Wiem, potrafię, działam. Profesjonalizacja usług Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego UKSW
Projekt „Wiem, potrafię, działam. Profesjonalizacja usług Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego” zakładał bezpośrednie wsparcie studentów ostatnich roczników w rozpoczęciu aktywności zawodowej
Tytuł projektu
Wiem, potrafię, działam. Profesjonalizacja usług Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego UKSW
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Nazwa programu
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Konkurs
Wsparcie akademickich biur karier i innych instytucji wspomagających studentów w procesie wchodzenia na rynek pracy
Wartość projektu
918 520,08 zł
Wartość dofinansowania
888 168,05 zł
Okres realizacji projektu
od 01.06.2018 r. do 30.06.2022 r.
Poznajcie nasz zespół
Kierownik Projektu dr hab. Anna Fidelus prof. UKSW
Zobacz efekt naszej pracy
Zdjęcia z wydarzenia „Dzień pracodawcy”
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt „Wiem, potrafię, działam. Profesjonalizacja usług Centrum Szkoleń i Doradztwa Zawodowego” zakładał bezpośrednie wsparcie studentów ostatnich roczników w rozpoczęciu aktywności zawodowej. W ramach projektu studenci otrzymali możliwość uczestnictwa w indywidualnych konsultacjach z obszaru doradztwa zawodowego przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak badanie kompetencji czy ról zespołowych, które do tej pory nie były dostępne na uczelni. Oferowane narzędzia, które pozwalają realnie ocenić talenty czy dostarczyć obiektywnych i autentycznych informacji na temat poziomu kompetencji studentów, jako przyszłych pracowników, były szczegółowo omawiane wspólnie z doradcami zawodowymi. Konsultacje doradcze były doskonałą okazją do głębokiej analizy uwzględniającej wiedzę i kompetencje studentów pozyskane w toku studiów. Projekt uwzględniał także szeroki wachlarz szkoleń z obszaru kompetencji pożądanych na rynku pracy, a także szkoleń dla osób rozważających założenie działalności gospodarczej. Ponadto studenci mieli możliwość bezpośrednich spotkań z przedstawicielami pracodawców i instytucji rynku pracy podczas Dnia pracodawcy.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Wyniki monitoringu uczestników projektu, który był przeprowadzany po zakończeniu danej tury szkoleń i konsultacji, miały na celu weryfikację wielu aspektów projektu. Po pierwsze informacja zwrotna od studentów po zakończeniu konsultacji dawała doradcom zawodowym niezbędną wiedze jak proces doradczy wpłynął na sytuację absolwentów na rynku pracy. Co oni uważali za istotne z perspektywy czasu, na co ich zdaniem można zwrócić szczególną uwagę. Te cenne spostrzeżenia są wykorzystywane z spotkaniach doradczych z kolejnymi osobami. Dodatkowo pozytywne opinie uczestników poszczególnych szkoleń w ramach projektu, dotyczące ich późniejszej przydatności na rynku zostały przekazane na wydziały jako rekomendacje do wprowadzenia ciekawych przedmiotów do oferty programu studiów.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Największym wyzwaniem w realizacji projektu były zdecydowanie sytuacja w jakiej znalazła się uczelnia związana z wybuchem pandemii zakaźnej choroby COVID-19. Nowe okoliczności podyktowane stale zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, zaskoczyły każdą ze stron zaangażowaną w projekt. Lockdown wymusił zamknięcie uniwersytetu i przejście zarówno przez prowadzących szkolenia, jak i doradców zawodowych na spotkania ze studentami prowadzone w formule online. Z pewnością wiązało się do z koniecznością szybkiej reakcji przy wyborze narzędzi, z których w dogodny sposób mogłyby korzystać obie strony.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
W obecnej sytuacji epidemiologicznej realizacja projektów może być mocno utrudniona lub wręcz niemożliwa dlatego warto przeprowadzić dogłębną analizę SWOT uwzględniającą wszystkie możliwe nawet bardzo nierealne scenariusze.