Szeroka reprezentacja NCBR na Innovatorium Łukasiewicza
10.06.2022
9 czerwca w Poznaniu odbyło się Innovatorium Łukasiewicza – największe w tym roku wydarzenie skierowane do branży b+r w Polsce, organizowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz (SBŁ). Wśród blisko dwóch tysięcy uczestników, 750 kluczowych pracowników SBŁ, 350 przedstawicieli biznesu, reprezentantów największych polskich uczelni oraz gości zagranicznych ośrodków badawczych obecna była szeroka reprezentacja NCBR. Agnieszka Tokaj-Krzewska, zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju wzięła udział w panelu pt. „Centrum B+R w przedsiębiorstwie – studium przypadku” oraz w dyskusji pt. „Efektywny transfer własności intelektualnej do biznesu”, a Ewa Kocinska-Lange, dyrektor biura NCBR w Brukseli oraz Robert Grabeł, zastępca dyrektora działu KPK NCBR w debacie pt. „Finansowanie B+R z horyzontu Europa: fakty i mity”.
Panel pt. „Centrum B+R w przedsiębiorstwie. Studium przypadku” stanowił dobrą okazję do dyskusji o całym krajobrazie sektora i oczekiwaniach przedsiębiorców tworzących innowacje, jakie mają szczególnie pod adresem sektora publicznego.
- Przedsiębiorstwa o statusie Centrum Badawczo-Rozwojowego to nie wszystko. Trzeba pamiętać o innej liczbie - 6300. Tyle podmiotów prowadziło projekty b+r w Polsce w 2020 r. Oczywiście chcielibyśmy, żeby tych podmiotów było jeszcze więcej. Istotnym „blokerem”, jaki identyfikujemy, jest m.in. słaby przepływ wiedzy z jednostek naukowych do przedsiębiorstw. Status Centrum B+R daje określone korzyści, przed wszystkim podatkowe. Jednak od wysokości podatków i ewentualnych ulg uważamy, że jeszcze ważniejsza jest ich stabilność. Według badań połowa przedsiębiorstw nie ma nawet świadomości, jakie ulgi są dostępne dla projektów b+r. Niedawne badania przeprowadzone przez PARP pokazują z kolei, że przedsiębiorcy chcieliby mieć raczej szerszy dostęp do funduszy. To sygnał pod adresem m.in. NCBR-u. Ze swojej strony staramy się wspierać te obszary, które są najważniejsze z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, szczególnie w dwóch obszarach: transformacji energetycznej i cyfrowej. W tym pierwszym obszarze prowadzimy m.in. 9 zielonych przedsięwzięć. W ramach szeregu konkursów strategicznych niebawem otworzymy nabory w bardzo wyczekiwanym i ważnym programie Hydrostrateg. Jego celem jest rozwiązanie problemów z zakresu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej. W obszarze transformacji cyfrowej nasza oferta jest równie bogata - powiedziała Agnieszka Tokaj-Krzewska zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju w NCBR.
Kolejna aktywność dyrektor Tokaj-Krzewskiej tego dnia to udział w panelu pt. „Efektywny transfer własności intelektualnej do biznesu”. Z perspektywy szybko rosnących nakładów na prace badawczo-rozwojowe transfer wiedzy do sektora prywatnego jest kluczowy, by rzeczywiście przekładały się na równie duży wzrost innowacyjności polskiej gospodarki.
- Kwestia ochrony własności intelektualnej stwarza szereg wyzwań przed przedsiębiorcami. Muszą oni odpowiedzieć sobie na pytania: co chcą transferować i w oparciu o jaką strategię. Wycena własności intelektualnej stanowi kolejne, obszerne wyzwanie. W NCBR dostrzegamy, że te wyzwania występują na dwóch etapach: na etapie wnioskowania i na etapie wdrożenia. Na etapie składania wniosku obserwujemy niski poziom świadomości w tym zakresie. Dla przykładu w programie Lider tylko 1/3 realizujących projekty dostatecznie zabezpieczała swoje prawa. Pozostali narażali się na ryzyko utraty tych praw. Na etapie wdrożenia widzimy, jakim zmartwieniem dla rektorów jest to, jak kwestorzy ocenią proces transferu efektów projektów na rynek. Brakuje im pewności, w jaki sposób poprawnie wyceniać dane rozwiązania. Można też odnieść wrażenie, że uczelnie generalnie mówią innym językiem niż biznes. Wyzwań w zakresie transferu jest więc wiele – oceniła Agnieszka Tokaj-Krzewska.
Z kolei w trakcie panelu pt. „Finansowanie B+R z horyzontu Europa: fakty i mity” Ewa Kocinska-Lange, dyrektor biura NCBR w Brukseli oraz Robert Grabeł, zastępca dyrektora działu KPK NCBR odnieśli się do wzywań, jakie stoją polskimi uczestnikami projektów finansowanych ze środków z Programu Ramowego Horyzont Europa.
- Największą barierą w sięganiu po środki z Horyzontu Europa jest bariera mentalna. Te środki jawią się jako szczególnie trudne do pozyskania. Zgodnie z tytułem panelu jest to jeden z mitów, który warto obalać. Sięganie po środki z HUE wymaga przemyślanego wsparcia ze strony administracji publicznej. Musimy wzmacniać nasze instytucje realizujące te działania, poszerzać ich kompetencje. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć o czymś o czym jeszcze nigdzie nie mówiliśmy. We wrześniu w NCBR rozpoczniemy cykl bezpłatnych, cyklicznych szkoleń pt. „Akademia Menadżerów Horyzontu Europa”. W ich trakcie będzie można zapoznać się z szeregiem praktycznych aspektów aplikowania o środki z HUE – zapowiedział Robert Grabeł zastępca dyrektora działu KPK NCBR.
- Wśród barier, jakie stoją przed polskimi podmiotami w sięganiu po środki z Horyzontu Europa, istotny jest brak kontaktów międzynarodowych. Nasze biuro w Brukseli zostało utworzone dla państwa właśnie po to, by wspierać was w budowaniu potrzebnych relacji. Trudno zaczynać udział w HUE od prowadzenia konsorcjum międzynarodowego, znacznie łatwiej od zastania partnerem. Zachęcamy i zapraszamy do nas. Spotkania które organizujemy są kluczem do HUE. Obserwujemy także niską tolerancję dla porażek. Nasi wnioskodawcy łatwo zniechęcają się, a tymczasem przy tak wyśrubowanej konkurencji, jaka jest w Horyzoncie potrzeba wnioskować aż do skutku. Nie ma innej drogi, konieczne jest poprawianie wniosku, wdrażanie krytycznych uwag i ponowne aplikowanie. Tak robią najlepsi w Europie i my także musimy nauczyć się tej wytrwałości – podsumowała Ewa Kocińska-Lange, dyrektor biura NCBR w Brukseli.
Na specjalnie przygotowanej alei finansowej uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z szeroką ofertą wsparcia projektów b+r ze strony sektora publicznego. Na stoisku NCBR szerokie grono ekspertów, w tym przedstawicieli spółek Grupy NCBR, doradzało uczestnikom wydarzenia jak sięgać po środki z Centrum. Innovatorium Łukasiewicza jest skierowane bezpośrednio do podmiotów realizujących i finansujących projekty badawczo-rozwojowe stąd szczególne zainteresowanie ofertą NCBR. Aktualnie tworzy ją szereg programów strategicznych i przedsięwzięć prowadzonych w ramach całej Grupy. Istotnym komponentem wydarzenia były także sesje matchmakingowe oraz prowadzone na marginesie spotkania rozmowy kuluarowe potencjalnych partnerów projektów badawczo-rozwojowych. Uczestnictwo w Innovatorium Łukasiewicza było także okazję do przedstawienia oferty NCBR wśród obecnych na nim mediów ogólnopolskich.
NCBR było partnerem Innovatorium Łukasiewicza.