W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Wytworzenie innowacyjnej technologii mikrosondy do badania aktywnych biologicznie związków, przy użyciu metod do tej pory niedostępnych (popularnie nazywana „polską mikrosondą z Lublina”)

EFEKTY PRACY_Spawanie światłowodu

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Wytworzenie innowacyjnej technologii mikrosondy do badania aktywnych biologicznie związków, przy użyciu metod do tej pory niedostępnych (popularnie nazywana „polską mikrosondą z Lublina”)

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

SDS Optic S.A. (dawniej SDS Optic sp. z o.o.)
InnoVENTURE Sp. z o. o.
Inwestorzy prywatni

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Bridge Alfa

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

3.000.000,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

2.400.000,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 6.12.2017 r. do 01.04.2021 r.

Poznaj nasz zespół

1

Marcin Staniszewski – Prezes Zarządu, Co-Founder

 

2

Magdalena Staniszewska – Prokurent / Dyrektor ds. Badań i rozwoju, Co-founder

 

Mateusz Sagan – Prokurent / Dyrektor ds. Operacyjnych i Rozwoju Biznesu

Mateusz Sagan – Prokurent / Dyrektor ds. Operacyjnych i Rozwoju Biznesu

 

https://www.gov.pl/photo/cc832cb2-557c-4867-9e51-8614e93aeca4

Ewelina Kuźmicz-Mirosław – Chemik, Laboratory manager

Zobacz efekt naszej pracy

1

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

W ramach projektu Spółka dokonała zakupu sprzętu laboratoryjnego niezbędnego do rozwoju technologii inPROBE® - światłowodowego mikro biosensora do diagnostyki HER2 dodatniego nowotworu piersi. Technologia rozwijana przez SDS Optic S.A. (dawniej SDS Optic Sp. z o.o.) może stanowić produkt suplementarny, ale i alternatywny do tradycyjnej biopsji, testów immunohistochemicznych oraz metody FISH.

Wykonano również szereg testów i badań przedklinicznych dzięki czemu technologia mogła być dalej rozwijana w formule trwających obecnie badań klinicznych a Spółka z sukcesem pozyskała kolejne rundy finansowania w łącznej kwocie ponad 70 mln zł (w tym dzięki wejściu na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym).

Głównymi przewagami inPROBE® są:

- obiektywne i numeryczne określenie koncentracji badanej cząsteczki,

- wyniki otrzymywane w czasie rzeczywistym,

- brak konieczności pobierania tkanki (biopsji).

 

Rozwiązanie w formule platformy technologicznej pozwoli na zastosowanie nowej metodyki pomiarów także w przestrzeni diagnostyki chorób zakaźnych, chorób oczu oraz w monitorowaniu dostarczania leków.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Z zakupionego sprzętu korzysta zespół R&D Spółki SDS Optic S.A. a z końcowych wyników prac B+R i trwających badań klinicznych skorzystają zarówno Pacjenci nowotworowi, jak również partnerzy biznesowi oraz inwestorzy kapitałowi.

Z rezultatów pracy zespołu skorzystają zarówno lekarze, którzy w dzisiejszym standardzie diagnostycznym przeprowadzają biopsję (w Polsce onkolodzy) oraz patomorfolodzy, jak również diagnozowani pacjenci. Rozwiązanie, które trafi na rynek ma na celu dostarczenie mniej inwazyjnego i dokładniejszego sposobu detekcji biomarkerów nowotworów, które skróci czas oczekiwania na wyniki z tygodni do minut. Pozwoli to znacznie poprawić jakość życia pacjentów i zmniejszyć stres związany z długim oczekiwaniem na wynik.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem dla nas w realizacji projektu było zarządzanie harmonogramem prac w bardzo nieprzewidywalnym środowisku projektów badawczo-rozwojowych, w procesach badań przedklinicznych oraz trwających obecnie badań klinicznych. Dużym wyzwaniem była również budowa profesjonalnej organizacji biznesowej dzięki czemu moglibyśmy stać się spółką publiczną, wejść na Giełdę Papierów Wartościowych oraz zainteresować szereg nowej klasy inwestorów kapitałowych, w tym Norges Bank oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu pozyskaliśmy łącznie, wraz z grantem z Komisji Europejskiej (Horizon2020), ponad 70 mln zł kapitału o różnej specyfice (dotacje, inwestorzy, venture debt) który pozwala na komercjalizację i rozwój tej technologii.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Projekty B+R są projektami kapitałochłonnymi i jeśli proces komercjalizacji (np. ze względów regulacyjnych) jest stosunkowo długi to rekomendujemy jak najszybszą budowę profesjonalnej organizacji biznesowej oraz struktur, które pozwolą na szybkie i efektywne pozyskiwanie kolejnych rund finansowania z różnych źródeł (giełda, fundusze venture capital czy Komisja Europejska).

{"register":{"columns":[]}}