W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warstwy antybakteryjne zol-żel zawierające nanocząstki węgla

Obraz1

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Warstwy antybakteryjne zol-żel zawierające nanocząstki węgla 

(Akronim projektu - AnBaCo)

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Łódzka - koordynator

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe TERMEX Sp. z o.o.

(Nr  M-ERA.NET2/2019/3/2020)

(Partner zagraniczny - Uniwersytet Techniczny w Libercu, Czechy - finansowany przez TAČR  Úvodní stránka - Technologická agentura ČR (tacr.cz) projekt nr TH71020001)

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

M-ERA.NET/2019

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

1 858 804, 65 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

1 755 895,05 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 01.05.2020 r. do 30.09.2023 r.

Poznaj nasz zespół

1

Część Zespołu AnBaCo przy Przenośnym Stanowisku Laboratoryjnym powstałym w projekcie, służącym do nanoszenia warstw antybakteryjnych. Od lewej: prof. Petr Louda (Uniwersytet Techniczny w Libercu), dr inż. Anna Karczemska (koordynator, Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Przepływowych), dr Michał Szczypiński (koszalińska firma TERMEX), prof. Stanisław Mitura (TERMEX), dr hab. Radosław Wach (Politechnika Łódzka, MITR), dr inż. Dariusz Witkowski (Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Przepływowych)

Zobacz efekt naszej pracy

2

Efekt naszej pracy – klamki z warstwami antybakteryjnymi zol-żel zawierającymi nanodiamenty (w czasie utwardzania warstw), proces utwardzania obserwuje dr inż. Dariusz Witkowski z Politechniki Łódzkiej.

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Problem, który zdefiniowano to potencjalne zagrożenie epidemiologiczne spowodowane przez rozprzestrzenianie się bakterii, które znajdują się na różnych powierzchniach, często dotykanych przez ludzi w miejscach takich jak szpitale, sklepy, transport publiczny, szkoły itp.Celem projektu AnBaCo było rozwiązanie powyższego problemu poprzez uzyskanie nietoksycznych powłok antybakteryjnych zol-żel, które można nanieść na różne przedmioty takie jak uchwyty w transporcie publicznym czy wózków w supermarketach, klamki w toaletach, szpitalach itp. Zastosowana została znana technologia osadzania warstw zol-żel opracowana przez partnerów z Uniwersytetu Technicznego w Libercu, jednak standardowo wykorzystywane przez czeskich uczonych toksyczne nanocząstki srebra, miedzi i cynku zostały zastąpione modyfikowanymi chemicznie nietoksycznymi nanocząstkami węgla.

Węgiel występuje w różnych odmianach alotropowych, te same atomy węgla połączone ze sobą w różny sposób tworzą materiały o zupełnie odmiennych właściwościach, na przykład diament, grafit, fullereny, nanorurki czy grafen. W ostatnich dekadach nauka coraz bardziej interesuje się nanomateriałami i ich zastosowaniami w nauce i codziennym życiu. Na przykład diamenty w postaci nanomateriału (czyli wielkości nanometrów) posiadają interesujące właściwości, między innymi antybakteryjne, właśnie wykorzystane w projekcie AnbaCo.

W ramach projektu nanocząstki węgla (nanodiamenty, nanorurki węglowe, tlenek grafenu i fullereny) zmodyfikowano chemicznie w celu uzyskania lepszych właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Działanie przeciwbakteryjne warstw zweryfikowano w eksperymentach mikrobiologicznych z wybranymi szczepami bakterii, ponadto potwierdzono bezpieczeństwo otrzymanych produktów z wykorzystaniem specjalistycznych testów komórkowych. Technologię przystosowano do zautomatyzowanego procesu z wykorzystaniem zaprojektowanego i zbudowanego w projekcie Przenośnego Stanowiska Laboratoryjnego opracowanego w koszalińskiej firmie TERMEX przy współpracy z naukowcami z Politechniki Łódzkiej.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Zespół AnBaCo sądzi, że z wyników projektu może skorzystać ogół społeczeństwa. Podejmujemy działania zmierzające do wdrożenia opracowanej technologii.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem dla nas w czasie realizacji projektu stała się pandemia covid. Ukazała nam ona z jednej strony to, że problem zdefiniowany w projekcie (jeszcze przed pandemią), jest jak najbardziej realny i ważny. Z drugiej strony przez wiele miesięcy wszelkie badania były bardzo utrudnione. Daliśmy jednak radę!

{"register":{"columns":[]}}