W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczelnie bez barier

13.12.2022

Podczas konferencji „Pełno(s)prawny Student”, która odbyła się w Krakowie pod patronatem honorowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, opowiedzieliśmy o efektach trzech edycji konkursu „Uczelnia dostępna”.

Jednym z prelegentów był Jakub Ardyn, dyrektor Działu Współpracy z Beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego

XVI edycja konferencji „Pełno(s)prawny Student” dotyczyła zagadnień związanych z procesem kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju reprezentował Jakub Ardyn, dyrektor Działu Współpracy z Beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego.  W swoim wystąpieniu zaprezentował efekty trzech edycji konkursu „Uczelnia dostępna”, realizowanych dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

NCBR nadzoruje realizację 200 projektów, które przyczyniają się do wzrostu dostępności na uczelniach i poprawy jakości kształcenia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

- Jako NCBR zakontraktowaliśmy na ten cel ponad 685 mln zł, z czego do tej pory wypłacone zostało ponad 60% tej kwoty. Wyniki oraz efekty  projektów, których realizacja została już zakończona, są bardzo dobre. Średni poziom osiągniętych wskaźników to 98%, a średni stan wydatkowania środków to 97% - powiedział Jakub Ardyn.

- Projekty zmieniają rzeczywistość na uczelniach w zakresie dostępności i przyczyniają się do wzrostu świadomości środowisk akademickich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami -  dodał.

Na konferencji wskazywano, że dostępność to proces, który trwa i będzie trwać również po zakończeniu projektów. Uczestnicy wydarzenia byli zgodni, że bezsprzecznie istnieje potrzeba kontynuacji działań w obszarze dostępności i dalszego, istotnego finansowania w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

12 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła program krajowy Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Jednym z jego elementów będzie Priorytet III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” – który zapewni ciąg dalszy finansowania działań w ramach „Uczelni dostępnej”. Planowana wysokość finansowania to około 800 mln zł.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}