TechNabio
TechNabio – innowacyjne polskie nawozy i biopreparaty dla rolnictwa na bazie glonów
Tytuł projektu
Opracowanie technologii wytwarzania biopreparatów złożonych o kontrolowanym uwalnianiu do remediacji gleb i wspomagania wzrostu roślin
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Politechnika Częstochowska
Nazwa programu
Wspólne Przedsięwzięcie TANGO
Konkurs
TANGO 1
Wartość projektu
1 199 742,97 zł
Wartość dofinansowania
1 090 000,00 zł
Okres realizacji projektu
Od 1 maja 2015 r. do 30 kwietnia 2018 r.
Poznajcie nasz zespół
- Prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak, Politechnika Częstochowska
- Dr hab. Anna Grobelak, Politechnika Częstochowska
- Dr Dariusz Włóka, Politechnika Częstochowska
- Mgr Wojciech Rybak, GreenBack sp. z o.o.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Głównym celem projektu TechNabio było opracowanie technologii wytwarzania nowych biologicznie aktywnych preparatów doglebowych, posiadających efekt kontrolowanego uwalniania. Ich przeznaczenie to remediacja gleb i wspomaganie wzrostu roślin. Kluczowym elementem proponowanego rozwiązania jest wykorzystanie techniki mikrokapsułkowania, czyli procesu zamykania materiału w specyficznej membranie. Najczęściej stosowane substancje biologicznie aktywne, które zamykane są w otoczce mikrokapsułki, to: proteiny witaminy, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne czy substancje aktywne leków.
Podstawowym założeniem naszego projektu jest wykorzystanie innowacyjnej technologii immobilizacji materiału biologicznego na biodegradowalnych polimerowych nośnikach. Rozwiązanie to pozwala na znaczące zwiększenie trwałości produktów biologicznych, które zawierają żywe lub utrwalone komórki aktywnych mikroorganizmów. Aplikowane mikroorganizmy należą do grupy mikroorganizmów wspomagających wzrost roślin w niekorzystnych warunkach glebowych.
Nośniki stosowane w opatentowanej technologii składają się z biodegradowalnego, naturalnego polimeru. Materiał ten pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji z komórek glonów.
Mechanizm działania opracowanych preparatów polega na powolnym uwalnianiu substancji aktywnej do środowiska, poprzez inicjację rozkładu nośnika. Z uwagi na selekcjonowany skład rdzenia preparatu, w warunkach magazynowych nie wykazuje on aktywności biologicznej i pozostaje w stabilnej formie. Aktywacja preparatu zachodzi pod wpływem warunków środowiskowych.
Mikrokapsułki można stosować w niekorzystnych warunkach wilgotnościowych, co jest ich istotną przewagą.
Remediacja gruntów, a także wspomaganie wzrostu roślin za pomocą naszych preparatów doglebowych pozwala na bezpieczne pod względem ekologicznym użytkowanie gleb i ich łatwą rewitalizację. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w kontekście przywrócenia roli gleby, ale funkcjonowania ekosystemu zgodnie z założeniem: zdrowa gleba – zdrowi ludzie.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Z efektów naszej pracy mogą skorzystać:
- rolnictwo ekologiczne (głównie producenci warzyw i owoców),
- przedsiębiorstwa dystrybuujące nowoczesne preparaty rolnicze,
- branża rekultywacyjna i remediacyjna.
W tej chwili firma GreenBack zgodnie z umowa licencyjną jest jedynym wytwórcą i dystrybutorem biologicznie aktywnych preparatów doglebowych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Z pewnością największe wyzwanie stanowiła komercjalizacja wyników badań, a zwłaszcza wypracowanie procedur na uczelni macierzystej. Duże wyzwanie to także otwarcie się na potrzeby rynku i zderzenie z jego nieufnością wobec produktów polskich oferowanych w tym segmencie. Bardzo wymagający etap to również wypracowanie instalacji pilotażowej.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
- Należy odpowiednio wcześnie dobrze rozpoznać rynek i zainwestować w opracowania dotyczące zapotrzebowania na produkt i oszacowania możliwości sukcesu.
- Warto przed przystąpieniem do prac w projekcie wypracować zasady współpracy z firmą współrealizującą projekt.
- Należy liczyć się z tym, że w przypadku produktu niszowego lub nowego na rynku koszty jego masowego wytwarzania – ale także zagospodarowania odpadów powstających w trakcie wytwarzania – mogą stanowić barierę wprowadzenia go na rynek. Dlatego rekomendujemy, żeby bezwzględnie policzyć wszystkie koszty już w skali pilotażowej.