W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wokół tematów ważnych dla trzech sektorów. Za nami Polski Kongres Rozwoju

12.12.2024

Do Wisły w województwie śląskim zawitali naukowcy, przedsiębiorcy, NGOsy oraz przedstawiciele instytucji, które łączą na co dzień te trzy światy. Podczas Polskiego Kongresu Rozwoju rozmawialiśmy o tym jak współpracować i wzajemnie się edukować żeby działać skuteczniej i mądrzej. Wydarzenie odbyło się 6 grudnia br.

Bez nazwy-2

Organizator Polskiego Kongresu Rozwoju stawia na kameralne spotkania służące nawiązaniu ciekawych kontaktów, inspirowaniu i poszerzaniu wiedzy o najnowszych trendach w gospodarce. NCBR było jednym z Partnerów Głównych wydarzenia.

Na program merytoryczny Polskiego Kongresu Rozwoju składało się pięć ścieżek tematycznych: Zrównoważeni środowiskowo, społecznie i ekonomicznie, Siła kobiet, Komercjalizacja wyników działalności B+R czyli trudne małżeństwo nauki z biznesem, Zaprogramowani na rozwój - przyszłość branży IT, W kierunku dostępności i innowacji społecznych.

Eksperci NCBR wzięli udział w dwóch sesjach.

Współpraca międzysektorowa dla dostępności

Jak najlepiej kroczyć „W kierunku dostępności i innowacji społecznych” zastanawiali się przedstawiciele biznesu i NGO’sów a także ekspertka NCBR Anna Marciniak z Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE.

Uczestnicy panelu zauważyli, że „aktor publiczny” może znacznie przyspieszyć rozwój projektów na rzecz dostępności, a ekspertka NCBR opowiedziała dokładniej kto i na jakie formy dofinansowania może liczyć w ramach oferty Centrum.

- Współpraca jest bardzo ważnym elementem tworzenia projektów na rzecz dostępności. Obserwujemy to realizując w NCBR programy z  Fundusze Europejskie nakierowane właśnie na ten temat. Pierwszy z nich, Ścieżka SMART na rzecz dostępności, organizowany jest w ramach #FENG. Konkurs obejmuje wsparcie dla dużych przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć lub udoskonalić produkt bądź usługę tak, aby mogły z nich korzystać również osoby ze szczególnymi potrzebami. Co ważne, duży przedsiębiorca musi podjąć współpracę z MŚP. Innym obszarem w którym NCBR ma doświadczenie jest kierowanie dofinansowania do uczelni, wcześniej w ramach POWER, gdzie wsparcie objęło ponad 200 szkół wyższych, a obecnie w FERS. Obserwujemy, że uczelnie, chcąc stawać się dostępnymi, chętnie podejmują współpracę z NGO’sami, jest im to potrzebne – powiedziała Anna Marciniak.

Ekspertka poinformowała także, że nabór na rzecz dostępności w ramach Ścieżki SMART będzie organizowany przez NCBR na wiosnę 2025 roku.

Natomiast 13 grudnia br. kończy się nabór w konkursie dla uczelni „Centra wiedzy o dostępności” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Co jeszcze zrobić dla komercjalizacji B+R

Bogusław Taźbirek, ekspert z Działu Komercjalizacji NCBR (sekcja instrumentów kapitałowych) wziął udział w debacie eksperckiej: ,,Komercjalizacja wyników działalności B+R czyli trudne małżeństwo nauki z biznesem”.

W debacie wypowiedzieli się również główni zainteresowani czyli przedstawiciele uczelni oraz biznesu. Prowadzący panel skłonił uczestników do refleksji na temat często wciąż odmiennego podejścia naukowców i przedsiębiorców do sprawy planowania rozwoju i wdrożenia wyników projektów B+R.

- W łączeniu nauki z biznesem środki publiczne bardzo pomagają natomiast wciąż przed nami dużo pracy. W obszarze komercjalizacji instrumenty które oferuje NCBR uczą nas m.in. tego że potrzebne jest po obu stronach poczucie realizmu, myślenie o przyszłości projektu badawczo-rozwojowego oraz edukacja ekonomiczna – powiedział Bogusław Taźbirek.

Ekspert opowiedział także o doświadczeniach Centrum w ramach wieloletniej realizacji programu Bridge Alfa, który jako jeden z ciekawszych dostępnych instrumentów na rynku oferował połączenie kapitału prywatnego z publicznym wsparciem w ramach grantów. Bridge Alfa, realizowany dzięki środkom z Funduszy Europejskich (POIR) przez lata wspierał startupy kapitałem w kwocie 1 mln zł, czego w takiej skali nie oferowały inne programy.

Ekspert dodał, że, bazując na wieloletnim doświadczeniu, NCBR chce nie tylko koncentrować się na samym finansowaniu, ale także identyfikować ewentualne powody braku komercjalizacji i proponować rozwiązania o dużym potencjale w tym zakresie.

Obecnie NCBR zachęca przedsiębiorców i naukowców do współpracy na rzecz innowacji w ramach konkursu Ścieżka SMART na rzecz projektów realizowanych w konsorcjach. Dokumentacja konkursowa jest już dostępna, a nabór ruszy 10 stycznia 2025 roku. Budżet konkurs w wysokości 1,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich (FENG).

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}