możliwość tworzenia zupełnie nowych rozwiązań dotychczasowych problemów. Mimo że w zarządzaniu międzynarodowymi zespołami można dostrzec wyzwania, to jednak przeważają pozytywy. Współpraca międzynarodowa to konieczność, a NCBR i Krajowy Punkt Kontaktowy mogą pomóc w zrobieniu kolejnych kroków ku tej współpracy.

Następny panel koncentrował się na korzyściach płynących ze współpracy międzynarodowej. Jego uczestnicy wskazywali na to, że pozwala ona na korzystanie z komplementarnych kompetencji partnerów, pokonywanie własnych ograniczeń i poznawanie siebie, co umożliwia zbliżenie państw i społeczeństw oraz rozwój współpracy wielostronnej. Nakreślono także katalog możliwości w zakresie takiej współpracy, oferowany przez NCBR.

Kolejny panel pozwolił nam wyjść poza kontekst europejski i dotrzeć do USA, a konkretniej - do Nevady. Dowiedzieliśmy się o współpracy PL-USA w zakresie wspierania przedsiębiorczości i rozwoju polskich biznesów na tamtejszym rynku. Zaangażowanie środowiska akademickiego, administracji i przedsiębiorstw pozwoliło stworzyć cieszący się dużym zainteresowaniem program. Trzymamy kciuki, żeby był on dla polskich przedsiębiorców dobrym startem i krokiem milowym w ich rozwoju.

Podczas ostatniej rozmowy panelowej wysłuchaliśmy opinii przedsiębiorców na temat sposobów rozwoju ich firm. Według nich, do sukcesu międzynarodowego przedsiębiorstwa przyczyniają się: współpraca z podobnie myślącymi osobami, wytrwałość i elastyczność w działaniu, a także korzystanie z doradztwa bardziej doświadczonych przedsiębiorców i konsultantów (mentoringu).

Drugi dzień poświęcony startupom i zielonej energetyce

Drugi dzień wydarzenia to przede wszystkim prezentacja efektów działań NCBR w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Nie zabrakło ciekawych dyskusji nt. prowadzonych programów, a beneficjenci środków Funduszy Europejskich z POIR, firm: Noctiluca, Progress Piotr Przybysz, Thorium Space oraz Saventic Health znaleźli się w ogniu pytań na gorących krzesłach, opowiadając o swoich projektach. Tego dnia, również Michał Baranowski z Sekcji Analiz i Ewaluacji NCBR zaprezentował autorski raport nt. rynku Venture Capital. 

- Program BRIdge Alfa to punkt zwrotny w rozwoju polskiego rynku venture capital. To także pewnego rodzaju rewolucja w bogatej ofercie NCBR. Centrum zawsze podejmowało odważne i ambitne inicjatywy, wspierające rozwój innowacji w Polsce. 15 lat istnienia naszej Instytucji, to nie tylko piękna historia, tradycja i wypracowana marka, to nade wszystko ogromne wsparcie finansowe przekazane innowatorom, którzy dzięki swojej pomysłowości i pracowitości zwiększają przewagę konkurencyjną Polski i budują naszą krajową gospodarkę - wskazała w przemówieniu Hanna Strykowska, dyrektor Biura Zaawansowanych Programów Badawczych i Inwestycyjnych w NCBR, która otworzyła drugi dzień konferencji. 

W panelu podsumowującym program BRIdge Alfa i przedstawiającym program BRIdgeUp, Błażej Koczetkow, dyrektor Działu Funduszy Kapitałowych w NCBR uchylił rąbka tajemnicy dot. nowego programu wsparcia startupów w ramach FENG. W BRIdgeUp wzrośnie ticket inwestycyjny, a program obejmie dwie rundy. W pierwszej, analogicznie jak w BRIdge Alfa, projekty będą mogły otrzymać do 200 tys. euro grantu. Nowością jest druga runda, w której projekty z największym potencjału rozwoju będą mogły starać się nawet do łącznie 5 mln zł. NCBR dąży również do tego, aby w większej mierze finansować projekty z zakresu zaawansowanych technologii m.in. biotechnologii, ochrony środowiska, inżynierii materiałowej czy przemysłu kosmicznego.

Dyskusja o wsparciu rynku VC poprowadzona została przez Barbarę Nowakowską, dyrektor zarządzającą w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych. Eksperci dyskutowali o sposobach na efektywne zaangażowanie sektora publicznego w rozwój startupów. Mówiąc o rynku VC, nie możemy również zapomnieć o CVC – goście Kamila Melcera wzięli udział w dyskusji nt. roli funduszy Corporate Venture Capital w transformacji przemysłowej.

Kolejnym, bardzo ważnym zagadnieniem, podniesionym podczas konferencji były projekty NCBR realizowane w duchu strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Tym razem w ogniu pytań Marcina Popkiewicza stanęli kierownicy projektów: Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, Wentylacja dla szkół i domów, Innowacyjna Biogazownia, Oczyszczalnia Przyszłości, Technologie Domowej Retencji, Ciepłownia przyszłości i Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, Magazynowanie Energii Elektrycznej, Mangazynowanie ciepła i chłodu, Magazynowanie wodoru oraz System ostrzegania o zagrożeniach smogowych. Opowiedzieli oni o realizowanych projektach, a także przedstawili ich wpływ, nie tylko na poprawę stanu środowiska, ale również na gospodarkę. 

Ostatnią rozmową konferencji była dyskusja o tym, co nieodłączne przy prowadzeniu działalności innowacyjnej, czyli o porażkach. O tym, jak je przekuwać w sukces oraz jak wyboista może być droga każdego innowatora rozmawiali uczestnicy panelu moderowanego przez Martę Pawlak z Fundacji Startup Poland.

Zobacz konferencję online

Każda osoba, która nie mogła uczestniczyć w konferencji, cały czas ma okazję obejrzeć prowadzone w jej trakcie dyskusje. Nagranie zarówno pierwszego (sceny krajowej i międzynarodowej), jak i drugiego dnia konferencji dostępne są na kanale YouTube Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Konferencja „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ekspertom, z którymi mieliśmy okazję dyskutować, uczestnikom konferencji, jak również wszystkim osobom i instytucjom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować przez te 15 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przed nami kolejne wyzwania, mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę z Państwem.

 

Logotypy

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}