W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Small Grant Scheme z myślą o kobietach liderkach

04.09.2023

Small-Grant-Scheme-z-myślą-o-kobietach-liderkach

Konkurs Small Grant Scheme (SGS) w ramach Programu „Badania stosowane”, finansowany z Funduszy norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) to wyróżniająca się propozycja programowa NCBR skierowana do polskich badaczek. Jest odpowiedzią na obserwowane tendencje – mniej liczną reprezentację kobiet w naukach technicznych i inżynieryjnych w sektorze nauki, jak i biznesu.

Edycja 2020 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z puli 337 projektów, skutecznością w uzyskaniu dofinansowania mogła pochwalić się co 10 badaczka realizująca badania przemysłowe lub prace rozwojowe (31 wybranych projektów). Ponad połowa liderek przedsięwzięć, które uzyskały dofinansowanie była na wczesnym etapie kariery naukowej.

schemat

Realizacja projektu w ramach konkursu SGS jest dla badaczek szansą na przejęcie sterów i zdobycie doświadczenia w zarządzaniu własnym zespołem badawczym. Reprezentantki nauk technicznych i inżynieryjnych mogą być bardziej widoczne w sektorze badań i dzięki takim projektom umacniają swoją pozycję w świecie nauki – jak potwierdzają wyniki badania pn. Ewaluacja mid-term Programu „Badania stosowane”, Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021 zrealizowanego na przełomie 2022 i 2023 roku - Ewaluacja mid-term Programu „Badania stosowane”, Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021.

Zarówno rozwój kariery naukowej, jak i możliwość budowania zespołu badawczego – to bezpośrednie efekty projektów wyłonionych w konkursie, który wspiera przedsięwzięcia badawcze kobiet. Tak spore zainteresowanie kobiet uczestnictwem w Programie „Badania stosowane” to dobry sygnał świadczący o ich silnej motywacji do realizacji projektów badawczych i poszukiwaniu doświadczeń międzynarodowych.

NCBR jako Operator Programu „Badania stosowane” wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, umożliwiając badaczkom podnoszenie kompetencji zarządczych i wpływ na rozwój kariery naukowej. Szczególnie w tych dziedzinach nauk (inżynieryjno-techniczne), które cechuje nierównowaga pod względem płci. Jednocześnie Centrum należy do grona instytucji wdrażających Plan Równości Płci, który podkreśla jak ważne jest podejmowanie działań zapewniających równy dostęp do badań i innowacji.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badania: Ewaluacja mid-term Programu „Badania stosowane”, Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021.

{"register":{"columns":[]}}