W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie dla innowacyjności polskich firm

19.05.2021

Rozwijanie innowacyjności firm, wsparcie eksperckie w komercjalizacji projektów badawczo-rozwojowych i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań to najważniejsze cele podpisanego dziś Listu Intencyjnego o Współpracy pomiędzy Centrum Łukasiewicz i NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF).

podpisanie_Listu_Intencyjnego_o_Współpracy_pomiędzy_Centrum_Łukasiewicz_i_NCBR_Investment_Fund_ASI_SA

Obie instytucje rozpoczynają współpracę na rzecz wsparcia przedsięwzięć innowacyjnych poprzez wykorzystanie dotychczasowych własnych doświadczeń i sprawdzonych na świecie modeli komercjalizacji wyników badań. NIF jako fundusz koinwestycyjny venture capital, specjalizujący się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i Centrum Łukasiewcz, skupiające trzydzieści dwa instytuty Łukasiewicza, które swoją działalność prowadzą m.in. w obszarze cyfrowej transformacji, zrównoważonej gospodarki i energii, inteligentnej i czystej mobilności oraz zdrowia, będą wspierać polskie firm w dalszym rozwoju i rynkowej ekspansji.

- Praca z biznesem i dla biznesu to dla naukowców i inżynierów Łukasiewicza najważniejsze zadanie. Jako organizacja, której zadaniem jest skracanie dystansu pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami, każdego dnia zachęcamy firmy do rzucania nam wyzwań naukowych, rozwiązywania z nami problemów technologicznych. W 15 dni roboczych bezpłatnie dostarczamy alternatywne propozycje projektów i rekomendujemy zespoły ekspertów oraz zaplecze aparaturowe do prowadzenia prac B+R. Współpraca z NCBR Investment Fund pomoże nam wzmocnić ofertę o wsparcie w pozyskiwaniu finansowania dla dobrze rokujących projektów – mów Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

- Współpraca Centrum Łukasiewcza i NIF tworzy znakomitą przestrzeń do spotkania nauki i innowacji z rynkiem i sektorem inwestycji kapitałowych, otwierającą szansę na dalszy rozwój ambitnych projektów i ich rynkową ekspansję. Ogromny potencjał Centrum i instytutów Łukasiewicza to wyjątkowy kapitał naukowy i badawczo-rozwojowy, który chcemy wspierać kapitałem inwestycyjnym. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyczyni się do wielu rynkowych sukcesów naszych firm i podnoszenia poziomu innowacyjności w sektorze MŚP – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A.   

Centrum i NIF chcą poprzez współpracę umożliwiać firmom dostęp do innowacyjnych technologii. Będą również poszukiwać projektów i rozwiązań innowacyjnych, w tym spółek, których produkty lub usługi cechują się „innowacyjnym pierwiastkiem”, oraz dzielić się wiedzą na ich temat. W ramach kooperacji planowane jest także udzielanie wsparcia eksperckiego przy ocenie potencjału komercjalizacyjnego projektów badawczo-rozwojowych.

- NIF będzie pomagać przy prowadzeniu badań due diligence w zakresie technologicznym. Bardzo liczymy także, wspólnie z naszymi Podmiotami Partnerskimi NIF oraz Spółkami Portfelowymi, na możliwość korzystania z bazy naukowców, skupionych w ramach Łukasiewicza. To pozwoli na rozwijanie wielu form współpracy pomiędzy instytutami, naukowcami i przedsiębiorstwami – podkreśla prezes Krzysztof Szubert.

- W NCBR budujemy kompleksową ofertę. Chcemy by przedsiębiorcy na każdym etapie dojrzałości swoich biznesów mogli liczyć na nasze wsparcie dla innowacyjnych projektów. Tak jak program BRIdge Alfa skierowany jest do tych najmniejszych spółek w fazie seed lub preseed, dopiero zaczynających działalność, tak chcemy by z pomocy NIF korzystał sektor MŚP. Dzięki współpracy z Centrum Łukasiewicz Fundusz będzie miał do zaoferowania znaczenie więcej niż tylko kapitał. Wierzę, że dzięki temu stanie się on dobrym adresem dla wszystkich, którzy dostrzegają potencjał dalszego rozwoju swoich przedsiębiorstw we współpracy ze światem polskiej nauki – stwierdził dr inż. Wojciech Kamieniecki Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak wskazują sygnatariusze Listu, bardzo istotne będzie także dążenie do maksymalizacji wykorzystania krajowego potencjału produkcyjnego dla dostawców rozwiązań o charakterze innowacyjnym. Możliwe będzie także zaangażowanie Centrum i NIF w pozyskiwanie finansowania dla przedsiębiorstw i przedsięwzięć innowacyjnych w zakresie inwestycji długoterminowych oraz realizacji działań średnio- i krótkoterminowych ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia fazy badawczo-rozwojowej - w tym także promocja spółek współpracujących z Centrum wśród Podmiotów Partnerskich NIF oraz promocja NIF wśród podmiotów współpracujących z Centrum.