W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XI Seminarium Polsko-Tajwańskie: Aeronautical & Aerospace Technology

06.11.2024

4 listopada 2024 r. w warszawskim hotelu Warsaw Presidential naukowcy z Polski i Tajwanu spotkali się, aby wymieniać się wiedzą i doświadczeniami w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych, a także nawiązać kontakty służące realizacji kolejnych wspólnych projektów.

XI Seminarium Polsko-Tajwańskie: Aeronautical & Aerospace Technology

W ramach współpracy polsko-tajwańskiej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i National Science and Technology Council organizowane są coroczne seminaria naukowe. Tematem tegorocznego, XI Seminarium Polsko-Tajwańskiego były technologie lotnicze i kosmiczne. Po polskiej stronie koordynatorem merytorycznym seminarium był prof. dr hab. inż. Cezary Szczepański z Instytutu Lotnictwa działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Po stronie tajwańskiej koordynatorem był prof. Chun-Liang Lin z National Chung Hsing University na Tajwanie. 

Witając uczestników wydarzenia dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR Agnieszka Ratajczak podkreśliła, że współpraca NCBR z Tajwanem, która trwa od 2012 roku, jest jedną z najdłuższych i najbardziej owocnych. Przypomniała, że w jej ramach sfinansowane zostały 64 projekty obejmujące różne dziedziny naukowe takie jak inżyniera materiałowa czy efektywność energetyczna.

W imieniu delegacji tajwańskiej zgromadzonych powitali: Corinna Hu pełniąca obowiązki Przedstawiciela i Szefa Biura w Przedstawicielstwie Tajpej w Polsce, prof. Ting-Fu Hong – dyrektor Działu Nauki i Technologii Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Pradze, prof. dr hab. inż. Cezary Szczepański z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz prof. Chun-Liang Lin z Wydziału Elektrotechniki National Chung Hsing University na Tajwanie.

Po powitaniu Paulina Puchalska z Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR zaprezentowała historię dotychczasowej współpracy naukowo-technologicznej i zapowiedziała 13. konkurs polsko-tajwański, którego ogłoszenie planowane jest w 2025 roku. 

W dwóch kolejnych sesjach prelegenci przedstawili realizowane projekty i obszary potencjalnej współpracy polsko-tajwańskiej w ramach konkursów ogłaszanych przez NCBR i NSTC.

  1. Chun-Liang Lin (National Chung Hsing University): General Introduction to Space and UAV Development in Taiwan; 
  2. Tadeusz Uhl (Centrum Technologii Kosmicznych AGH): Space Technology Center: from satellites launch to space data analysis; 
  3. Jyh-Ching Juang (National Cheng Kung University): Lilium CubeSats for Smart Remote Sensing and Ku-Band Communication,; 
  4. Piotr Grzybowski (Politechnika Rzeszowska): Common technologies for UAV and CubeSat system testing and prototyping; 
  5. Chi-Kuang Chao (National Central University):Space Science Payload Development in Taiwan;
  6. Robert Głębocki (Politechnika Warszawska): Drones and Rockets Control Systems; 
  7. Fu-Yuen Hsiao (Tamkang University): Development of Sounding Rockets in Taiwan’s Universities 

Po przerwie kawowej prezentacje kontynuowali:

  1. Cezary Szczepański (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa): GNSS-denied Navigation System for UAS; 
  2. Shau-Shiun Jan (National Cheng Kung University): Embedded GNSS and Inertial Navigation System for Drone Application,; 
  3. Piotr Ładziński (Metal-Master): Dual-Purpose Applications of Metal-Master’s Jet Aircraft for Civilian and Military Operations; 
  4. Huan-Jung Lin (National Formosa University):Research and Achievements of Long-Endurance Solar-Powered Unmanned Aerial Vehicles; 
  5. Piotr Gładysz (Politechnika Poznańska): Unmanned Aerial Vehicles in Crisis Situations; 
  6. Chien-Hung Yeh (Feng Chia University):Application of Optical Communication technology for the Inter-Sattelite and UAV Link; 
  7. Agnieszka Gugała-Szczerbicka (Air Force Institute of Technology): Applications and Integration of Image Processing Sensors with Heads for Special Purpose UAV. 

Po inspirujących prezentacjach odbyła się sesja matchmakingowa, która umożliwiła nawiązanie współpracy prowadzącej do realizacji wspólnych projektów badawczych. Polscy eksperci z dziedziny lotnictwa oraz badań kosmicznych mieli możliwość wymiany doświadczeń z gośćmi z Tajwanu.

Oprócz seminarium, program wizyty delegacji tajwańskiej w Polsce obejmował również spotkania  na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, gdzie zostały m.in. zaprezentowane ostatnie osiągnięcia wydziału. W Instytucie Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz goście odwiedzili Centrum Technologii Kosmicznych i Centrum Technologii Bezzałogowych oraz zapoznali się z działaniami instytutu. Następnego dni tajwańscy eksperci odwiedzili także Politechnikę Rzeszowską oraz spotkali się z przedstawicielami firm z Doliny Lotniczej. Ostatnim punktem programu była wizyta w firmie Eurotech z Mielca. Wszystkie spotkania były pełne owocnych rozmów łączących świat nauki i biznesu i pozwoliły na lepsze poznanie polskich partnerów zarówno tych z centralnej jak i południowo-wschodniej Polski.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}