SAFEDAM
System SAFEDAM do precyzyjnego monitorowania wałów przeciwpowodziowych, m.in. z wykorzystaniem dronów. W sytuacji kryzysowej może uratować życie
Tytuł projektu
Zaawansowane technologie wspomagające przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z powodziami
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
- Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii – lider konsorcjum
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy – konsorcjant
- Astri Polska Sp. z o.o. – konsorcjant
- MSP INNTECH Sp. z o.o. – konsorcjant
- Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie – konsorcjant
Nazwa programu
PROGRAM OBRONNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
Konkurs
Konkurs na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa
Wartość projektu
8 586 515,00 zł
Wartość dofinansowania
8 448 215,00 zł
Okres realizacji projektu
22 grudnia 2015 r. – 21 maja 2020 r.
Poznaj nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
W Polsce istnieją tysiące kilometrów wałów przeciwpowodziowych. Klasyczny monitoring ich stanu polega na wykonywaniu bezpośrednich pomiarów geodezyjnych co kilkaset metrów. Tymczasem dokładna analiza stanu zabezpieczeń przeciwpowodziowych może ratować życie i dobytek tysięcy osób. SAFEDAM poprzez działanie z powietrza pozwala analizować stan każdego metra kwadratowego wału!
Informacja przestrzenna i dane do precyzyjnej analizy stanu zabezpieczeń przeciwpowodziowych to podstawa bezpieczeństwa. Nasz system dokonuje rewolucji nie tylko w monitoringu wałów, ale także w koordynacji akcji ratunkowych, gdyby doszło do powodzi.
Wyjaśnijmy to w szczegółach. Projekt SAFEDAM polega na przygotowaniu systemu monitorującego wały przeciwpowodziowe wielokrotnie szczegółowiej niż w dotychczasowej praktyce. Do monitoringu wykorzystywane są bezzałogowe systemy latające oraz dane lotnicze i satelitarne. Newralgiczne fragmenty wałów mogą być mierzone z dokładnością do kilku centymetrów dzięki zastosowaniu skanera laserowego i danych fotogrametrycznych. Dane 3D pozyskane w ten sposób są automatycznie analizowane pod nadzorem służb hydrologicznych i służą do tworzenia wizualizacji dla służb Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i specjalistów zarządzania kryzysowego. Jesteśmy w stanie dostarczać im precyzyjne informacje dotyczące stanu poszczególnych fragmentów zabezpieczeń, zgodnie z założeniem, że zawsze najlepiej jest zapobiegać ewentualnym nieszczęśliwym wydarzeniom.
SAFEDAM ma dwie konfiguracje: prewencyjną – czyli pozyskiwania danych umożliwiających stały monitoring zabezpieczeń przeciwpowodziowych, oraz interwencyjną, czyli wspomagającą służby w sytuacjach zagrożenia i podczas powodzi. Dzięki temu służby mogą precyzyjnie określać, gdzie prawdopodobieństwo pogarszania się sytuacji i zagrożenie jest największe – czyli gdzie ingerencja, zarówno zabezpieczająca, jak i ratunkowa, jest lub będzie potrzebna.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Opracowując nasze rozwiązania IT, wsłuchiwaliśmy się w głosy praktyków zajmujących się zarządzaniem i pomiarami wałów przeciwpowodziowych oraz ratownictwem. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt będzie przełomowy i będą korzystać z niego służby PSP, a jeśli takie zainteresowanie wykażą, to nawet samorządy i jednostki zarządzania kryzysowego w całej Polsce.
Duży udział w systemie będzie miał moduł geopartycypacji, czyli włączenia społeczeństwa w ochronę powodziową. Dzięki integracji urządzeń mobilnych osób, które będą mogły przesyłać zgłoszenia o stanie wałów przeciwpowodziowych w kraju, będzie można gromadzić w systemie dużo więcej informacji. Gdy już dojdzie do powodzi, nasz system pomaga służbom koordynować akcję, wskazując, gdzie zagrożenie przerwania wałów jest największe.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Największym wyzwaniem w projekcie było sprostanie wymaganiom wielu użytkowników końcowych – gestorów opracowywanego rozwiązania. Ich kompetencje, ale i potrzeby były tak odmienne, że podjęliśmy decyzję o stworzeniu de facto dwóch zintegrowanych ze sobą konfiguracji systemu, o różnej funkcjonalności, ale nadal ze sobą zintegrowanych. Opracowanie koncepcji takiego powiązanego różnymi modułami rozwiązania było wyzwaniem nie mniejszym niż organizacja własnych lub dołączanie do ćwiczeń terenowych PSP. Brały w nich udział setki strażaków, których pracę mogliśmy monitorować.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Nie bać się tworzyć odważnych wizji innowacyjnych rozwiązań, które mogą otrzymać dofinansowanie jednostek w Polsce.