W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spełniając newadyjski sen – 10 firm zakończyło akcelerację w ramach NCBR-NAP w 2024 r.

23.05.2024

Grupa krajowych startupów uczestniczących w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze stanem Nevada właśnie zakończyła proces akceleracji w Las Vegas, Reno oraz częściowo w Kalifornii, tj. w San Francisco i Dolinie Krzemowej. Firmy zaprezentowały się przed mentorami oraz inwestorami z Polski i USA. Wyjazd miał na celu zdobycie unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu w USA, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami mającymi kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym.

NCBR wyróżnione przez władze Nevady i Las Vegas

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i stanu Newada w różnych obszarach innowacyjności poprzez komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych, nawiązanie współpracy z inwestorami i wspieranie ekspansji na rynku amerykańskim. Firmy polskie uczestniczące w tegorocznej edycji oferują produkty i usługi związane z innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym pozyskiwany w nowatorski sposób kawior, platforma orkiestracyjna dla zasobów brzegowych i aplikacji IoT, oparte na sztucznej inteligencji analizy dla branży hotelarskiej, detekcja emocji, rozwiązania biotechnologiczne dla przemysłu kosmicznego czy też zautomatyzowana produkcja nanostrukturalnych włókien optycznych, generatywna sztuczna inteligencja w branży gier, system wykrywania cyberwłamań w sieciach przemysłowych, a także platforma quizowa, na której gracze mogą ze sobą rywalizować i wygrywać nagrody pieniężne oraz rzeczowe, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności.

Warto było czekać

Po Demo Day i wystąpieniach firm, które następnie podlegały ocenie ekspertów z Polski i Nevady, w lutym br. wyłoniono najlepszą dziesiątkę. Ta na początku maja udała się do Las Vegas, Reno i San Francisco, aby „spełniać swój amerykański sen”.

- Warto było czekać niemal trzy miesiące, by móc się z Państwem spotkać już w Nevadzie. Państwa innowacyjne pomysły i rozwiązania mają olbrzymi potencjał rozwojowy również w USA. Z podziwem słuchałam Państwa wystąpień podczas Demo Day w Warszawie. Teraz nadszedł czas, by przedstawić się newadyjskim i kalifornijskim mentorom oraz inwestorom już na żywo, i to na ich terenie. Mam nadzieję, że dzięki NCBR-NAP i wsparciu mentorów zdecydują się Państwo na ekspansję swoich firm na rynek USA - mobilizowała w Las Vegas Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR.

Dobre przygotowanie uczestników

Za przygotowanie programu i proces akceleracji odpowiadają amerykańscy partnerzy z Newady, w tym firma Granite Landings oraz Biuro Gubernatora Newady ds. Rozwoju Gospodarczego (GOED).

- Edycja NCBR-NAP w 2024 r. dała dziesięciu wybranym polskim firmom możliwość zapoznania się z rynkiem amerykańskim za pośrednictwem powiązań rządowych, akademickich i komercyjnych. Działanie podkreśla silną współpracę Polski i USA na wszystkich poziomach. Ułatwianie wejścia zagranicznych firm do Stanów Zjednoczonych z ma swoje źródło w amerykańskiej filozofii budowania silnej gospodarki bazującej na różnorodności narodowościowej. Takie  podejście przynosi korzyści amerykańskiej gospodarce poprzez wprowadzenie nowych, zmotywowanych i dynamicznych przedsiębiorców, wzmacniając zarazem polski ekosystem ekspansji zagranicznej start-upów. Wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych w dłuższej perspektywie nie ma sobie równych, a błyskawiczny wzrost polskiej gospodarki pokazuje, że Polska jest  idealnym partnerem dla naszego kraju - cieszył się Alex Wolfe, mentor, przedsiębiorca i współzałożyciel Granite Landings.

Ogromny udział w całym procesie ma również dr hab. Paweł Pietrasieński, prof. SGH, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Nevadą.

- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Jestem pod wrażeniem tegorocznych uczestników. Już w lutym podczas Demo Day prezentacje zdecydowanej większości firm pokazywały bardzo innowacyjne pomysły na biznes oraz dojrzałe przygotowanie merytoryczne. Minęło parę miesięcy i widzę, że firmy nie próżnowały. Prezentacje są jeszcze lepsze, a świadomość celów do osiągnięcia w Nevadzie - jeszcze większa. Przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą w spotkaniach, świetnie pitchują, zadają konkretne pytania, moi newadyjscy koledzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Zaaranżowane na miejscu przez organizację Granite Landings spotkania B2B i B2G mogą zaś okazać się dla przynajmniej kilku firm początkiem ich działalności biznesowej w Nevadzie. Serdecznie gratuluję NCBR wysiłków w przygotowaniu tego działania, które zostały docenione przez Wicegubernatora Nevady oraz Burmistrz i Radę Miasta Las Vegas - chwalił prof. Pietrasieński.

Intensywna akceleracja

Amerykańscy partnerzy przygotowali bardzo intensywny program akceleracyjny. Każdy dzień był niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na południu i północy Nevady cała grupa spędziła kilka dni zarówno w Las Vegas, jak i w Reno. W Las Vegas firmy odwiedziły Black Fire Innovation Center, gdzie wygłosiły prezentacje podczas pierwszej edycji Las Vegas Global Acceleration Forum. Firmy spotkały się tam również m.in. z Las Vegas Chamber of Commerce, Las Vegas Global Economic Alliance, StartupNV czy Startup Vegas oraz z polskimi przedsiębiorcami odnoszącym sukcesy w Nevadzie. Ciekawy przerywnik stanowiło wystąpienie Johna Petkusa, konsula honorowego RP w Nevadzie, który niezwykle interesująco opowiedział o historii Polaków oraz początkach ich działalności biznesowej w tym stanie. W Reno natomiast firmy spotkały się m.in. z przedstawicielami GOED, Business Assembly – Platinum Group, Nevada Industry Excellence, InNevation Center przy University of Reno i Ozmen Center for Entrepreneurship. Wykład wygłosił Mark Stiving, jeden z najlepszych amerykańskich specjalistów w dziedzinie wyceny towarów i usług.

- Istotnymi elementami agendy były Las Vegas Global Innovation Forum i spotkania w Blackfire Innovation Center w Las Vegas. Uczestnicy NCBR-NAP mogli poznać miejscowy ekosystem wspierania innowacji i korzyści z rozwijania tam firm. Dowiedzieli się też o rosnącym znaczeniu sektora rozrywki, sportu i turystyki dla gospodarki światowej. Przede wszystkim jednak wysłuchali doświadczeń polskich i wschodnioeuropejskich prawników oraz przedsiębiorców, którzy aktywnie i z sukcesami działają w rejonie Las Vegas. Był to namacalny dowód nie tylko na to, że Polak potrafi, ale również potwierdzenie skuteczności akceleracji prowadzonej przez newadyjskich partnerów NCBR. Jeden z polskich przedsiębiorców, dr Rafał H. Kartaszyński, zdecydował się bowiem kontynuować swoją karierę w Nevadzie w efekcie regionalnego programu akceleracyjnego NLAB, który wraz z GOED przeprowadziło województwo lubelskie - podkreślił Cezary Błaszczyk, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej NCBR.

Druga część akceleracji odbyła się w Kalifornii. W San Francisco i w Dolinie Krzemowej grupa zapoznała się z różnicami pomiędzy kalifornijskim a newadyjskim ekosystemem innowacji oraz z możliwościami, jakie oferuje stan będący samodzielnie jedną z największych gospodarek świata. Pomogły to zrozumieć spotkania m.in. z przedstawicielami US Market Access Center, wizyta w Google Campus czy w SRI International.

Uczestnicy procesu akceleracji nie kryli zadowolenia. - Dzięki udziałowi w NCBR-Nevada Acceleration Program otrzymaliśmy możliwość spojrzenia na nasz pomysł z zupełnie nowej perspektywy. Mentorzy zapewnili nieocenione wsparcie, pomagając nam opracować plan działania, który nie tylko sprawdzi się w Stanach Zjednoczonych, ale także dostarczy cennej wiedzy do osiągnięcia sukcesu globalnie. Współpraca z innymi uczestnikami programu pozwoliła nam dzielić się doświadczeniami i wzajemnie się wspierać, tym samym budując relacje, które w przyszłości mają szansę zaowocować w formie wspólnych przedsięwzięć i projektów - podsumował Miłosz Szmajda z SEAFOO PSA.

Wtórował mu Grzegorz Meller z UX Mining Sp. z o.o.: Działanie akceleracyjne NCBR-NAP dało nam pierwsze kontakty i możliwość networkingu w Nevadzie i Kalifornii. Dzięki temu rozpoczęliśmy świadczenie usług badawczych oraz projektowania UI/UX w Stanach Zjednoczonych. Natomiast wiedza przekazywana podczas warsztatów zapewniła nam wgląd w rynki lokalne. Jestem przekonany, że realnie wpłynie to na strategię rozwoju naszej firmy.

Kulminacją wyjazdu do Nevady i Kalifornii okazało się natomiast nagrodzenie NCBR certyfikatami uznania za istotny wkład w rozwój innowacyjnych stosunków gospodarczych pomiędzy Polską
a Nevadą. Przyznali je wicegubernator Stanu Nevada oraz Burmistrz i Rada Miasta Las Vegas, a uroczyste wręczenie ich dyrektor Agnieszce Ratajczak nastąpiło podczas Las Vegas Global Acceleration Forum, w obecności przedstawicieli miejscowych senatorów i kongresmenów oraz po wysłuchaniu wykonanych na żywo hymnów Polski oraz USA. Tak udany efekt kilkuletnich już działań NCBR na rzecz zbliżania ekosystemów innowacji Polski i Nevady bardzo dobrze rokuje na dalszą współpracę w tym zakresie.

Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP na stronie.

***

Pilotażowa edycja działania akceleracyjnego NCBR-NAP została uruchomiona przez Centrum w 2020 roku. Celem działania jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Newada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze stanu Newada i związanych z nimi instytucji. W latach 2023-24 odbyły się dwie kolejne edycje, a nabór do kolejnej jest planowany już w IV kwartale br.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}