THCS (I konkurs JTC 2023)
Partnerstwo Transforming Health and Care Systems (THCS) stawia sobie za cel koordynację i optymalizację wysiłków badawczych w Europie i krajach partnerskich w obrębie innowacji w systemach opieki zdrowotnej.
W dniu 22 marca 2023 r. uruchomiono I konkurs na projekty badawcze pt. „Healthcare of the Future”. Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych pomysłów i rozwiązań w celu odciążenia i zmniejszenia presji na wyspecjalizowane placówki opieki zdrowotnej (m.in. szpitale), przy jednoczesnym uznaniu ich centralnej roli w systemach ochrony zdrowia.
Strona konkursu „Healthcare of the Future”: Announcement of the Joint Transnational Call for proposals “Healthcare of the Future” (thcspartnership.eu)
-
Rozwiń tekst
Dla kogo
Wnioskodawca po stronie polskiej:
- Organizacje badawcze
- Mikro/małe/średnie/duże przedsiębiorstwa
- Grupy podmiotów
-
Rozwiń tekst
Na co
Organizacja badawcza – badania przemysłowe, prace rozwojowe
Przedsiębiorca – badania przemysłowe, prace rozwojowe
-
Rozwiń tekst
Zakres tematyczny (skrót)
This first call aims to:
- To provide the necessary knowledge to build the health and care of the future. This includes addressing several dimensions of health and care systems such as quality, safety, equity, efficiency, effectiveness, accessibility, sustainability, economy, ethics and resilience in reorganised health and care settings. By providing this knowledge, the call aims to support the development of new and innovative solutions that can address the current and future challenges facing health and care systems.
- To support the implementation of innovative solutions on a larger scale. This includes identifying and promoting the adoption and transferability of evidence-based and successful practices that have already been proven to be effective in some contexts in addressing the challenges facing health and care systems. With research and innovation supporting the implementation of these existing solutions, the call aims to accelerate the pace of change and make a positive impact on health and care systems in a more efficient way.
The research results should have a clear potential to be translated into policy recommendations or actions.
Pełny zakres tematyczny dostępny jest w dokumencie Call Text w sekcji 2. Aim of the Call.
-
Rozwiń tekst
Organizator konkursu
- Zorg Onderzoek Nederland (ZonMw), Holandia
- Agence Nationale da la Recherche (ANR), Francja
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polska
-
Rozwiń tekst
Partnerzy
Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szkocja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy
-
Rozwiń tekst
Budżet konkursu
Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 1 450 000 euro.
Kurs do przeliczeń: 1 euro = 4.6835 (wg. EBC z 22.03.2023)
-
Rozwiń tekst
Dofinansowanie
Maksymalny budżet pojedynczego projektu nie może przekroczyć 300 000 euro, niezależnie od liczby partnerów z Polski w tym projekcie.
Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.
-
Rozwiń tekst
Harmonogram konkursu
- Data ogłoszenia konkursu: 22 marca 2023 r.
- Rozpoczęcie naboru deklaracji wstępnych (Intent to Apply): 22 marca 2023 r.
- Zakończenie naboru deklaracji wstępnych (Intent to Apply): 23 maja 2023 r. (14:00 CET)
- Zakończenie naboru wniosków konkursowych (Proposal): 13 czerwca 2023 r. (14:00 CET)
- Wyniki konkursu i publikacja listy rankingowej: październik 2023 r.
-
Rozwiń tekst
Sposób składania wniosków
Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się poprzez system elektroniczny dostępny
na stronie: Announcement of the Joint Transnational Call for proposals “Healthcare of the Future” (thcspartnership.eu)
-
Rozwiń tekst
Sposób oceny wniosków
Szczegóły procesu oceny, jak również wytyczne znajdą Państwo w dokumentach konkursowych, dostępnych m. in. na stronie konkursu: Announcement of the Joint Transnational Call for proposals “Healthcare of the Future” (thcspartnership.eu)
Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni przez NCBR o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania (wniosek nie będzie oceniany merytorycznie). W oparciu o przygotowaną opinię wydana będzie oficjalna decyzja w sprawie dofinansowania projektu, podpisana przez Dyrektora NCBR.
W przypadku, gdy w projekcie uczestniczy więcej niż jeden polski podmiot, wniosek krajowy jest składany wspólnie przez konsorcjum polskich podmiotów. Ponadto, wnioskodawcy powinni przygotować wewnętrzną umowę konsorcjum, która zabezpieczy prawa i obowiązki polskich partnerów w trakcie realizacji projektu. Dokument ten nie ma wpływu na relacje z parterami z zagranicy, ani na członkostwo w konsorcjum międzynarodowym. Jest formalnym usprawnieniem współpracy z NCBR. Zasady tworzenia konsorcjum opisuje załącznik Zakres minimalny umowy konsorcjum krajowego.
UWAGA:
Z dniem 16 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2022 r. poz. 835) – tzw. ustawa sankcyjna.
W związku z powyższym, jeśli na jakimkolwiek etapie oceny konkursowej, jak również na etapie wydawania decyzji lub podpisywania umowy o dofinansowanie okaże się, że zostaną zidentyfikowane istniejące określone związki z Federacją Rosyjską wnioskodawców i innych podmiotów chcących (pośrednio bądź bezpośrednio) skorzystać ze wsparcia: https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami taki wnioskujący o dofinansowanie podmiot będzie podlegał wykluczeniu z otrzymania wsparcia.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 833/2014 zakazane jest udzielanie bezpośredniego lub pośredniego wsparcia, w tym udzielanie finansowania i pomocy finansowej lub przyznawanie jakichkolwiek innych korzyści w ramach programu Unii, Euratomu lub krajowego programu państwa członkowskiego na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji będących pod kontrolą publiczną.
-
Rozwiń tekst
Inne ważne informacje o konkursie
Status prawny konkursu:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
- Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
-
Rozwiń tekst
Wyszukiwarka Partnerów „PartFinder”
Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej Wyszukiwarki Partnerów „PartFinder”, która umożliwia kojarzenie ze sobą podmiotów z sektora nauki i przemysłu z całego Świata. Narzędzie jest oficjalną aplikacją I konkursu THCS. Wyszukiwarka dostępna pod adresem: https://partfinder.ncbr.gov.pl/
-
Rozwiń tekst
Dodatkowe dokumenty
Zachęcamy ponadto do zapoznania się z wzorami dokumentów dotyczącymi wniosku krajowego, umowy oraz realizacji projektu zamieszczonymi na stronie NCBR.
Dokumenty
-
Sekretariat konkursu
Zorg Onderzoek Nederland (ZonMw), Holandia
E-mail: thcs@zonmw.nl
-
Kontakt w NCBR
Dział Współpracy Międzynarodowej
Mateusz Skutnik
Tel. +48 515 339 175
E-mail: mateusz.skutnik@ncbr.gov.pl
-
Kontakt w NCBR
Dział Współpracy Międzynarodowej
dr Marcin Chmielewski
Tel. +48 571 226 666
E-mail: marcin.chmielewski@ncbr.gov.pl
-
Kontakt w NCBR, w sprawach finansowych
Biuro Zarządzania Obsługą Beneficjenta
Maciej Ciszek
Tel. 48 22 39 07 397
E-mail: maciej.ciszek@ncbr.gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 23.03.2023 11:17 Szymon Iwańczuk
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- dr Marcin Chmielewski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
THCS (I konkurs JTC 2023) | 9.0 | 05.07.2024 14:43 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 8.0 | 05.07.2024 14:30 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 7.0 | 03.04.2024 15:39 Maciej Buźniak |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 6.0 | 14.02.2024 11:17 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 5.0 | 13.06.2023 14:00 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 4.0 | 03.04.2023 12:53 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 3.0 | 24.03.2023 14:54 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 2.0 | 23.03.2023 15:24 Szymon Iwańczuk |
THCS (I konkurs JTC 2023) | 1.0 | 23.03.2023 11:17 Szymon Iwańczuk |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP