W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXV edycja „Polskiego Produktu Przyszłości” rozstrzygnięta. Poznajcie laureatów

21.04.2023

20 kwietnia poznaliśmy zwycięzców jubileuszowej, XXV edycji konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Polski Produkt Przyszłości”.

wszyscy laureaci

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r., w Auli Fizyki na Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs objęty patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. To inicjatywa mająca na celu promocję najbardziej innowacyjnych produktów, mających potencjał na odniesienie sukcesu rynkowego w Polsce i za granicą. Konkurs to także promocja rozwiązań przyszłości, które mają szansą zmieniać jakość naszego życia na lepsze.

– Dziś pragnę serdecznie pogratulować laureatom, wyróżnionym, jak również wszystkim uczestnikom XXV edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Dziękuję Państwu za to, że swoją umiejętnością adaptacji, imponującą wiedzą i kreatywnością budujecie pomyślność naszego kraju. Wierzę, że zaprezentowane przez Państwa rozwiązania będą skutecznie przyczyniały się do postępu technologicznego i gospodarczego. Szczególne słowa wdzięczności kieruję także do organizatorów przyznających te szczególne nagrody i wyróżnienia. Dziękuję za przyczynianie się do promocji wspaniałych osiągnięć Polaków – napisał w liście do uczestników wydarzenia Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki.

Podczas wydarzenia głos zabrali przedstawiciele patronów konkursu.

– Nagrodzone projekty to dowód na to, że nasza gospodarka i nauka rozwijają się coraz dynamiczniej, a polscy przedsiębiorcy i naukowcy mają swój istotny udział w szukaniu odpowiedzi na najważniejsze problemy społeczne i rozwojowe współczesnej cywilizacji. Wśród nagrodzonych są projekty związane z poszukiwaniem i przechowywaniem alternatywnych źródeł energii, czy sztuczną inteligencją, a także przetwarzaniem odpadów. Niezwykle istotne, jest także to, że nagroda przyznawana jest przedsiębiorcom, jednostkom naukowym, uczelniom, a także, co bardzo chciałbym podkreślić, projektom wspólnie zrealizowanym przez przedsiębiorców i naukowców – przekazał podczas uroczystości Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. Tworzenie nowych pomysłów, rozwijanie nowych technologii i wprowadzanie na rynek nowych produktów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki. Od wielu lat Ministerstwo Rozwoju i Technologii aktywnie wspiera badania i prace rozwojowe różnego rodzaju instrumentami dedykowanymi polskim przedsiębiorcom oraz naukowcom. Gratuluję Państwu kreatywności i innowacyjności, jak również determinacji i wytrwałości, bez których końcowe produkty nie miałyby szansy się pojawić. Składam wyrazy ogromnego uznania dla wszystkich uczestników konkursu Polski Produkt Przyszłości – powiedział minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.

– Patronowanie przedsięwzięciu, które już od 25 lat stwarza okazję do popularyzacji innowacyjnych rozwiązań w gospodarce i społeczeństwie to dla mnie prawdziwy zaszczyt. Cieszę się, że w jubileuszowej edycji zgłoszono blisko 150 nowatorskich projektów stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, będących owocem współpracy nauki i otoczenia gospodarczego. To niezwykle ważne, że ta inicjatywa pozwala utalentowanym wynalazcom zaprezentować swoje osiągnięcia i stwarza możliwość zaistnienia na rynku krajowym i międzynarodowym. Gratuluję zwycięstwa laureatom tegorocznej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Państwa sukcesy są niepodważalnym dowodem na to, jak wielki potencjał tkwi w polskiej nauce i przedsiębiorczości – zaznaczył w liście do uczestników minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Polski Produkt Przyszłości kończy 25 lat

– Spotykamy się dziś, żeby uhonorować twórców najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii zgłoszonych do konkursu. Przedsiębiorców i naukowców, którzy odważnie i wytrwale poszukują nowych, lepszych rozwiązań i aktywnie kształtują naszą lepszą przyszłość. 25-lecie konkursu skłania do podsumowań. Dziś konkurs Polski Produkt Przyszłości to już ponad 1600 innowacyjnych rozwiązań w niemal każdej dziedzinie, które zostały do nas zgłoszone, to ponad 200 nagrodzonych, wyróżnionych i wdrożonych pomysłów, które z powodzeniem są wprowadzane w życie, odpowiada­jąc na współczesne potrzeby. Jestem przekonany, że nagrodzone w tym roku projekty zawojują rynki – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Polski Produkt Przyszłości to wyjątkowa inicjatywa, łącząca różne branże i projekty na różnych etapach realizacji. Jednak cel ich twórców zawsze pozostaje ten sam – bycie częścią rozwoju gospodarczego Polski oraz odpowiadanie na potrzeby społeczne. To właśnie dzięki Wam, drodzy laureaci 25. edycji Polskiego Produktu Przyszłości możemy wygrywać z wyzwaniami współczesności. Wy podjęliście to ryzyko, wiedząc przy tym, że dochodzenie do innowacji to ewolucja i niełatwy proces. Dlatego dziś mówię: „dziękuję!” ale także „proszę o więcej” – powiedział dyrektor NCBR, dr Jacek Orzeł, zwracając się do nagrodzonych przedsiębiorców i naukowców.

Projekty zgłaszane do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” przez minione ćwierć wieku stanowiły śmiałe wizje tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Nie inaczej jest w jubileuszowej edycji wydarzenia, w której wyraźnie widać, jakich rozwiązań szukają polscy innowatorzy. Dzisiaj koncentrujemy się na nowatorskich rozwiązaniach z zakresu energetyki, szczególnie tej zielonej, ekologicznego transportu, zrównoważonej gospodarki odpadowej, nowoczesnego rolnictwa, najnowszych zdobyczy technologii i sztucznej inteligencji, a także postępujących możliwościach diagnostyki medycznej.

O tym, jak innowacyjne projekty od samego początku wyróżniał „Polski Produkt Przyszłości”, świadczyć może przykład rozwiązania VIGO System S.A., nagrodzonego w 1999 r. „Nowa generacja detektorów promieniowania średniej i dalekiej podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego” to rozwiązanie, które przełożyło się na podbój kosmosu. Dzięki wytrwałości i wytężonej pracy autorów rozwiązania, detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę znalazły się na wyposażeniu łazika marsjańskiego Curiosity, który w 2012 r. wylądował na Marsie, a także lądownika Schiaparelli, który 4 lata później dotarł do powierzchni Marsa w ramach misji badawczej ExoMars.

Również nagrodzony w konkursie inteligentny stetoskop StethoMe, oparty na medycznych algorytmach sztucznej inteligencji, dzisiaj umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w układzie oddechowym w warunkach domowych na szeroką skalę. Podobnie kompozyt kościozastępczy FlexiOss lubelskiej firmy Medical Inventi, który ma zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju ubytków kostnych. Innym przykładem nagrodzonego rozwiązania, które odmienia naszą rzeczywistość, jest Bin-e – inteligentny kosz, który automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji jest on odporny na ludzkie błędy i niedbalstwo. A to jedynie wybrane, praktyczne rozwiązania z historii konkursu – z ponad 230 wyróżnionych w ciągu minionego ćwierćwiecza.

To, co się nie zmienia, to fakt, że wciąż powstają i poszukiwane są nowe rozwiązania dla przemysłu związane m.in. z cyfryzacją i automatyzacją procesów, wykorzystaniem sztucznej inteligencji, w obszarze zdrowia czy ochrony środowiska. Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, jak zdolni jesteśmy do podejmowania wyzwań i znajdowania nowych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa, ochrony zdrowia czy energetyki. Przykładem bieżących innowacji może być VENTIL – innowacyjne urządzenie do niezależnej wentylacji płuc, FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2 czy Inteligentna Platforma do Optymalizacji Energii (IPOE) pozwalająca uzyskać kompleksową informację na temat ilości oraz jakości zużywanej energii elektrycznej.

Powstawanie innowacji wymaga współpracy naukowców, ekspertów, biznesu i administracji. Rolą Polskiego Produktu Przyszłości jest propagowanie i docenianie tych wysiłków.

Podsumowanie zgłoszeń konkursowych

W jubileuszowej, XXV edycji konkursu nagrody przyznano w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, produkt przyszłości przedsiębiorcy, wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

Podczas oceny zgłaszanych projektów pod uwagę brano kryteria takie jak: poziom innowacyjności, przydatność cech lub funkcjonalności produktu dla jego użytkowników końcowych, potencjał rynkowy, poziom zaawansowania prac nad produktem, strategię wprowadzenia produktu na rynek, a także jego wpływ na środowisko. Dodatkowo punktowano posiadane patenty i zgłoszenia patentowe.

Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę konkursu, w której zasiedli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także NCBR oraz PARP.

Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 148 projektów. Najwięcej, bo aż 129 z nich, wpłynęło bezpośrednio od przedsiębiorców. Przyjęto także 9 zgłoszeń konkursowych od instytucji szkolnictwa wyższego i nauki (takich jak uczelnie oraz instytuty naukowe i badawcze) i 10 zgłoszeń projektów realizowanych wspólnie przez takie instytucje i przedsiębiorców.

Kapituła przyznała łącznie 15 nagród i wyróżnień.

Zwycięzcy XXV edycji Polskiego Produktu Przyszłości

Główne nagrody za swoje projekty – i tym samym tytuł Polskiego Produktu Przyszłości – otrzymali: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, Diagendo Sp. z o.o. oraz W2H2 Sp. z o.o. wraz z Politechniką Gdańską. Pełna lista nagrodzonych projektów znajduje się poniżej.

Produkt przyszłości przedsiębiorcy

W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” nagrodę główną otrzymali twórcy innowacyjnego testu „EndoRNA qRT-PCR test” umożliwiającego diagnozę endometriozy opracowanego przez Diagendo Sp. z o.o. 

Ponadto przyznano cztery wyróżnienia:

– MMB SmartGridEnabler – regulator napięcia i symetryzator prądu przeznaczony do sieci niskiego napięcia dla operatorów systemu dystrybucyjnego, na których terenie istnieje dużo instalacji fotowoltaicznych, opracowany przez MMB Drives sp. z o.o.;

– Wielkogabarytowe drukarki 3DCP (3D Concrete Printing) automatycznie wytwarzające zbrojone struktury betonowe z kruszywem wykorzystujące autorską technologię druku 3D betonem opracowane przez REbuild Sp. z o.o.;

– Wood Pack – system konstrukcji szkieletowych budynków, składający się z modułowych elementów gotowych do montażu opracowany przez Wood Core House Sp. z o.o.

– Cardiolens FFR-CT Pro® – innowacyjna platforma do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej opracowana przez Hemolens Diagnostics Sp. z o.o.

Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy

W kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy” nagrodę główną otrzymali twórcy „W2H2” – reaktora i sposobu do pirolizy odpadów przemysłowych lub komunalnych oraz do redukcji i oczyszczania gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla. Rozwiązanie pozwala na utylizację niesortowanych odpadów do postaci karbonizatu (ok. 60% węgla) i odzysk energii w postaci gazu o dużej zawartości wodoru i opracowane zostało przez W2H2 Sp z o.o. oraz Politechnikę Gdańską.

W kategorii tej przyznano także dwa wyróżnienia dla produktów:

– System SARUAV do detekcji ludzi na zdjęciach lotniczych jako narzędzie wspierające poszukiwanie osób zaginionych opracowany przez Uniwersytet Wrocławski i SARUAV
Sp. z o.o.;

– MesoCellA-Ortho – komórkowy produkt leczniczy terapii zaawansowanej dla zastosowań w ortopedii opracowany przez Uniwersytet Jagielloński i GALEN-ORTOPEDIA Sp. z o.o.

Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki

W kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” nagrodę główną otrzymał Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk za bezpieczny hybrydowy (dwupłaszczowy) zasobnik wodoru o wysokiej gęstości zmagazynowanej energii z ciągłym monitorowaniem szczelności. Nowatorska konstrukcja zbiornika odpowiada na zbliżające się zapotrzebowanie na nowe paliwa jakim będzie wodór.

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły projekty:

– HydroGEN – innowacyjny stałotlenkowy elektrolizer do wytwarzania bezemisyjnego wodoru opracowany przez Instytut Energetyki – Instytut Badawczy;

– Hogweed – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych opracowany przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Nagrody specjalne XXV edycji Polskiego Produktu Przyszłości

Jak co roku w ramach konkursu przyznano także nagrody specjalne.

Nagroda specjalna za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) trafiła do Holo4Labs Sp. z o.o. za innowacyjne oprogramowanie w technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, korzystające z algorytmów AI (Voice Recognition, Computer Vision, Spatial Anchoring), które wpiera laboratoria w skutecznym przeprowadzaniu badań.

Nagrodę specjalną za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata od dnia rozpoczęcia działalności) otrzymała Osmia Future Sp. z o.o. za rozwiązanie Osmia 4.0 do profesjonalnego zapylania upraw sadowniczych.

Nagroda specjalna Ministra Edukacji i Nauki trafiła do twórców projektu „W2H2” – reaktora i sposobu do pirolizy odpadów przemysłowych lub komunalnych oraz do redukcji i oczyszczania gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla. Projekt zgłoszony przez W2H2 Sp z o.o. oraz Politechnikę Gdańską.

Nagroda specjalna Ministra Rozwoju i Technologii oraz Nagroda specjalna za produkt w obszarze ekoinnowacji przypadła MMB Drives Sp. z o.o. za rozwiązanie MMB SmartGridEnabler – czyli aktywny regulator napięcia i symetryzator prądu w sieciach niskiego napięcia dla operatorów systemu dystrybucyjnego, na których terenie istnieje dużo instalacji fotowoltaicznych.

Nagrodę specjalną Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Nagrodę PARP i NCBR, przyznano autonomicznemu, elektrycznemu minibusowi Blees od Blees sp. z o.o., który służyć może jako uzupełnienie komunikacji publicznej.

Nagroda główna w każdej kategorii wyniosła 100 tys. zł. Wyróżnienia sięgnęły 25 tys. zł. Łącznie do zwycięzców konkursu trafiły nagrody o wartości 500 tys. zł.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione projekty znalazły się w Katalogu laureatów XXV edycji konkursu.  

Szczegółowe informacje na temat konkursu znaleźć można na stronie PARP.

Patronat medialny nad konkursem sprawowali: Polskie Radio, Przegląd Techniczny, wnp.pl oraz PAP MediaRoom.

Konkurs został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1. inno_LAB - Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów).

b

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}