wzMOOCnij swoje kompetencje!
Kluczowe kompetencje nauczyciela w XXI wieku
Tytuł projektu
wzMOOCnij swoje kompetencje!
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Nazwa programu
PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ
Konkurs
Konkurs „Kurs na MOOC” dotyczący stworzenia i realizacji kursów edukacyjnych w formie e-learningu
Wartość projektu
377 514,81 zł
Wartość dofinansowania
366 189,36 zł
Okres realizacji projektu
1 września 2019 r. – 31 sierpnia 2021 r.
Poznajcie nasz zespół
Nad przygotowaniem naszych kursów pracowały doświadczone zespoły specjalistów:
Kurs 1. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy nauczyciela
- Prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski
- Prof. UAM dr hab. Natalia Walter
- Dr Agnieszka Iwanicka
- Dr inż. Mariusz Kąkolewicz
- Dr Anna Michniuk
- Mgr Agnieszka M. Barwicka
Zobacz też:
https://navoica.pl/courses/course-v1:UAM+TIK2+2020_2/about
http://mooc.amu.edu.pl/kursy/wykorzystanie-tik-w-pracy-nauczyciela/
Kurs 2. Sukces to nie przypadek. Zbuduj swoje kompetencje przedsiębiorcze
- Prof. UAM dr hab. Małgorzata Rosalska
- Dr Izabela Cytlak
- Dr Magdalena Barańska
- Mgr Natalia Ulaniecka
Zobacz też:
https://navoica.pl/courses/course-v1:UAM+Sukces2+2020_2/about
http://mooc.amu.edu.pl/autorzy/autorzy-sukces-to-nie-przypadek/
Zobacz efekt naszej pracy
Zobacz też:
http://mooc.amu.edu.pl/
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Projekt powstał w odpowiedzi na 5 dostrzeżonych przez nas problemów:
- NISKA AKTYWNOŚĆ EDUKACYJNA
Mimo że rynek pracy oczekuje od przyszłych pracowników wszechstronnego rozwoju ich kompetencji, dane pokazują, że ponad 1/3 studentów kończących studia nie posiada kompleksowego i praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela m.in. w zakresie przedsiębiorczości oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. - NIEWIELKIE UMIEJĘTNOŚCI KSZTAŁTOWANIA POSTAW PRZEDSIĘBIORCZYCH I PROAKTYWNYCH
Nauczyciele często nie są świadomi właściwego podejścia do kształcenia w zakresie przedsiębiorczości – zarówno w odniesieniu do treści oraz celów nauczania, jak i efektywnych metod. Dane pokazują, że 43,1% nauczycieli stosuje rzadko lub tylko czasami metody aktywizujące w nauczaniu przedsiębiorczości. - NISKI POZIOM KOMPETENCJI CYFROWYCH
Szacuje się, że zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej około 90% wszystkich zawodów wymaga posiadania kompetencji cyfrowych przynajmniej na poziomie podstawowym, jednak osoby zajmujące najniższe stanowiska na rynku pracy najczęściej tych kompetencji nie mają. - NIEWYSTARCZAJĄCE UMIEJĘTNOŚCI DIAGNOZY WŁASNEGO POTENCJAŁU
Około 54% pracodawców oczekuje od swoich pracowników wzmocnienia kompetencji, takich jak samodzielność, pewność siebie i dobra komunikacja. W tym celu konieczne jest nabycie umiejętności diagnozy potencjału rozwoju osobistego, co pozwoli wzmocnić kompetencje komunikacyjne oraz z zakresu autoprezentacji i prezentacji biznesowej. - NISKI POZIOM UMIEJĘTNOŚCI WYKORZYSTANIA NARZĘDZI TIK
Wielu nauczycieli w Polsce nie potrafi korzystać z dostępnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu lub korzysta z nich tylko w niewielkim stopniu w swoich klasach, chociaż stanowią one jedną z ośmiu kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/962/WE z dn. 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie).
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
GRUPĄ DOCELOWĄ projektu jest 400 osób – 360 kobiet i 40 mężczyzn – będących niestandardowymi odbiorcami szkolnictwa wyższego.
Ze względu na otwarty i masowy charakter edukacyjnych kursów online MOOC będą one dostępne dla wszystkich chętnych posiadających podstawowe kompetencje cyfrowe w zakresie obsługi komputera, w tym w szczególności dla:
absolwentów studiów pedagogicznych i kierunków nauczycielskich różnego typu, którzy prowadzą zajęcia lub planują w przyszłości prowadzić zajęcia:
- edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w szkołach i innych placówkach lub instytucjach (kurs I);
- z przedsiębiorczości lub doradztwa zawodowego (kurs II).
Kursy są skierowane także do innych osób zainteresowanych tematem.
Kurs „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy nauczyciela” zawiera informacje oraz praktyczne wskazówki, które pozwolą edukatorom na wszechstronne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w dydaktyce – zarówno od strony organizacyjnej, komunikacyjnej, jak i merytorycznej. W kursie znajdują się m.in. takie moduły, jak: efektywna komunikacja online z uczniami, rodzicami, nauczycielami, współpraca online, narzędzia usprawniające pracę nauczyciela: aplikacje mobilne dla klas ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych, umiejętności wspierające proces dydaktyczny i wychowawczy, promocja placówek edukacyjnych czy aktywność młodzieży online: prospołeczne zaangażowanie, cyberzagrożenia, wyzwania edukacyjne.
Z kolei „Sukces to nie przypadek. Zbuduj swoje kompetencje przedsiębiorcze” to kurs dedykowany pedagogom, nauczycielom oraz innym osobom pragnącym zdobyć kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Pomoże uczestnikom podnieść kompetencje w zakresie tego, jak poprawnie skonstruować biznesplan, sporządzić formatkę finansową czy przygotować strategię marketingową własnego pomysłu biznesowego, a także jak wzmacniać własny potencjał karierowy.