W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ujawnianie śladów linii papilarnych nanocząsteczkami wytwarzanymi przy użyciu technologii wysokich ciśnień

NANODAK - 2024_ulotka

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Ujawnianie śladów linii papilarnych nanocząsteczkami wytwarzanymi przy użyciu technologii wysokich ciśnień

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Lider projektu: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

Konsorcjanci:

- Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk,

- firma TOMSAD Tomasz Sadowski

ikona teczki  Nazwa programu

Programy na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa

ikona gazety  Konkurs

Konkurs nr 9

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 700 961,67 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

5 700 961,67 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 03.12.2018 r. do 31.07.2022 r.

Zobacz efekt naszej pracy

1

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Ślady linii papilarnych stanowią jedne z podstawowych źródeł dowodowych w ustaleniu sprawcy przestępstwa. Zanim jednak dojdzie do jego zidentyfikowania ślady sprawcy muszą zostać ujawnione. Z reguły są one niewidoczne „gołym okiem”. W celu ich wizualizacji w praktyce policyjnej stosuje się różnorodną gamę metod opartych na wykorzystaniu odczynników chemicznych lub proszków daktyloskopijnych. Żadna z dotychczas stosowanych metod nie jest na tyle uniwersalna i skuteczna, aby ujawnić wszystkie pozostawione na dowodach rzeczowych ślady. Nadal poszukuje się coraz czulszych i skuteczniejszych metod ich wizualizacji.

W ramach realizacji projektu opracowano nowej generacji preparaty do ujawniania śladów linii papilarnych nazwane nanodetektorami. Zostały one oparte na nanocząstkach wykazujących właściwości luminescencyjne, potęgowane jonami pierwiastka ziem rzadkich. Wzbudzanie luminescencji nanodetektorów następuje przy użyciu światła ultrafioletowego UV 360 nm i niebieskiego VIS 410 nm. Źródłem światła wzbudzającego są dedykowane nanodetektorom, specjalnie zaprojektowane w ramach realizacji projektu, oświetlacze LED. Właściwości luminescencyjne nanodetektorów pozwalają wyeliminować negatywny wpływ podłoża na obraz ujawnianych śladów.
W skład zestawu oświetlaczy wchodzi także oświetlacz emitujący światło białe, który pozwala na obserwację śladów w warunkach bliskich naturalnym. Nanodetektor zawiesinowy NANODAK 30/ND1 bardzo dobrze ujawnia ślady na podłożach określanych w daktyloskopii jako standardowe o dużej gładkości powierzchni, np. szkle czy metalu. Nanodetektor NANODAK 40/ND2 jest efektywniejszy na podłożach trudnych o znacznym stopniu chropowatości, np. płytach meblowych. Nanodetektor NANODAK 1/NP jest proszkiem sprawdzającym się w przypadku ujawniania śladów naniesionych na podłoża krwią, czy substancjami tłustymi. Nanodetektory są bezpieczne w stosowaniu, co wykazały przeprowadzone badania środowiskowe. Nośnikiem nanocząstek w zawiesinach jest neutralna chemicznie woda. Stężenia cząstek stałych uwalnianych w trakcie aplikacji nie przekroczyły założonych poziomów referencyjnych, jednocześnie były znacznie mniejsze od wartości zarejestrowanych dla obecnie stosowanego w praktyce proszku daktyloskopijnego - argentoratu. 

Nanodetektory nie mają negatywnego wpływu na inne metody wizualizacji śladów, co jest istotne w przypadku konieczności zastosowania metod uzupełniających. Analiza materiału genetycznego uzyskanego z pojedynczych śladów daktyloskopijnych, ujawnionych nanodetektorami, pozwoliła na zdefiniowanie profilu DNA probanta. Daje to postawę do stwierdzenia, że nanocząstki nie mają również negatywnego wpływu na badania genetyczne.

Nanodetektory są łatwe w aplikacji, nanosi się je za pomocą spryskiwacza lub pędzla. Można zastosować je na różnego rodzaju podłoża, niezależnie od ich charakterystyki czy też ślady naniesione nie tylko substancją potowo-tłuszczową, ale również innymi substancjami śladotwórczymi (np. krwią, olejami, smarami). Nanodetektory wykazują się dużą czułością w stosunku zarówno do śladów kilkudniowych, jak i kilkumiesięcznych. Wykorzystanie nanodetektorów w badaniach kryminalistycznych na miejscu zdarzenia i laboratorium daje szansę na zwiększenie możliwości wykrywczych organów ścigania. Jest to szczególnie istotne przy ciągle wzrastającej liczbie przestępstw związanych z terroryzmem i nielegalną migracją.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Nowe komercyjnie dostępne środki poszerzą zakresu usług oferowanych klientom.
W pierwszej kolejności odbiorcą Nanodetektorów będą komórki techniki kryminalistycznej i krajowe laboratoria kryminalistyczne wykonujące badania na rzecz wymiaru sprawiedliwości oraz Policji.

Niewątpliwie wynikami projektu będą zainteresowane takie służby jak Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Następnie odbiorcami mogą stać się laboratoria w EU i USA, co stworzy szansę na geograficzny rozwój sprzedaży.

{"register":{"columns":[]}}