W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z islandzką innowacyjnością. Wizyta przedstawicieli RANNIS

06.09.2024

Liczna delegacja gości z Islandii odwiedziła siedzibę NCBR. To przedstawiciele RANNIS – organizacji wspierającej w swoim kraju innowacje, naukę, edukację i kulturę. Spotkanie było okazją do szczegółowej wymiany doświadczeń oraz pozwoliło zbadać możliwe pola współpracy w kolejnych polsko-islandzkich projektach naukowych oraz pozanaukowych.

1

- Każde tego typu spotkanie jak dziś z naszym partnerem jest dla nas bardzo ważne. Nasza działalność rozwija się dzięki wielu współpracom z wartościowymi partnerami z kraju i zagranicy – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.

Na bogatą agendę spotkania składały się tematyczne prezentacje przedstawicieli obu agencji.

Spotkanie zorganizował Dział Współpracy Międzynarodowej NCBR ze współpracy z innymi komórkami merytorycznymi Centrum. Eksperci NCBR najpierw przedstawili gościom kluczowe informacje o działalności Centrum, a następnie przybliżyli poszczególne składowe oferty NCBR. Pierwsza część spotkania koncentrowała się na obszarze współpracy międzynarodowej. Była więc mowa o programach bilateralnych i narzędziu Partfinder, programach wielostronnych, programie Horyzont Europa, Funduszach Norweskich, INNOGLOBO, Pianoforte, Eureka oraz inicjatywie NCBR-NAP.

Druga część spotkania poświęcona była programom krajowym, w tym strategicznym, a kolejna – programom realizowanym z Funduszy Europejskich (FENG i FERS).

W poszczególnych częściach spotkania swoje wystąpienia mieli również eksperci RANNIS, którzy przedstawili priorytety Islandii w obszarze B+R, a także podzielili się doświadczeniami we wdrażaniu programów międzynarodowych, programów finansowanych ze środków europejskich i krajowych.

RANNIS wspiera badania, innowacje, edukację i kulturę w Islandii. Zarządza krajowymi funduszami konkurencyjnymi w obszarze badań, innowacji, edukacji i kultury oraz strategicznymi programami badawczymi. Rola RANNIS w obszarze międzynarodowym sukcesywnie wzrasta od 1994 roku. Agencja koordynuje i promuje udział Islandii w programach europejskich i nordyckich, takich jak Horyzont Europa, Erasmus+ i Kreatywna Europa. Promuje również świadomość społeczną w zakresie badań i innowacji, edukacji i kultury w Islandii oraz monitoruje wyniki badań i rozwoju. Współpracuje z Islandzką Radą ds. Polityki Nauki i Innowacji oraz zapewnia profesjonalne wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu krajowej polityki w zakresie nauki i innowacji.

- Chciałbym przy tej okazji dodać, że NCBR jest gotowe do rozmów na temat przyszłego programu Funduszy Norweskich i EOG. Wierzymy, że RANNIS będzie jego częścią, tak jak to miało miejsce dotychczas – zaznaczył dyrektor NCBR.

Każdą część spotkania kończyła sesja pytań i odpowiedzi, wykorzystana przez uczestników na pogłębienie dyskusji. To dobry znak na przyszłość dla polsko-islandzkich projektów badawczych.

- W Polsce używamy czasami sformułowania „gejzer pomysłów”. Oznacza ono obfitość nowych myśli lub inicjatyw. Wiem, że gejzery to dość rzadkie zjawisko, a Islandia jest właśnie jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można podziwiać ten piękny spektakl przyrody. Życzę obu naszym agencjom jak najczęściej takich „wybuchów” kreatywności, które będą skutkować nowymi wartościowymi projektami – zwrócił się do uczestników spotkania dyrektor Jerzy Małachowski.

Zainteresowanych działalnością RANNIS odsyłamy do strony partnera: https://en.rannis.is/.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}