Spełniając nevadyjski sen – pierwsze firmy zakończyły akcelerację w ramach NCBR-NAP
30.05.2022
Pierwsza kohorta startupów uczestniczących w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze Stanem Nevada właśnie zakończyła proces akceleracji w Reno i Las Vegas. Polskie firmy zaprezentowały się przed mentorami oraz inwestorami z Polski i USA. Wyjazd miał na celu zdobycie unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na rynku USA, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami, mającymi kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym. Druga kohorta podąży śladami pierwszej już w czerwcu br.
Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i Stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności poprzez np. komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych, nawiązanie współpracy z inwestorami i wspieranie ekspansji na rynku amerykańskim. Pierwsza grupa to firmy związane z innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze materiałów używanych w konstrukcjach budowlanych, transportu i przechowywania wodoru, IT przy sprzedaży produktów i usług, nanodruku i żywności.
Warto było czekać 2 lata
Po lutowym Demo Day i wystąpieniach firm, które następnie podlegały ocenie ekspertów z Polski i Nevady, w marcu wyłoniono najlepszą dziesiątkę. Ta, podzielona na dwie kohorty po pięć firm każda, udaje się do Nevady „spełniać swój amerykański sen”.
- Warto było czekać te dwa trudne, pandemiczne lata, by móc się z Państwem spotkać już w Nevadzie. Wykazali się Państwo dużą cierpliwością i determinacją, utrzymując i dalej rozwijając swoje firmy w tym jakże trudnym okresie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych o krótkiej historii działania. Z podziwem słuchałam Państwa wystąpień podczas Demo Day w Warszawie. Teraz nadszedł czas, by przedstawić się newadyjskim mentorom oraz inwestorom już na żywo, i to na ich terenie. Trzymam kciuki za Państwa sukces - tak mobilizowała startupy w Reno Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR.
Dobre przygotowanie uczestników
Za przygotowanie programu i proces akceleracji odpowiada Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego (GOED), na czele z dr hab. Pawłem Pietrasieńskim, prof. SGH, pełniącym w GOED funkcję Dyrektora ds. Handlu Międzynarodowego.
- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym, realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Jestem pod wrażeniem uczestników obu kohort. Już w lutym podczas Demo Day prezentacje zdecydowanej większości firm pokazywały mocno innowacyjne pomysły na biznes oraz wysokie przygotowanie merytoryczne. Minęło parę miesięcy i widzę, że firmy nie próżnowały. Prezentacje są jeszcze lepsze, a świadomość celów do osiągnięcia w Nevadzie - jeszcze większa. Przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą w spotkaniach, świetnie pitchują, zadają konkretne pytania. Moi nevadyjscy koledzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni - chwalił uczestników prof. Pietrasieński.
Intensywna akceleracja
Biuro GOED przygotowało bardzo intensywny program akceleracyjny. Każdy dzień jest niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na północy i południu Nevady, każda kohorta spędza kilka dni zarówno w Reno, jak i w Las Vegas. W Reno spotykają się m.in. z przedstawicielami Business Assembly – Platinum Group, InNevation Center przy University of Reno, Ozmen Center for Entrepreneurship oraz zwiedzają Tesla Gigafactory. W Las Vegas z kolei odwiedzają Black Fire Innovation Center, StartUpNV, Medrala Law Firm, International Innovation Center czy Las Vegas Chamber of Commerce. Ciekawy przerywnik stanowi spotkanie z Johnem Petkusem, konsulem honorowym RP w Nevadzie, który niezwykle interesująco opowiada o historii Polaków w Nevadzie oraz początkach ich działalności biznesowej w tym stanie.
- Istotnym elementem programu było spotkanie w International Innovation Center w Las Vegas. Uczestnicy NCBR-NAP mogli w nim poznać miejscowy ekosystem wspierania innowacji i korzyści z rozwijania firm. Przede wszystkim jednak wysłuchali doświadczeń polskich przedsiębiorców, którzy aktywnie i z sukcesami działają w rejonie Las Vegas. Był to namacalny dowód nie tylko na to, że Polak potrafi, ale również potwierdzenie skuteczności akceleracji prowadzonej przez GOED. Jeden z polskich przedsiębiorców, dr Rafał H. Kartaszyński, zdecydował się bowiem kontynuować swoją karierę w Nevadzie w efekcie regionalnego programu akceleracyjnego NLAB, który wraz z GOED przeprowadziło województwo lubelskie – podkreślił Cezary Błaszczyk, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej NCBR, który towarzyszył „majowej” kohorcie.
Zadowolenia nie kryli też sami uczestnicy pierwszej kohorty. - Sam program uważam za jak najbardziej udany. Stara się całościowo przedstawić możliwości, jakie Nevada oferuje dla rozwoju firm. Bardzo ciekawe były opinie od tutejszych specjalistów z branży, w tym od Polaków, którzy sami przyjechali do Nevady 2 lata temu i przeszli całą ścieżkę, od założenia i rejestracji firmy, aż po jej skuteczny rozwój. Ważne było też to, że mogliśmy spotkać się osobiście, bo zdalnie nie osiągnęlibyśmy takiego efektu - podsumował Tomasz Bogucki z Hydrogen First Sp. z o.o.
Wtórował mu Konrad Kwiecień z Flex&Robust Systems Sp. z o.o. - Całe wydarzenie oceniam bardzo pozytywnie. Można było pozyskać dużo informacji o tym, co należy zrobić, by rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą w Nevadzie. Zaoferowano nam też wiele możliwości nawiązania kontaktów i wskazano miejsca, w których można znaleźć pomoc w rozwoju biznesu. Bardzo cenne były też wnioski miejscowych mentorów – co robimy dobrze, a co moglibyśmy robić lepiej – mówił Kwiecień.
Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP na stronie: https://www.gov.pl/web/ncbr/inne-inicjatywy
***
Pilotażowa edycja programu NCBR-NAP została uruchomiona przez Centrum w 2020 roku. Celem programu jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Nevada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze Stanu Nevada i związanych z nimi instytucji.