Typoszereg aktywnych zgrabiarek podbieraczowo taśmowych
Typoszereg aktywnych zgrabiarek podbieraczowo taśmowych stanowi ważne ogniwo w mechanizacji produkcji rolniczej związanej przede wszystkim z eksploatacją trwałych użytków zielonych (TUZ)
Tytuł projektu
Typoszereg aktywnych zgrabiarek podbieraczowo taśmowych z mechatronicznym systemem sterowania zespołami roboczymi i rejestracją plonu.
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
- Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych (LIDER)
- SaMASZ Sp. z o.o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Projekty Aplikacyjne
Wartość projektu
3 563 820,00 zł
Wartość dofinansowania
2 543 954,40 zł
Okres realizacji projektu
od 01.05.2016 r. do 30.04.2019 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Typoszereg aktywnych zgrabiarek podbieraczowo taśmowych stanowi ważne ogniwo w mechanizacji produkcji rolniczej związanej przede wszystkim z eksploatacją trwałych użytków zielonych (TUZ). Pozyskiwana z nich zielonka jest źródłem taniej, naturalnej i wartościowej paszy latem, a po przetworzeniu na siano, kiszonkę czy susz zimą. Pasze te stanowią główny składnik pokarmu w niskonakładowych systemach produkcji (np. ekologicznym lub ekstensywnym chowie zwierząt). Prawidłowa eksploatacja TUZ przyczynia się również do ochrony przyrody, w tym do zachowania bioróżnorodności obszarów rolniczych.
Opracowane i przebadane zgrabiarki charakteryzują się wysoką wydajnością i niezawodnością, dokładnym podbieraniem pokosu, z małymi stratami zbieranego materiału (zmniejszenie strat w wyniku wyeliminowania otrząsania delikatnych części roślin), czystością zbieranego materiału (wyeliminowanie podbierania gród ziemi, kamieni, mieszania zbieranego materiału z glebą z kretowisk czy nierówności terenu), możliwością pracy w różnych konfiguracjach, monitorowaniem parametrów pracy maszyny i rejestracją uzyskanego plonu oraz ergonomią i bezpieczeństwem użytkowania.
Spełnienie tych wymagań pozwala na pozyskiwanie z TUZ wysokiej jakości ekologicznej paszy dla zwierząt hodowlanych.
Wysoka wydajność i niezawodność umożliwiają realizację procesu technologicznego w założonych ramach czasowych a w przypadku zbioru na cele energetyczne zwiększa opłacalność przedsięwzięcia.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Długoletnie doświadczenie firmy SaMASZ Sp. z o.o. w produkcji maszyn rolniczych i komunalnych oraz przeprowadzone rozeznanie rynkowe, pozwalają stwierdzić, że zapotrzebowanie na maszyny, będące przedmiotem projektu będzie szybko wzrastało. Zainteresowanie nowoprojektowanymi maszynami wykazują plantatorzy w Polsce i zagranicą. Maszyny charakteryzują się parametrami technicznymi odpowiadającymi obowiązującym obecnie standardom międzynarodowym. Szczególną uwagę zwrócono na trwałość i niezawodność konstrukcji z uwagi na ostre reżimy technologiczne związane z terminami zbioru pokosów.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Zgrabiarki podbieraczowo taśmowa będące przedmiotem Projektu są pierwszymi tego typu zgrabiarkami produkowanymi w Polsce. Zgrabiarki tego typu realizują nowoczesne tendencje w rolnictwie, gdyż utrzymanie i prawidłowe użytkowanie produkcyjne trwałych użytków zielonych są ważnymi elementami prowadzenia produkcji zrównoważonej, a więc bezpiecznej dla środowiska i przynoszącej zysk rolnikowi, zgodnie z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej UE i jej idei zrównoważonego rozwoju. Największym wyzwaniem było opracowanie systemów stanowiących innowację na skalę światową, powodującą, że proponowana zgrabiarka jest urządzeniem wyjątkowym, które umożliwia zebranie informacji dotyczącej wydajności użytków zielonych w postaci umożliwiającej wygenerowanie cyfrowych map plonów będących podstawą racjonalnej gospodarki, w tym rolnictwa precyzyjnego. Rozwiązanie to jest przedmiotem zgłoszenia wynalazczego.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Najważniejsza rada to bardzo ścisła współpraca między partnerami projektu. Częste spotkania, konsultacje oraz wymiana poglądów co do konkretnych rozwiązań są podstawą sukcesu. Proszę się również nie bać zadawać pytań do opiekunów projektu w NCBR. To również ułatwia rozwiązywanie problemów w trakcie realizacji projektów.