W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udogodnienia dla beneficjentów POIR

08.08.2022

Korzystając z doświadczeń ostatnich lat, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wprowadza szereg usprawnień dla beneficjentów realizujących projekty w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wpłyną one korzystnie na sprawną realizację projektów oraz na zmniejszenie obciążenia zarówno beneficjentów, jak i NCBR na finiszu perspektywy 2014-2020, pozwalając na jej płynne zamknięcie na koniec 2023 roku.

Udogodnienia dla beneficjentów POIR

Dzięki wprowadzanym zmianom, beneficjenci mniej czasu będą musieli poświęcać na tworzenie raportów czy dublowanie danych w różnych dokumentach składanych do Centrum, a zarządzanie terminami wynikającymi z umów będzie łatwiejsze. Przyspieszy się również procedura zamykania projektów oraz rozpoczęcie okresu trwałości.  

  • Udogodnienia dotyczą wszystkich beneficjentów realizujących projekty w NCBR w ramach I i IV Osi POIR z wyłączeniem Poddziałania 1.3.1 i 1.3.2. Objęte nimi zostaną projekty trwające oraz pozostające w okresie trwałości.

Uproszczenia dotyczą zakresów monitorowania realizacji projektów oraz zgłaszania w nich zmian merytorycznych i finansowych. Aby zmiany mogły być wprowadzone, niezbędne będzie zawarcie aneksu do umowy na realizację projektu. Wzór aneksu, jak również komunikat o terminie rozpoczęcia obowiązywania udogodnień zostanie przekazany bezpośrednio beneficjentom na początku IV kwartału 2022 r.

W poniższej tabeli przedstawione są planowane zmiany.

Uproszczenia w zakresie systemu monitorowania realizacji projektów

Obecne obowiązki Beneficjenta

Na czym polega zmiana?

Umowy trwające

Raportowanie postępów w realizacji prac w projektach

Składanie cyklicznych raportów: Raporty okresowe/Raporty z etapów/Raporty śródokresowe

 

  • Nie  wymagamy od Beneficjenta składania raportów
  • Będziemy prowadzić nadzór nad realizacją projektu w oparciu o dane przedstawiane we wnioskach o płatność

Złożenie Informacji Końcowej po zrealizowaniu projektu

  • Nie wymagamy złożenia Informacji Końcowej, zostanie ona zastąpiona oświadczeniem Beneficjenta o stanie wykonania projektu.[1]
  • W przypadku oświadczenia przez Beneficjenta o trudnościach w realizacji projektu/niezrealizowaniu projektu/częściowym zrealizowaniu projektu Beneficjent będzie  zobowiązany do złożenia wraz z końcowym wnioskiem o płatność Informacji Końcowej.

Okres trwałości

Monitorowanie dochodu

Przedsiębiorcy o statusie dużego przedsiębiorstwa są zobowiązani do składania co roku tabeli monitorującej dochód

  • Nie wymagamy Tabeli monitorującej dochód jako oddzielnego raportu

 

 

Uproszczenia w zakresie procedowania zmian w projekcie

Wymagające poinformowania IP

Wymagające zgody IP

Przesunięcia środków pomiędzy kategoriami wynikające ze zmian w projekcie do 20% względem wartości z pierwotnej umowy (*dotyczy umów, w których limit obecnie wynosi mniej niż 20%)

Zmiana zakresu rzeczowego projektu, zakresu etapu/ów, metodyki badawczej, w tym wprowadzanie dodatkowych etapów i prac, pod warunkiem, że nie będą wpływały na zmianę budżetu.

 

Zmiany nazw kamieni milowych i ich parametrów technicznych, a także opisu wpływu ich nieosiągnięcia na kontynuację projektu, pod warunkiem, że nie będą wpływały na zmianę budżetu.

 

Rezygnacja z realizacji kamienia milowego lub rezygnacja z części prac, pod warunkiem, że nie będą wpływały na zmianę budżetu.

 

Zmiana przedmiotu nowości rezultatów projektu, zmiana nazw parametrów nowości, zmiana wartości i jednostek miar parametrów nowości, pod warunkiem jeżeli nie było to przedmiotem oceny na etapie wnioskowania.

 

Zmiany terminów etapów realizacji projektu wynikająca ze zmian merytorycznych np. zmiany zakresu prac (bez wydłużenia okresu realizacji projektu).

 

Zmiany aparatury, o ile ta zmiana nie generuje nowej pozycji w budżecie.

 

Zmiana elementu/ów linii pilotażowej (dodanie nowego elementu wpływa na pierwotne założenia projektu - jest to zmiana technologii) o ile ta zmiana nie generuje nowej pozycji w budżecie, pod warunkiem jeżeli nie było to przedmiotem oceny na etapie wnioskowania.

 

Zmiana wartości innych wskaźników niż wskaźników produktu i wskaźników rezultatu bezpośredniego, np. wskaźników w zależności od wybranego obszaru tematycznego/strategicznego obszaru badań i rozwoju (SOBIR) stosowanych w programach sektorowych, pod warunkiem, że nie wpływa na kryterium oceny.

 

Zmiana w obrębie wskaźników zrównoważonego rozwoju (jakakolwiek).

 

 

[1] Treść oświadczenia zostanie udostępniona Beneficjentom w późniejszym terminie

{"register":{"columns":[]}}