W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykorzystanie magazynów ciepła w projektach NCBR podczas PIME Heating Tech

Wykorzystanie magazynów ciepła w projektach NCBR podczas PIME Heating Tech
2024-09-10 
 

, Nadarzyn 

Konferencja PIME Heating Tech Summit, organizowana przez Polską Izbę Magazynowania Energii PIME w dniach 10-11 września 2024 r. w Nadarzynie, będzie okazją do omówienia zmian czekających polskie ciepłownictwo w najbliższym czasie oraz omówienia roli magazynów ciepła w procesie transformacji ciepłownictwa systemowego w Polsce. Doświadczeniami NCBR w tym zakresie podzieli się Andrzej Gutowski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

zaproszenie poir

Pierwszego dnia konferencji Andrzej Gutowski, ekspert operacyjny w Dziale Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, będzie mówił o magazynach ciepła w projektach realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Programy badawcze NCBR, takie jak Ciepłownia Przyszłości czy Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, finansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, wskazały, że właściwą ścieżką dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego jest jego elektryfikacja. W rezultacie konieczna staje się integracja oraz współdzielenie zasobów pomiędzy sektorem elektroenergetycznym a ciepłowniczym. W celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego opartego o źródła pogodozależne konieczne jest wykorzystanie magazynów ciepła.

Z dokumentu przygotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Koncepcja dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w Polsce według NCBR” wynika, że łączna pojemność magazynów ciepła w Polsce wyniesie co najmniej 800 GWh. Magazyny zasilane będą pompami ciepła oraz szczytowo przez kotły elektrodowe, pracujące w okresach nadprodukcji energii elektrycznej, a więc jej niskich cen w ramach taryf dynamicznych. Gdy podaż energii w systemie elektroenergetycznym będzie niewystarczająca, uruchamiane będą dyspozycyjne elektrownie gazowe zasilane biometanem lub wodorem.

Dowiedz się więcej o konferencji

{"register":{"columns":[]}}