Studia bez barier - kompleksowy program dostępności Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile
Tytuł projektu
Studia bez barier - kompleksowy program dostępności Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Uczelnia dostępna
Wartość projektu
1 789 461,90 PLN
Wartość dofinansowania
1 735 777,90 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.01.2020 r. do 30.09.2022 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt przyczynił się do poprawienia dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami. W projekcie przewidziano uruchomienie w pełni dostępnego internetowego portalu informacyjno-komunikacyjnego wraz z platformą e-learningową zawierającego usprawnienia dla wszystkich użytkowników niezależnie od stopnia niepełnosprawności, wyeliminowanie barier architektonicznych oraz wdrożenie technologii wspierających. Ponadto dla kadry administracyjnej, zarządzającej i dydaktycznej uczelni przewidziano szkolenia podnoszące kompetencje w zakresie współpracy i komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.
Wszystkie zaplanowane działania udało się zrealizować i uruchomić wszystkie usprawnienia. Dzięki temu zniwelowano wiele dotychczas doskwierających problemów związanych z umożliwieniem osobom z niepełnosprawnościami pełnego korzystania z oferty uczelni. Dzięki projektowi wzmocniła się też współpraca z otoczeniem społecznym, w szczególności z podmiotami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu korzystają wszyscy studenci i kadra uczelni. Szczegółowe usprawnienia dotyczące zniwelowania barier dostępności dotyczą w szczególności osób z niepełnosprawnościami, ponieważ ułatwiają korzystanie z systemów zarządzających i dydaktycznych uczelni niezależnie od indywidualnych ograniczeń.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Największym wyzwaniem była realizacja wszystkich zamierzeń projektu w okresie pandemii COVID-19. Wdrożenie systemu informacyjno-komunikacyjnego i technologii wspierających oraz likwidacja barier architektonicznych w okresie stanu epidemii realizowane były bez większych zakłóceń. Z powodu ograniczeń spowodowanych stanem epidemii konieczna okazała się modyfikacja formy zaplanowanych szkoleń dla kadry uczelni. W związku z tym zmieniono formułę szkoleń stacjonarnych na szkolenia online z wykorzystaniem platformy e-learningowej przez co okazały się one wykonalne, a jednocześnie bardzo efektywne.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Polecamy skorzystanie z dofinansowań w ramach funduszy europejskich skierowanych na usprawnienie funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Warto o to dofinansowanie występować i przygotowywać projekty. Na pewno dobrą radą jest przygotowanie wniosków "szytych na miarę", czyli w pełni dostosowanych do specyfiki danego wnioskodawcy, a jeśli w trakcie realizacji projektu niezbędna okaże się modyfikacja założeń, należy z wyprzedzeniem to zgłosić do instytucji organizującej konkurs i uzyskać akceptację zmian.