W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Uczelnia kreatorem kompetencji kadr MŚP

Z wyników projektu korzyści czerpać może szerokie grono odbiorców. Przede wszystkim są to osoby, które chcą zaktualizować i pogłębić swoją wiedzę i kompetencje z praktycznych zagadnień funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz osoby, które są zainteresowane nabywaniem wiedzy i umiejętności, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy/samozatrudnienia

infografika

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Uczelnia kreatorem kompetencji kadr MŚP

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Kurs na MOOC

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

698 700,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

677 739,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.01.2020 r. do 31.12.2021 r.

Poznajcie nasz zespół

Z największą przyjemnością przedstawiamy zespół osób, których praca i zaangażowanie przyczyniły się do utworzenia siedmiu kursów typu MOOC Politechniki Bydgoskiej i realizacji całego projektu:

  • dr Urszula Słupska
  • dr inż. Agnieszka Goździewska-Nowicka
  • dr hab. Rafał Drewniak, prof. PBŚ
  • prof. dr hab. Robert Karaszewski
  • dr Zbigniew Drewniak
  • dr hab. Grażyna Voss, prof. PBŚ
  • dr inż. Marek Sikora
  • dr inż. Grzegorz Dzieża
  • dr inż. Małgorzata Michalcewicz-Kaniowska
  • dr inż. Małgorzata Zajdel
  • dr hab. Iwona Posadzińska, prof. PBŚ
  • dr hab. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ
  • mgr inż. Dorota Stosik
  • mgr inż. Cezary Graul

Zobacz efekt naszej pracy

W efekcie zrealizowanego projektu powstało 7 kursów e-learningowych typu MOOC, przygotowanych i prowadzonych przez zespół Wydziału Zarzadzania Politechniki Bydgoskiej, dostępnych na platformie NAVOICA. Wśród naszych kursów są:

  • Efektywna komunikacja i zarządzanie zespołem - Kurs przeznaczony dla przedsiębiorców, pracowników małych i średnich przedsiębiorstw i wszystkich osób zainteresowanych tematyką zarządzania. Kurs porusza zagadnienia podstaw zarządzania zespołem i prowadzenia firmy.

infografikainfografika

  • Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie - Kurs dotyczy metod i narzędzi zarządzania przez jakość w określonych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Szczególny nacisk jest położony na kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytych wiadomości i wdrożenia odpowiednich metod warunkujących dążenie do doskonałości biznesowej przedsiębiorstwa.

infografikainfografika

  • Zarządzanie finansami dla nie finansistów - Kurs z zakresu podstaw zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Kurs zawiera zarówno zagadnienia wprowadzające w tematykę, jak i zagadnienia dotyczące oceny sytuacji majątkowo finansowej oraz koncepcji modeli wczesnego ostrzegania do oceny ryzyka upadłości przedsiębiorstwa.

infografikainfografika

  • Excel w przedsiębiorstwie - Kursu pozwalający zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystania arkusza kalkulacyjnego do rozwiazywania typowych oraz niestandardowych zadań i problemów obliczeniowych występujących w procesach biznesowych w MŚP.

infografikainfografika

  • Excel in the enterprise - The general objective of the course is to acquire practical knowledge and skills in the use of a spreadsheet to solve common and non-standard tasks and computational problems occurring in business processes in SMEs.

infografikainfografika

  • Zarządzanie projektami w przedsiębiorstwie - Kurs dotyczący istoty zarządzania projektami oraz pozwalający zdobyć umiejętności i kompetencje w zakresie zastosowania wybranych metod zarządzania projektami dopasowanych do specyfiki i zakresu działalności organizacji/przedsiębiorstwa.

infografikainfografika

  • Nowoczesny marketing i własny sklep internetowy - Kurs zawiera podstawowe zagadnienia z zakresu współczesnego marketingu i marketingu internetowego. Dotyczy również praktycznych umiejętności w zakresie projektowania sklepu internetowego w obrębie: planowania strategii produktów, strategii sprzedaży oraz bezpieczeństwa funkcjonowania sklepu internetowego.

infografikainfografika

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Podczas realizacji projektu przyświecał nam cel jakim było: podniesienie kluczowych kompetencji pracowniczych osób uczestniczących, w ramach realizacji trzeciej misji uczelni, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa poprzez uczestnictwo w przygotowanych przez nas siedmiu kursach edukacyjnych e-learningowych typu MOOC. Cel projektu wynikał ze zdiagnozowanego w PO WER problemu jakim były: niewystarczające kompetencje kluczowe tj.: informatyczne, analityczne, rozwiązywania problemów, komunikacyjne oraz w zakresie przedsiębiorczości, w szczególności wśród przedstawicieli przedsiębiorstw sektora MŚP i ich pracowników. Przygotowane przez nas kursy w ramach projektu pozwalają zdobyć szeroką, interdyscyplinarną wiedzę i kompetencje z zakresu zarządzania w MŚP oraz poznać praktyczne zagadnienia i umiejętności dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa we współczesnym otoczeniu. Rozpiętość tematyczna kursów w obszarze zarządzania jest szeroka, a omawiane w kursach zagadnienia są logicznie ze sobą powiązane. Dodatkowo kursy są bezpłatne i dostępne na platformie NAVOICA dla szerokiego grona odbiorców. Wszystko to sprawia, że każdy Uczestnik, który ukończy kurs/y zwiększy swoje kompetencje i umiejętności informatyczne, analityczne, rozwiązywania problemów, komunikacyjne czy w zakresie przedsiębiorczości, samodzielnie decydując o czasie i miejscu nauki. Ponadto realizacja projektu pozwoliła na zaspokojenie wyraźnie dostrzegalnej społeczno-gospodarczej potrzeby stałego dokształcania się i zmierzania w kierunku uczenia się przez całe życie, szczególnie w warunkach społeczeństwa informacyjnego oraz społeczeństwa, które jest „always connected” (stale połączone z Internetem). A w czasie pandemii COVID19 efekty projektu stały się swoistym remedium na ograniczone możliwości kształcenia stacjonarnego.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Z wyników projektu korzyści czerpać może szerokie grono odbiorców. Przede wszystkim są to osoby, które chcą zaktualizować i pogłębić swoją wiedzę i kompetencje z praktycznych zagadnień funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz osoby, które są zainteresowane nabywaniem wiedzy i umiejętności, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy/samozatrudnienia. 
Z wyników projektu korzystają zatem:

  • przedsiębiorcy i ich pracownicy z sektora MŚP,
  • studenci, 
  • osoby bezrobotne i bierne zawodowo, 
  • młode matki, które przebywają na urlopie macierzyńskim, bądź wychowawczym,
  • osoby z ograniczeniami, którym trudno uczestniczyć w stacjonarnie realizowanych kursach,
  • oraz potencjalni przedsiębiorcy, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą.

Zachowane zasady równości szans i niedyskryminacji pozwalają by Uczestnikiem naszych kursów został każdy chętny bez względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, poziom dochodów ect.

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Projekt postawił przed nami mnóstwo wyzwań. Części z nich nie byliśmy w stanie przewidzieć na etapie składania wniosku. Pandemia COVID19, która w pierwszych tygodniach sprawiła, że „cały świat niemal się zatrzymał” nie ułatwiła nam zadania. Projekt musiał być bowiem realizowany zgodnie z harmonogramem, a sposób naszej pracy dostosowany do panujących warunków i możliwości. 
Praca w warunkach pandemii COVID19 (pół żartem – pół serio)

infografika

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Najważniejsza jest właściwa i efektywna komunikacja.

{"register":{"columns":[]}}