Studia Doktoranckie ukierunkowane na umiędzynarodowienie i wieloośrodkową współpracę badawczą
Tytuł projektu
Studia Doktoranckie ukierunkowane na umiędzynarodowienie i wieloośrodkową współpracę badawczą
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Gdański Uniwersytet Medyczny
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich
Wartość projektu
3 853 610,04 zł
Wartość dofinansowania
3 737 999,04 zł
Okres realizacji projektu
od 03.09.2018 r. do 28.07.2023 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Celem naszego projektu było wyjście naprzeciwko problemom napotykanym przez grupę docelową jaką byli uczestnicy Studiów Doktoranckich realizowanych na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przed zgłoszeniem projektu do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konsultowaliśmy się z Doktorantami i prosiliśmy Ich o podzielenie się z nami swoimi potrzebami i sytuacjami, które stają na drodze Ich rozwoju naukowego. Najczęściej zgłaszanymi problemami były ograniczone możliwości wymiany doświadczeń z naukowcami z zagranicznych ośrodków badawczych spowodowane przez brak funduszy na wyjazdy na staże lub wizyty studyjne do zagranicznych, renomowanych ośrodków naukowych, a także niewystarczające środki na prowadzenie prac badawczych, czy publikację artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych, ale też często kosztownych, czasopismach.
Przedstawiony projekt był więc odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby Doktorantów, gdyż zakładał intensyfikację prac badawczych (wymiana doświadczeń z naukowcami z zagranicy, wyjazdy na staże naukowe, szkolenia oraz konferencje międzynarodowe), zwiększenie efektywności podejmowanej nauki (udział w interdyscyplinarnych, międzynarodowych warsztatach) oraz zapewnienie różnych form wsparcia, umożliwiających sprawną realizację pracy doktorskiej (m.in.: środki na publikacje naukowe czy odczynniki).
Realizacja tego projektu pozwoliła w pewnym stopniu zniwelować dla konkretnej grupy problem z jakim borykają się naukowcy na całym świecie, mianowicie niedofinansowanie nauki.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Na realizacji projektu zyskują wszyscy: doktoranci, promotorzy, uczelnia i sama nauka. Doktoranci, dopiero rozpoczynający zarówno swoje prace badawcze, jak i karierę naukową, z ogromnym entuzjazmem, ale też nadzieją, podchodzą do obranej ścieżki. Wsparcie ich w aspektach najbardziej problematycznych na tej niełatwej drodze pozwoliło m.in. na nabycie przez nich nowych, unikalnych umiejętności, które wykorzystali/wykorzystują w swoich pracach badawczych, czy wymianę doświadczeń naukowych z zagranicznymi ośrodkami naukowymi (co jest jednym z wymogów UE, nakładanych na naukowców w ramach tzw. mobilności). Kompetencje doktorantów, poprzez udział w warsztatach, szkoleniach, stażach, czy konferencjach naukowych, uległy znacznemu poszerzeniu, co dodatkowo zwiększyło ich konkurencyjność na rynku pracy po zakończeniu projektu. Wielu Uczestników po zakończeniu projektu skupiło się także na dalszym rozwoju swojej kariery naukowej, do czego - mamy nadzieję - dołożyliśmy w ramach realizacji projektu swoją cegiełkę.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Najintensywniejszy okres wg zaplanowanego harmonogramu realizacji projektu powinien przypadać na lata 2019-2021. Jak dobrze wiadomo, lata te stanowiły wyznanie dla wszystkich i były trudne dla wszystkich osób realizujących prace badawcze. Najtrudniejszym było podjęcie próby realizacji jak K2 - Informacja wewnętrzna (Internal)
największej ilości zaplanowanych przedsięwzięć w tym trudnym okresie oraz dostosowanie zapisów projektu do obowiązujących realiów. Kluczową kwestią dla nas była tutaj komunikacja z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która pomogła nam znaleźć wiele satysfakcjonujących rozwiązań.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Innym Wnioskodawcom życzymy jak najmniejszej ilości niemożliwych do przewidzenia sytuacji 😊
Jednak w przypadku wystąpienia takowych chcemy zaznaczyć, że komunikacja jest kluczowa – na każdym etapie realizacji projektu. Zarówno w przypadku Zespołu Projektowego, Uczestników Projektu, jak i Opiekunów. W przypadku napotykanych problemów radzimy zaproponować modyfikację/nowe rozwiązanie Opiekunom Projektu z ramienia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dialog i wzajemne zrozumienie jest niezmiernie istotne w tak ważnym obszarze jakim jest kształtowanie kolejnego pokolenia badaczy i inwestowanie w nasz kapitał naukowy.