Transformacja energetyczna to duża szansa dla polskich firm. O programach badawczo rozwojowych dla transformacji energetycznej podczas EXPO-GAS
02.05.2023
Za nami Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS. To już 12. edycja wydarzenia, które każdego roku w jednym miejscu gromadzi najwybitniejszych ekspertów z branży gazowniczej oraz powołuje do życia bardzo ważne dyskusje w obszarze transformacji energetycznej. Była to też dobra okazja do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz nawiązania ważnych relacji biznesowych i handlowych.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 130 wystawców z Polski, Ukrainy, Niemiec czy Czech. W uroczystym otwarciu XII Targów Techniki Gazowniczej EXPO-GAS wzięli udział przedstawiciele ministerstw: Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa w Ministerstwie Środowiska i Klimatu oraz Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W trakcie targów EXPO-GAS tradycyjnie odbyły się merytoryczne spotkania branży gazowniczej z udziałem znakomitych zaproszonych specjalistów. Rola koncernu multienergetycznego w realizacji polityki klimatycznej, proces transformacji energetycznej czy usprawnienia systemowe dla rozwoju biogazu i biometanu to jedne z pierwszych poruszanych kwestii podczas konferencji w gronie wybitnych znawców w dziedzinie energetyki. Podczas pierwszego dnia konferencji jubileuszowej: „Nowe Technologie dla multienergetyki”, nie mogło zabraknąć ważnego głosu w dyskusji. O programach badawczo rozwojowych dla transformacji energetycznej mówił ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – Wojciech Racięcki, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami.
- Transformacja energetyczna to duża szansa dla polskich firm. Dzięki innowacjom wiele polskich firm może wejść na rynek dostarczając nowe technologie dla przyszłego miksu energetycznego w Polsce. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako organizacja wspierająca tworzenie nowych technologii. Nowe technologie biogazowe dla rynku gazu są szczególnie istotne. Od 2022 roku NCBR realizuje projekt „Innowacyjnej Biogazowni”, w którym wszystkie napotkane bariery rozwoju rynku, na każdym etapie przekładaliśmy w wyzwania do pokonania. Bezodorowość instalacji, produkcja naturalnych nawozów, technicznego CO2 i wysokiej klasy biometanu, uniwersalność technologii, tak aby przyjmowała dowolne odpady rolne i komunalne – to tylko niektóre z naszych wyzwań, z którymi przyszło nam się mierzyć. Obecnie w Brodach Poznańskich w Wielkopolsce zwycięzca konkursu „Innowacyjna biogazownia” buduje demonstrator technologii. Liczymy, że w efekcie tej inwestycji biometan będzie odbierany przez sieć gazową. Prowadzimy na ten temat rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa. – powiedział podczas swojego wystąpienia Dyrektor Racięcki
„Innowacyjna biogazownia” jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dzięki wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój. NCBR wspólnie z partnerami opracowuje i wdraża innowacyjne technologie odpowiadające na potrzeby krajowego sektora biogazu i biometanu. Sektor ten ma szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju ze względu na potencjał wytwarzania biometanu sięgający 8 mld m3 rocznie.
Zaproszeni goście poruszali również tematy związane z bezpieczeństwem rozwiązań technologicznych dla zielonej energetyki, kierunków rozwoju koncernów multienergetycznych w Polsce i na świecie oraz o finansowaniu transformacji energetycznej.
Wydarzeniu patronowali Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Urząd Dozoru Technicznego oraz Urząd Regulacji Energetyki. Współorganizatorem Targów EXPO-GAS jest Izba Gospodarcza Gazownictwa.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie