W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprostowanie odpowiedzi na pytania dotyczącego spełniania kryterium premiującego nr 1

10.06.2024

fers_dostepni

Uprzejmie informujemy o konieczności skorygowania odpowiedzi do pytania 10 i 11, zamieszczone w FAQ odnośnie warunków spełnienia kryterium premiującego nr 1: Do realizacji projektu wnioskodawca lub partner (jeśli dotyczy) zatrudni co najmniej 2 osoby z niepełnosprawnością, w wymiarze odpowiadającym co najmniej ½ etatu każda z tych osób i przedstawi we wniosku uzasadnienie dla takiego zatrudnienia w naborze pt. Uczelnie coraz bardziej dostępne.

Biorąc pod uwagę stanowisko Instytucji Zarządzającej FERS oraz mając na względzie, że w przypadku personelu zatrudnionego do projektu obowiązuje definicja osoby z niepełnosprawnością wskazana w Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, za osoby z niepełnosprawnościami uważa się:

a) osobę niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),

b) osobę z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2123).

Oznacza to, że w przypadku osób, o których mowa w kryterium premiującym nr 1, ich niepełnosprawność musi być potwierdzona stosownym orzeczeniem.

Natomiast w przypadku wskaźników i sposobu weryfikacji uczestników projektu, wnioskodawca jest zobligowany do kwalifikowania ich zgodnie z definicją zawartą w zał. do RWP „Opis ścieżki Rozwój” – w rozumieniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 13 grudnia 2006 r. Zgodnie z Konwencją, osoby z niepełnosprawnościami to osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, psychiczną, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać jej pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami. W myśl Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych osoba z niepełnosprawnością nie musi posiadać orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub dokumentu równorzędnego. W rozumieniu niniejszego dokumentu za osoby z niepełnosprawnościami uważa się, także: osoby g/Głuche, osoby z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego, osoby ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (jak dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, dysortografia), osoby w spektrum autyzmu itp.”

{"register":{"columns":[]}}