W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spełniając newadyjski sen – grupa firm zakończyła akcelerację w ramach NCBR-NAP w 2023 r.

12.06.2023

Spotkanie-z-Johnem-Petkusem,-Konsulem-Honorowym-RP-w-Nevadzie

Grupa startupów uczestniczących w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze stanem Newada właśnie zakończyła proces akceleracji w Reno i Las Vegas. Polskie firmy zaprezentowały się przed mentorami oraz inwestorami z Polski i USA. Wyjazd miał na celu zdobycie unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu w USA, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami mającymi kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym.

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i stanu Newada w różnych obszarach innowacyjności poprzez komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych, nawiązanie współpracy z inwestorami i wspieranie ekspansji na rynku amerykańskim. Firmy polskie uczestniczące w tegorocznej edycji oferują produkty i usługi związane z innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym systemy bezzałogowych statków powietrznych transportujących m.in. próbki medyczne, aplikację wspierającą osoby chore na Hashimoto, fizjoterapię bazującą na sztucznej inteligencji, oparte na czujnikach analizy predykcyjne, syntetyczny ultralekki opatrunek gipsowy utwardzany światłem UV, automatyczny generator wiadomości tekstowych, usługi chmury obliczeniowej nowej generacji oraz gry komputerowe i wideo oparte na umiejętnościach graczy, oferujące konkretne nagrody finansowe.

Warto było czekać

Po Demo Day i wystąpieniach firm, które następnie podlegały ocenie ekspertów z Polski i Newady, w marcu wyłoniono najlepszą dziesiątkę. Ta na początku czerwca br. udała się do Reno i Las Vegas aby „spełniać swój amerykański sen”.

- Warto było czekać te dwa miesiące, by móc się z Państwem spotkać już w Newadzie. Państwa innowacyjne pomysły i rozwiązania mają olbrzymi potencjał rozwojowy również na rynku USA. Z podziwem słuchałam Państwa wystąpień podczas Demo Day w Warszawie. Teraz nadszedł czas, by przedstawić się newadyjskim mentorom oraz inwestorom już na żywo, i to na ich terenie. Trzymam kciuki za Państwa sukces - mobilizowała w Reno Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR.

Dobre przygotowanie uczestników

Za przygotowanie programu i proces akceleracji odpowiadają amerykańscy partnerzy z Newady, w tym firma Granite Landings oraz Biuro Gubernatora Newady ds. Rozwoju Gospodarczego (GOED).

- Spółka Granite Landings jest zachwycona współpracą z NCBR przy akceleracji start-upów badających możliwości w ramach działania akceleracyjnego NCBR-NAP. Uczestniczące firmy odbyły liczne spotkania, aby poznać procesy, które pomogą im rozwijać działalność na rynku amerykańskim. Patrzymy w przyszłość z optymizmem, że doświadczenie zdobyte przez polskich przedsiębiorców i wyciągnięte przez nich wnioski sprawią, iż rozpoczną tutaj swoją działalność gospodarczą. Jesteśmy szczególnie dumni z firm, które tak ciężko pracowały, aby skorzystać z tej szansy. Wyrażamy też wdzięczność wobec naszych przyjaciół z NCBR za ich wizję i realizację tego działania - cieszył się dr Dave Croasdell, współzałożyciel Granite Landings i profesor w Uniwersytecie Newady w Reno.

Ogromny udział w całym procesie ma również dr hab. Paweł Pietrasieński, prof. SGH, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Nevadą

- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Newada, adresowanym do firm z całej Polski. Jestem pod wrażeniem tegorocznych uczestników. Już w marcu podczas Demo Day prezentacje zdecydowanej większości firm pokazywały bardzo innowacyjne pomysły na biznes oraz dojrzałe przygotowanie merytoryczne. Minęło parę miesięcy i widzę, że firmy nie próżnowały. Prezentacje są jeszcze lepsze, a świadomość celów do osiągnięcia w Newadzie - jeszcze większa. Przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą w spotkaniach, świetnie pitchują, zadają konkretne pytania, moi newadyjscy koledzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni - chwalił prof. Pietrasieński.

Intensywna akceleracja

Amerykańscy partnerzy przygotowali bardzo intensywny program akceleracyjny. Każdy dzień był niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na północy i południu Newady cała grupa spędziła kilka dni zarówno w Reno, jak i w Las Vegas. W Reno firmy spotkały się m.in. z przedstawicielami Business Assembly – Platinum Group, Nevada Industry Excellence, InNevation Center przy University of Reno i Ozmen Center for Entrepreneurship. W Las Vegas z kolei uczestnicy odwiedzili Black Fire Innovation Center czy Nevada Department of Business & Industry oraz spotkali z polskimi przedsiębiorcami odnoszącymi sukcesy w USA. Ciekawy przerywnik stanowiło spotkanie z Johnem Petkusem, konsulem honorowym RP w Newadzie, który niezwykle interesująco opowiedział o historii Polaków oraz początkach ich działalności biznesowej w tym stanie.

- Istotnym elementem agendy było spotkanie w Black fire Innovation Center w Las Vegas. Uczestnicy NCBR-NAP mogli poznać miejscowy ekosystem wspierania innowacji i korzyści z rozwijania tam firm. Dowiedzieli się też o rosnącym znaczeniu sektora rozrywki, sportu i turystyki dla gospodarki światowej. Przede wszystkim jednak wysłuchali doświadczeń polskich przedsiębiorców, którzy aktywnie i z sukcesami działają w rejonie Las Vegas. Był to namacalny dowód nie tylko na to, że Polak potrafi, ale również potwierdzenie skuteczności akceleracji prowadzonej przez newadyjskich partnerów NCBR. Jeden z polskich przedsiębiorców, dr Rafał H. Kartaszyński, zdecydował się bowiem kontynuować swoją karierę w Newadzie w efekcie regionalnego programu akceleracyjnego NLAB, który wraz z GOED przeprowadziło województwo lubelskie - podkreślił Cezary Błaszczyk, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej NCBR.

Zadowolenia nie kryli też sami uczestnicy. - Udział w NCBR-NAP to ważny krok w kierunku internacjonalizacji naszej firmy. Wizyta w Newadzie dała nam niepowtarzalną możliwość weryfikacji naszych założeń w odniesieniu do rynku amerykańskiego, zagłębienia się w kwestie regulacyjne, a także bezpośredniego poznania osób i instytucji, które kształtują otoczenie biznesowe na poziomie stanowym, hrabstw i miast. Newada ma wyjątkowy ekosystem przyciągania inwestycji, którego elementem są przyjazne regulacje, sieć instytucji wspierających biznes, a także rozbudowana oferta współpracy przedsiębiorstw z najlepszymi uniwersytetami, jak UNR czy UNLV. W naszym przypadku dodatkowym atutem jest infrastruktura do testów bezzałogowych statków powietrznych. Mentorzy z Newady otworzyli nam wiele drzwi, które pozwolą na "miękkie lądowanie", w tym stanie - podsumowała Joanna Rutkowska z Farada Group Sp. z o.o.

Wtórował jej Michał Czapracki ze Scramjet Sp. z o.o. - Działanie akceleracyjne NCBR-NAP było dla nas niezwykle wartościowe. Warsztaty w Warszawie dały możliwość lepszego skonstruowania naszego przekazu i dopasowania go do potrzeb prezentacji przed firmami z USA oraz całego świata. Nasza wizyta w stanie Newada pozwoliła nam zaś nawiązać kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami, korporacjami i organizacjami wspierającymi lokalny biznes. Największą korzyścią była jednak współpraca, jaka nawiązała się pomiędzy start-upami - uczestnikami programu. Wartość sumy naszych startupów bez współpracy jest bowiem wielokrotnie mniejsza niż synergie, które zapoczątkowaliśmy.

Kulminacją wyjazdu do Newady okazało się natomiast zawarcie umowy na przygotowanie gry wideo pomiędzy jednym z uczestników NCBR-NAP, Reality Unit Sp. z o.o. a Game Taco, newadyjską platformą gier opartych na umiejętnościach graczy i oferującą nagrody pieniężne. Tak udany efekt procesu akceleracji bardzo dobrze rokuje na dalszą, udaną współpracę pomiędzy Polską a Newadą.

Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP na stronie: https://www.gov.pl/web/ncbr/inne-inicjatywy


Pilotażowa edycja działania akceleracyjnego NCBR-NAP została uruchomiona przez Centrum w 2020 roku. Celem działania jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Newada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze stanu Newada i związanych z nimi instytucji.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}