Webinarium „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa"
29.06.2021
Kierując się hasłem Komisji Europejskiej „Open science is a better science”, Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland (BSP) zorganizowało w dniu 29 czerwca 2021 r. webinarium „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa”.
Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w Programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.
Webinarium otworzyła i poprowadziła Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli / BSP. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali prezentacji Aleksandry Hebdy, ekspertki Działu Otwartej Nauki w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, która zaprezentowała założenia otwartej nauki w Programie Horyzont Europa oraz platformę Open Research Europe. Następnie dr Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki oraz dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przedstawili dotychczasową działalność Stowarzyszenia European Open Science Cloud oraz plany wobec tego partnerstwa w ramach programu HE. Ważnym elementem ich wystąpienia było omówienie polskich doświadczeń związanych z zaangażowaniem w EOSC (szczególnie w zakresie infrastruktury badawczej) oraz informacji na temat wymaganych przez NCN Planów Zarządzania Danymi. Podczas prowadzonego przez dr hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego panelu dyskusyjnego z udziałem profesor UZ, dr hab. inż. Anny Bazan-Krzywoszańskiej z Uniwersytetu Zielonogórskiego, profesor UM, dr Doroty Kilańskiej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz dr Natalii Gruenpeter, członka Zespołu Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego omówiono dotychczasowe doświadczenia Polski w zakresie otwartej nauki, ze szczególnym uwzględnieniem prac w kontekście europejskim. Rozmówcy odnieśli się do głównych problemów we wdrażaniu polityk Otwartego Dostępu i Otwartej Nauki w Polsce oraz tego, czy i jak brak wsparcia i wiedzy w zakresie otwartych standardów danych badawczych, metadanych, ram interoperacyjności, itp. wpływa na jakość prowadzonych prac naukowych, interdyscyplinarność badań i stopień ich umiędzynarodowienia. Poruszyli również kwestię przeprowadzania procesu recenzji naukowej w kontekście otwartej nauki.
W webinarium zorganizowanym przez Biuro NCBR w Brukseli - BSP wzięło udział ok. 120 osób, reprezentujących w szczególności środowisko nauki.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i obserwowania nas w mediach społecznościowych, gdzie znajdują się informacje o innych organizowanych przez nas webinariach.
Materiały
Prezentacja: Nauka otwarta1_20210628_Open_Science_and_ORE_ola.pdf 0.88MB Prezentacja: Doświadczenia EOSC i jego przyszłość
2_29062021_EOSC_fin2.pdf 3.49MB