Wyzwanie: transformacja energetyczna
24.11.2022
"Face the Challenge" to hasło dwunastej edycji Europejskiego Kongresu MŚP. A tam, gdzie mowa o wyzwaniach, nie mogło zabraknąć NCBR. Nasza obecność w Katowicach minęła pod hasłem transformacji energetycznej.
Ekspert NCBR, dr inż. Mariusz Skwarczyński - kierownik projektu "Wentylacja dla szkół i domów", wziął udział w czterech panelach. Mówił m.in. o tym jak zachęcać przedsiębiorców do innowacji, kto pomoże im sfinansować rozwój oraz w jaki sposób instytucje otoczenia biznesu skutecznie wspierają firmy.
- Przedsiębiorcy dzwonią do nas i mówią, że widzą przyszłość w badaniach, że jeżeli dzisiaj w nie zainwestują, to te inwestycje zaprocentują im w przyszłości i zagwarantują rozwój przedsiębiorstwa – zauważył Skwarczyński.
Reprezentant NCBR tłumaczył też, jak instytucja reaguje na wyzwania związane z transformacją energetyczną:
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaczyna być inicjatorem interwencji rynkowej. Firmy często nie rozwiązują problemów technologicznych nie dlatego, że nie potrafią, ale dlatego że napotykają problemy: brak dostępnych surowców, zerwane łańcuchy dostaw, ale przede wszystkim brak finansowania na innowacyjne projekty. NCBR odpowiada na te problemy i eliminuje problem w postaci braku finansowania np. przez zamówienia przedkomercyjne. W tej chwili realizujemy dziewięć takich przedsięwzięć – mówił Skwarczyński.
Wspomnianych dziewięć flagowych przedsięwzięć wspiera strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Wszystkie finansowane są z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Dotyczą budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo, innowacyjnych biogazowni, oczyszczalni przyszłości, ciepłowni przyszłości, czyli systemu ciepłowniczego z OZE, elektrociepłowni w lokalnym systemie energetycznym, magazynowania energii elektrycznej, magazynowania ciepła i chłodu, technologii domowej retencji oraz wentylacji dla szkół i domów. Więcej przeczytasz w zakładce dotyczącej Green Deal.
Ekspert NCBR zachęcał także do wzięcia udziału w konsultacjach rynkowych poprzedzających cztery nowe konkursy dotyczące ciepłownictwa:
- W przygotowaniu są kolejne konkursy związane z nowoczesnymi pompami ciepła w innowacyjnym modelu produkcji obejmującym m.in. produkcję komponentów do pomp. Szacujemy, że czeka nas dwukrotny wzrost produkcji pomp ciepła i do 2025 roku będziemy produkować w Polsce nawet milion. Polskie firmy muszą znaleźć dla siebie miejsce na światowym rynku. Do konsultacji zachęcamy nie tylko firmy, które wiedzą jak produkować pompy. Zachęcamy także uczelnie i biura konstrukcyjne, które opracują certyfikowany standard pomp ciepła dla firm, nie mających wiedzy w zakresie produkcji pomp ciepła, ale dysponujących odpowiednim zapleczem produkcyjnym. Opracowana w ramach konkursu dokumentacja zostanie przekazana bezpłatnie zainteresowanym firmom – powiedział Skwarczyński.
Przypominamy, że konsultacje trwają do 23 grudnia br. Szczegóły można znaleźć tutaj: ogłoszeniu.