Wiosenne Spotkanie Ciepłowników 2024
26.04.2024
Dwa intensywne dni, ponad 800 uczestników z 270 firm i instytucji, 63 stoiska, 48 prezentacji i 2 debaty – tak w liczbach można podsumować 31. edycję Sympozjum Naukowo-Technicznego Wiosenne Spotkanie Ciepłowników z udziałem ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która odbywała się 22-24 kwietnia 2024 r. w Zakopanem.
Podczas pierwszego dnia wydarzenia Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR wziął udział w debacie specjalistów z branży ciepłowniczej pt. „Jaka powinna być nowa strategia dla ciepłownictwa? Szanse, wyzwania, oczekiwane zmiany”.
– Transformacja jest procesem niezwykle skomplikowanym, dlatego tak ważne są: przemyślana i dobrze zaplanowana strategia oparta na precyzyjnych danych i wyliczeniach oraz wzorcowe rozwiązania, które staną się drogowskazem dla całej branży – zauważył Wojciech Racięcki.
Ekspert podkreślił duże znaczenie narzędzi takich jak Symulator Polskiego Systemu Energetycznego NCBR oraz Symulator Systemu Energetycznego Miasta, powstający w ramach projektu NEEST „NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories”. Będzie to system, który na bazie rzeczywistych danych inwentaryzacyjnych z pięciu miast partnerskich zaproponuje najbardziej optymalną ścieżkę ich modernizacji w kierunku zeroemisyjności. Partnerami projektu są polskie miasta tj. Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Podczas swojego wystąpienia Wojciech Racięcki zwrócił też uwagę na rolę nowych technologii zastosowanych w ciepłowni w Lidzbarku Warmińskim – efekcie projektu Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W ramach Wiosennego Spotkania Ciepłowników uczestnicy mogli również wysłuchać prezentacji Marcina Popkiewicza, przewodniczącego Komitetu Monitorującego Projekty z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu w NCBR, który pokazał, w jaki sposób Symulator Polskiego Systemu Energetycznego może pomóc branży ciepłowniczej zaplanować transformację oraz poszerzać wiedzę poprzez analizowanie różnych wariantów miksu energetycznego. Po wystąpieniu uczestnicy kongresu dyskutowali o rozproszonym magazynowaniu ciepła z OZE, strategiach dojścia do ciepłownictwa zeroemisyjnego z wykorzystaniem pomp ciepła i magazynów PTES, a także o unijnej i krajowej legislacji.
Drugiego dnia w panelu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Transformacja ciepłownictwa w projektach NCBR”, Wojciech Racięcki oraz Aneta Więcka, kierownik projektu Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE i Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, przedstawili plany na kolejne konkursy NCBR z zakresu ciepłownictwa, które będą finansowane ze środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz zapowiedzieli planowane konsultacje rynkowe.
– NCBR uruchomi w tym roku nowe konkursy adresowane do branży ciepłowniczej i firm wykonawczych. Jako pierwszy zostanie uruchomiony konkurs Ciepłownia Przyszłości 2, którego celem będzie opracowanie uzasadnionego ekonomiczne systemu ciepłowniczego z udziałem OZE na poziomie min. 80% (bez spalania biomasy) o mocy zainstalowanej do 50 MW i powyżej 50 MW. Kolejne dwa konkursy są adresowane do mniejszych systemów ciepłowniczych: Ciepłownictwo Rozproszone, gdzie nacisk chcemy położyć na opracowanie nowego modelu biznesowego dla ciepłownictwa oraz Ciepłownictwo 5G, w ramach którego powstanie system ciepłowniczego niskotemperaturowy – mówiła Aneta Więcka.
Wiedząc jak ogromnym wyzwaniem jest dekarbonizacja systemów ciepłowniczych w miastach wojewódzkich, NCBR planuje też uruchomienie konkursu Duży system ciepłowniczy. Chce też podjąć wyzwanie dotyczące magazynowania ciepła i energii elektrycznej, opracowując konkurs Nowe magazyny dla energetyki i ciepłownictwa.
– Magazyny powinny być elementem ciepłownictwa i mieć możliwość taniego ładowania w okresach nadprodukcji energii elektrycznej z OZE oraz rozładowywania w czasie niedoborów energii elektrycznej – podkreślali eksperci NCBR.
Wiosenne Spotkanie Ciepłowników to jedno z największych i najważniejszych spotkań dla branży energetycznej w Polsce. Jego uczestnicy dyskutują o szansach i wyzwaniach, przed którymi stoi sektor. W tym roku jako najpilniejsze z nich wymieniano m.in. koszty paliwa, rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, przyjęcie nowych strategii transformacji, plany inwestycyjne oraz środki z Krajowego Planu Odbudowy.
***
Przedsięwzięcie Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych.
Narzędzie Symulator Polskiego Systemu Energetycznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój w ramach Oś priorytetowa V: Pomoc techniczna Działanie 5.1: Pomoc techniczna
Projekt NEEST „NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories” finansowany jest za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020.