Wielki, lecz mało zagospodarowany: potencjał energii z bioodpadów
Wielki, lecz mało zagospodarowany: potencjał energii z bioodpadów
2024-02-27
2024-02-29
, Gdynia
-
KIEDY
27 lutego 2024 (wtorek) - 29 lutego 2024 (czwartek)
DODAJ DO KALENDARZA
-
GDZIE
Gdynia
O alternatywnym wykorzystaniu biogazu opowiemy podczas Konferencji „Odpady Ulegające Biodegradacji – Energia i Recykling”, która odbędzie się w Gdyni w dniach 27-29 lutego br.
Głównym tematem obrad będzie zagospodarowanie różnorodnych odpadów ulegających biodegradacji w ramach procesów recyklingu i odzysku.
„Wśród sposobów zagospodarowania substratów, takich jak m.in. bioodpady, odpady z przemysłu rolno-spożywczego czy osady ściekowe, przedstawione zostaną zagadnienia obejmujące fermentację metanową, kompostowanie, produkcję nawozów oraz środków poprawiających właściwości gleby, a także odzysk odpadów w ramach procesu R10” – wylicza prof. dr hab. inż. Wojciech Czekała, dyrektor Rady Programowej wydarzenia.
Frma Abrys, organizator konferencji, ma nadzieję, że stanie się ona wartościowym spotkaniem dla osób zainteresowanych najistotniejszymi kwestiami wiążącymi się z zaproponowaną tematyką.
Prof. Czekała dostrzega, że wyzwanie, jakim jest zagospodarowanie odpadów, z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. „Poza aspektami środowiskowymi coraz częściej zauważalne są również aspekty ekonomiczne i społeczne. Jednym z rozwiązań pozwalających przedsiębiorstwom związanym z gospodarką odpadami ograniczyć koszty jest wytworzenie i zagospodarowanie na potrzeby własne energii elektrycznej i ciepła z biogazu. Racjonalne zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji w procesach ich biologicznego przetwarzania pozwoli również na wytwarzanie wartościowych produktów polepszających właściwości glebowe, tj. jak kompost czy poferment” – wskazuje. „W konsekwencji przemyślane i prawidłowo prowadzone działania mogą w dużym stopniu przybliżyć przedsiębiorstwa komunalne do samowystarczalności energetycznej i działań zgodnych z gospodarką obiegu zamkniętego, co będzie miało pozytywny wpływ na życie mieszkańców” – dodaje.
Jak zauważa naukowiec, z danych Głównego Urzędu Statystycznego („Ochrona Środowiska 2023”) wynika, że ilość odebranych lub zebranych selektywnie odpadów w Polsce w roku 2022 wyniosła 142 kg na mieszkańca, a w tym, aż 51 kg stanowiły odpady biodegradowalne. Jak je zagospodarować z korzyścią dla ludzi, środowiska i gospodarki – będą rozmawiali uczestnicy gdyńskiej konferencji.
Zaczęło się od „Innowacyjnej biogazowni”
Drugiego dnia wydarzenia, podczas sesji poświęconej samodzielności energetycznej przedsiębiorstw komunalnych w oparciu o energię z bioodpadów, głos zabierze m.in. przedstawiciel Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (28 lutego, godz. 15.35).
Miłosz Krzymiński, kierownik projektu „Innowacyjna biogazownia”, wygłosi prezentację pt. „Nowoczesne biogazownie i biometanownie w gospodarce cyrkularnej – element zrównoważonego rolnictwa i miast przyszłości”. Ekspert opowie o roli instalacji biogazowych i biometanowych w gospodarce obiegu zamkniętego, samowystarczalności energetycznej tego typu instalacji oraz o nowych konkursach umożliwiających zamykanie obiegu materii organicznej pomiędzy miastem a wsią.
„Innowacyjna biogazownia” jest jednym z serii przedsięwzięć badawczych NCBR wpisujących się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, realizowanych dzięki wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z partnerami opracowuje i wdraża innowacyjne technologie odpowiadające na potrzeby krajowego sektora biogazu i biometanu. Biometanownia, która powstała na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Brodach należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jest już w trakcie przygotowania do rozruchu.
Co jeszcze w programie?
W trakcie konferencji „Odpady Ulegające Biodegradacji – Energia i Recykling” zostaną też poruszone m.in. kwestie nowego programu dofinansowania instalacji do fermentacji. Będzie okazja do przedyskutowania roli frakcji ,,bio’’ w osiąganiu założonych poziomów recyklingu i odzysku energii w Polsce. Przewidziano sesje tematyczne dotyczące fermentacji i kompostowania oraz nawozowego wykorzystania odpadów ulegających biodegradacji.
Trzeciego dnia wydarzenia uczestnicy zapoznają się z technologią zastosowaną w instalacji oczyszczalni ścieków w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie.