Utworzenie pierwszego przemysłowego urządzenia rentgenowskiego, wykorzystującego technologię bezpośredniej konwersji – dedykowanego dla celów kontroli jakości w przemyśle spożywczym
Tytuł projektu
Utworzenie pierwszego przemysłowego urządzenia rentgenowskiego, wykorzystującego technologię bezpośredniej konwersji – dedykowanego dla celów kontroli jakości w przemyśle spożywczym
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
PID POLSKA SP. Z O.O.
Nazwa programu
Programy krajowe
Konkurs
Ścieżka dla Mazowsza
Wartość projektu
10 483 130,89 PLN
Wartość dofinansowania
7 649 509,75 PLN
Okres realizacji projektu
od 01.10.2020 do 30.09.2023 r.
Zobacz efekt naszej pracy
Efektem naszej pracy jest wdrożenie do portfolio firmy przemysłowego urządzenia rentgenowskiego bazującego na układach detekcyjnych zliczających fotony (licznik fotonów).
Urządzenie to cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród klientów zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym, ze względu na zwiększoną efektywność w detekcji zanieczyszczeń dla branży spożywczej.
Zdjęcie detektora
Przykład zjęcia rentgenowskiego z zaznaczeniem
Przykład zjęcia rentgenowskiego bez zaznaczenia
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt stanowi odpowiedź na istotny problem branży spożywczej, związany z pojawiającymi się w produktach zanieczyszczeniami oraz potrzebą zwiększenia zdolności detekcyjnych na
zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.
Brak skutecznego procesu kontroli jakości może prowadzić do pojawienia się reklamacji, konieczności zapłaty odszkodowań, wycofania partii produktów z rynku. Odpowiednia jakość produktu pomoże zapewnić właściwe bezpieczeństwo żywności i zdrowia konsumenta.
Przeprowadzone przez PID POLSKA SP. Z O.O. prace badawcze miały na celu opracowanie i przetestowanie urządzenia, które będzie w stanie wykryć zanieczyszczenia z większą skutecznością niż produkty na rynku obecne.
Przemysłowe urządzenie rentgenowskie „ detektory LF”, wykorzystujące technologię bezpośredniej konwersji, znacząco poprawia efektywność, precyzję i bezpieczeństwo procesu produkcji, co przekłada się na wyższą jakość końcowego produktu oraz zmniejszenie ryzyka dla konsumentów. Oto szereg korzyści w porównaniu do tradycyjnych detektorów stosowanych w tego typu aplikacjach:
- Wyższa czułość i dokładność
PCD mogą rozróżniać poszczególne fotony i mierzyć ich energię, co pozwala na bardziej precyzyjne wykrywanie zanieczyszczeń, zwłaszcza tych o niskim poziomie kontrastu w stosunku do otaczającego materiału. Dzięki temu można skuteczniej identyfikować różnorodne zanieczyszczenia, takie jak szkło,metal, kości, kamieni czy nawet plastik.
- Lepsza rozdzielczość energetyczna
Urządzenie RTG „LF” pozwala na rejestrowanie energii każdego zarejestrowanego fotonu, co umożliwia tworzenie obrazów wieloenergetycznych. Dzięki temu można rozróżniać materiały o
różnych właściwościach chemicznych, co może pomóc w identyfikacji zanieczyszczeń na podstawie ich specyficznego składu chemicznego.
- Niższa dawka promieniowania
Dzięki wyższej efektywności detekcji i możliwości precyzyjniejszego rozróżniania materiałów, „detektory LF” mogą osiągać porównywalne lub lepsze wyniki przy niższej dawce promieniowania
rentgenowskiego. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i redukcji kosztów związanych z ekspozycją na promieniowanie.
- Redukcja szumów
„Detektor LF” eliminuje problem szumów, które mogą występować w detektorach analogowych, co prowadzi do wyraźniejszych i bardziej precyzyjnych obrazów. W przypadku detekcji zanieczyszczeń, mniejszy poziom szumów oznacza lepszą detekcję mniejszych lub słabiej kontrastujących zanieczyszczeń.
- Zwiększona żywotność detektorów
„Detektory LF” są mniej podatne na degradację w porównaniu do tradycyjnych detektorów, co prowadzi do dłuższej żywotności urządzenia i mniejszych kosztów związanych z konserwacją i wymianą detektorów.
- Możliwość detekcji w czasie rzeczywistym
Dzięki szybkiemu i efektywnemu przetwarzaniu sygnałów fotonowych, „detektory LF” umożliwiają monitorowanie procesów produkcji żywności w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie i eliminowanie zanieczyszczeń, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia całej partii produktu.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Odbiorcą opracowanych w wyniku realizacji Projektu detektorów RTG będą przedsiębiorstwa działające w przemyśle spożywczym, ze szczególnym naciskiem na producentów napojów ,
producentów przetworów owocowych i warzywnych (w puszkach, szklanych butelkach i słoikach), producentów paczkowanych słodyczy oraz pakowanych produktów sypkich.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Największym wyzwaniem w prowadzeniu projektu była realizacja współpracy międzynarodowej z podwykonawcami i dostawcami w okresie pandemii COVID-19, blokady Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given oraz wojny na Ukrainie. W związku z powyższymi mieliśmy problemy z realizacją zamówień i dostępnością surowców (CdTe, wafle krzemowe) w oczekiwanych terminach.
Pojawiły się również trudności technologiczne u podwykonawcy prac B+R, które wymusiły wydłużenie poszczególnych etapów projektu.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Wytrwałość i sukcesywne dążenie do celu – warto!