W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System wsparcia B+R+I w Polsce w kontekście realizacji wybranych programów NCBR

14.03.2022

„System wsparcia B+R+I w Polsce w kontekście realizacji wybranych programów NCBR” to piąta publikacja z serii NCBR – „Krajobraz innowacji”.

grafikaB+R+I

Niniejsza publikacja jest podsumowa­niem wyników badania, w którym efekty interwencji Narodowego Centrum Ba­dań i Rozwoju – dziewięciu programów uruchamianych przez NCBR w latach 2012-2013 – przedstawiono w kontekście systemu wsparcia i procesu B+R+I w tym także finansowania z Funduszy Europejskich.

NCBR jako instytucja finansująca środkowe etapy projektu B+R+I pełni istotną, łącznikową rolę w ciągle ewoluującym systemie wsparcia. Wraz ze wzrostem znaczenia badań i in­nowacyjności w gospodarce Polski, rola interwencji publicznej nadal pozostaje istotna w kontekście stymulowania tego obszaru, jednak wsparcie w chwili obecnej udzielane jest fragmentarycznie przez różne instytucje, w ujęciu etapów procesu B+R+I.

Badanie pokazało, że w konstrukcji opartej o rozbicie wsparcia na finansowanie faz między różne instytucje korzystanie przez beneficjentów ze środków publicznych w ramach tego samego przedsięwzięcia B+R+I jest sporadyczne. Bariery związane z przejściem między badaniami stosowa­nymi, a finansowaniem wdrożeń/komercja­lizacji częściowo zostaną usunięte w nowej perspektywie finansowej 2021-2027, finansowanej z Funduszy Europejskich poprzez możliwość sfinansowania wszystkich etapów przedsięwzięcia w jednej instytucji.

cytat

W publikacji przedstawiamy analizę programów uruchomionych w NCBR w latach 2012-2013 a z końcem 2020 r., projekty te weszły w okres trwałości lub są po zakończeniu tego okresu. W analizie wzięto pod uwagę programy o zróżnicowanym źródle finansowania także pod względem formalno-prawnym (środki krajowe i Fundusze Europejskie).

Po raz kolejny dzielimy się naszą wiedzą i praktyką z rynkiem, ufając iż prezentowane wnioski staną się przyczyną do pogłębionej refleksji nad B+R+I w Polsce jak również finansowaniem innowacji z Funduszy Europejskich. Zachęcamy do lektury oraz dyskusji.

liczby

 

Przejdź do Strony Publikacji

 

Słowa kluczowe: Fundusze Europejskie, programy funduszowe, badania i rozwój, B+R, B+R+I, PO IG, PO IR, Bridge Alfa, VC, innowacje.

{"register":{"columns":[]}}