W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium „Troska o glebę to troska o życie” Mission Soil Health and Food w Horyzoncie Europa

23.09.2021

23 września 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach wspólnej inicjatywy Biura NCBR w Brukseli oraz Biura PolSCA PAN w Brukseli dotyczące Misji europejskich – tym razem tematem webinarium była Misja „Troska o glebę to troska o życie” (Mission Soil Health and Food) w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Dyskusja ekspertów dotyczyła wyzwań w zakresie zdrowia gleb w mieście i gleb rolnych.

Webinarium „Troska o glebę to troska o życie” Mission Soil Health and Food w Horyzoncie Europa

Wydarzenie otworzyła przedstawicielka Komisji Europejskiej, Nathalie Sauze-Vandevyver - Mission Manager Misji Soil Health and Food, która w swojej prezentacji omówiła założenia Misji na podstawie raportu przygotowanego przez Radę Misji, w którym wskazany jest główny cel misji, czyli „do 2030 r. co najmniej 75% wszystkich gleb w UE ma być zdrowych i być w stanie zapewnić niezbędne usługi w zakresie zdrowej żywności, ludzi, przyrody i klimatu”. Nathalie Sauze-Vandevyver przedstawiła również powiązania misji z innymi programami i strategiami unijnymi i podkreśliła znaczenie istniejących między nimi synergii. Na stronie Komisji Europejskiej został opublikowany komunikat dotyczący wszystkich europejskich misji, na podstawie którego powstaną tzw. plany wdrożenia Misji, a pod koniec 2021 r. planowane jest także zaktualizowanie przez KE Programu Prac dla Misji i rozpoczęcie naboru wniosków w konkretnych tematach.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne moderowane przez dr hab. Martę Pogrzebę z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, która jest członkinią Rady Misji „Troska o glebę to troska o życie”. Wśród obecnych ekspertów znaleźli się przedstawiciele nauki, biznesu oraz społeczeństwa obywatelskiego, którzy zabrali głos w dyskusji na temat możliwości poprawy zdrowia gleb biorąc pod uwagę różne doświadczenia i dobre praktyki oraz zintegrowane podejście do zdrowia gleby.

Ograniczenie degradacji i zwiększanie ponownego wykorzystania gleb miejskich było tematem pierwszego panelu dyskusyjnego. Prelegentami podczas tej części spotkania byli dr hab. Przemysław Charzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, p. Mieczysław Wołosz, Dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach oraz dr Justyna Rubaszek, Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. Eksperci omówili możliwości poprawy stanu gleby odnosząc się do rozwiązywania takich problemów, jak pustynnienie, zasolenie i zasklepianie gleby. Wskazali konieczność rewitalizacji gleb i podejmowania działań w tym kierunku przez wszystkich obywateli.

Drugi panel dyskusyjny koncentrował się na gruntach rolnych i rolnictwie ekologicznym. Udział w nim wzięli: prof. dr hab. Magdalena Frąc, przedstawicielka Instytutu Agrofizyki PAN oraz Komitetu Nauk Agronomicznych PAN, p. Stanisław Jamrozik z Grupy Producentów BIO-FOOD ROZTOCZE Sp. z o.o. oraz p. Sonia Priwieziencew, Prezes Fundacji Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura. Wśród głównych tematów dyskusji było zmniejszenie ryzyka eutrofizacji i zanieczyszczeń pestycydami, środkami ochrony roślin i metalami ciężkimi. W glebie różnorodność biologiczna jest większa niż nad glebą i eksperci zgodnie stwierdzili, że należy szukać nowych sposobów ochrony bioróżnorodności dla zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.

W webinarium głos zabrała również Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, p. Magdalena Maciejewska, która przedstawiła działania w zakresie ochrony gleb na poziomie ministerialnym dotyczące m.in. monitoringu gleb realizowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB. Dalsze inicjatywy ministerstwa będą skierowane na zrównoważoną gospodarkę glebami – oznacza ona zdrową żywność i zdrowie ludzi teraz i w przyszłości.

W webinarium wzięło udział 152 osoby, które również miały bezpośrednią możliwość włączenia się do dyskusji poprzez czat – pojawiło się na nim wiele ciekawych wątków, pomysłów oraz wymiana doświadczeń i opinii.

{"register":{"columns":[]}}