SaponLabs
Projekt dostarczył kluczowych informacji na temat pozyskiwania i właściwości fizykochemicznych naturalnych surfaktantów (tzw. biosurfaktantów) obecnych w ponad 40 roślinach
Tytuł projektu
Opracowanie serii szamponów naturalnych bez dodatku syntetycznych surfaktantów, szczególnie SLS i SLES
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
SaponLabs Sp. z o.o.
Nazwa programu
POIR
Konkurs
INNOCHEM
Wartość projektu
1 358 152,50 PLN
Wartość dofinansowania
1 012 795,50 PLN
Okres realizacji projektu
01.09.2016 - 31.08.2019
Poznajcie nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt dostarczył kluczowych informacji na temat pozyskiwania i właściwości fizykochemicznych naturalnych surfaktantów (tzw. biosurfaktantów) obecnych w ponad 40 roślinach. Wyniki opisano w 8 recenzowanych publikacjach należących do światowej czołówki literatury naukowej:
I. Jurek et al. Journal of Surfactants and Detergents (2022) w druku
K. Wojciechowski et al. Surfaces and Interfaces 27 (2021) 101486
I. Jurek et al. Molecules, 26 (2021) 5628
I. Góral et al. Colloid and Interface Science Communications 42 (2021) 100400
I. Góral et al. Advances in Colloid and Interface Science 279 (2020) 102145
I. Jurek et al. Steroids 147 (2019) 52
I. Jurek et al. Biochimica et Biophysica Acta – Biomembranes 1861 (2019) 556
I. Góral et al. Journal of Surfactants and Detergents 21 (2018) 797
Na bazie zgromadzonej wiedzy opracowano serię kosmetyków naturalnych wolnych od surfaktantów syntetycznych z grupy alkilosiarczanów i i ch etoksylowanych analogów (SLS i SLES).
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Ze względu na silne powiązanie prowadzonych przez nasz zespół prac badawczo-rozwojowych ze środowiskiem akademickim, zdecydowaliśmy się podzielić wynikami badań z całym środowiskiem naukowym, dlatego wyniki badań opublikowano w czasopismach o zasięgu ogólnoświatowym.
Z kolei wyniki dotyczące technologii pozyskiwania biosurfaktantów, przygotowywania naturalnych surowców kosmetycznych (m.in. olejków eterycznych w proszku) oraz szczegóły receptur produktów kosmetycznych (m.in. szampony, odżywki do włosów, kremy do rąk i specjalistyczne kremy podologiczne) będą wykorzystywane w dalszej działalności firmy SaponLabs. W przypadku zainteresowania ze strony innych podmiotów możliwe jest udostępnienie tych wyników na zasadach komercyjnych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Na drodze do znacznie większego sukcesu komercyjnego projektu stanęły 2 istotne problemy:
- W trakcie realizacji projektu zmieniono treść Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych wprowadzając zakaz stosowania deklaracji marketingowych „free from”, „nie zawiera…”, „0%...”, „bez…” i tym podobnych, na których oparta była strategia marketingowa Projektu. Z tego powodu główny cel projektu, będący jednocześnie jego największym osiągnięciem (opracowanie serii kosmetyków bez syntetycznych surfaktantów typu SLS i SLES) nie może być używany jako kluczowy argument marketingowy.
- Pandemia Covid-19, której początek zbiegł się w czasie z rozpoczęciem okresu trwałości projektu, spowodowała zerwanie łańcuchów dostaw surowców i opakowań, ale przede wszystkim – zerwanie zaawansowanych rozmów z kontrahentami zainteresowanymi dystrybucją produktów kosmetycznych powstałych w trakcie realizacji projektu. Zaistniałe w następstwie pandemii problemy ekonomiczne znacznie zmniejszyły zainteresowanie klientów produktami prawdziwie naturalnymi (a przez to droższymi) na korzyść wielkoseryjnych tanich produktów oferowanych przez duże koncerny, gdzie obecności jedynie śladowych ilości składników naturalnych towarzyszą agresywne działania marketingowe sugerujące „naturalność” produktów.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Obsługa prawno-administracyjna wniosków POIR jest skomplikowana i czasochłonna, dlatego absolutnie konieczne jest zabezpieczenie środków/zasobów ludzkich do ich obsługi. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, z którymi nasz zespół borykał się w trakcie realizacji naszego projektu. Potencjalnym przyszłym beneficjentom radzimy nie skupiać się jedynie na aspektach merytorycznych projektu i stronie B+R, ale również na samej obsłudze projektu.