W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium „Czy uda się uratować 3 miliony ludzi przed rakiem? – Misja Rak w Horyzoncie Europa i Europejski Plan Walki z Rakiem”

17.11.2021

Kontynuując serię spotkań poświęconych poszczególnym misjom, Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland (BSP) wraz z Biurem Promocji Nauki PolSCA PAN zorganizowało w dniu 17 listopada 2021 r. webinarium „Czy uda się uratować 3 miliony ludzi przed rakiem? – Misja Rak w Horyzoncie Europa i Europejski Plan Walki z Rakiem”.

Webinarium „Czy uda się uratować 3 miliony ludzi przed rakiem? – Misja Rak w Horyzoncie Europa i Europejski Plan Walki z Rakiem”

Rak dotyka każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego i stanowi ogromne obciążenie dla pacjentów, rodzin i ogółu społeczeństwa. Jeśli nie zostaną podjęte żadne dalsze działania, liczba osób, u których co roku diagnozuje się nowotwór w Europie wzrośnie z obecnych 3,5 miliona do ponad 4,3 miliona do 2035 roku. Misja w tej dziedzinie pomoże ustalić wspólne cele mające na celu odwrócenie tych przerażających trendów w zakresie nowotworów. Łącząc wysiłki w całej Europie, Misja wraz z Europejskim Planem Walki z Rakiem ma wspierać zapobieganie zachorowaniom na raka, umożliwiać wczesną diagnozę, zmniejszać cierpienie i poprawiać jakość życia pacjentów onkologicznych w trakcie i po leczeniu.

Spotkanie otworzyli: Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli oraz Tomasz Poprawka, Dyrektor Biura Promocji Nauki PolSCA PAN. W pierwszej części webinarium, przeprowadzonej w języku angielskim, uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji przedstawicielek Komisji Europejskiej – Joanny Drake, Mission Manager i Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Badań Naukowych i Innowacji oraz Anniki Nowak, które opowiedziały o głównych założeniach i celach Misji dot. Raka (w oparciu o przedstawiony we wrześniu br. plan implementacji tej misji) i Europejskim Planie Walki z Rakiem. Na drugą część webinarium, prowadzoną w języku polskim, złożyły się dwa panele dyskusyjne, które poprowadził prof. Konrad Rydzyński, członek Rady Misji. Podczas pierwszego panelu – „Zrozumieć i wykryć raka – mission possible!” dr Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, prof. Piotr Czuderna z Gdańskiego Uniwerrsytety Medycznego i prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu dyskutowali na temat dwóch pierwszych celów misji, czyli działaniach mających na celu zrozumienie raka i zwiększenie profilaktyki. Natomiast uczestnicy drugiego panelu – „Pacjent w centrum uwagi – jak efektywnie leczyć i zapewnić jakość życia?”, czyli prof. Wojciech Młynarski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll przyjrzeli się bliżej pozostałym celom misji skupiającym się na diagnozie i leczeniu oraz poprawie jakości życia osób żyjących z chorobą nowotworową i po nowotworach. W dyskusjach paneliści próbowali odpowiedzieć na pytania, jakie działania powinny być podjęte w Polsce, aby przyczynić się do osiągnięcia ogólnoeuropejskiego celu poprawy życia ponad 3 milionów ludzi zagrożonych lub zmagających się z chorobą nowotworową do 2030 r.

W webinarium wzięło udział niemal 100 osób, reprezentujących w szczególności środowisko nauki, ale również administrację, biznes i społeczeństwo obywatelskie.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i obserwowania nas w mediach społecznościowych, gdzie znajdują się informacje o innych organizowanych przez nas webinariach.

{"register":{"columns":[]}}