W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z dużym impaktem podczas IMPACT’24

21.05.2024

Za nami IMPACT’24, czyli jedno z największych wydarzeń gospodarczo-technologicznych, które co roku gromadzi szerokie grono ekspertów, przedstawicieli biznesu czy administracji państwowej. Podczas dwóch dni, na 9 scenach odbyło się wiele rozmów, a wśród nich te z udziałem przedstawicieli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

impact

Pierwszego dnia wydarzenia dr Agnieszka Tokaj-Krzewska, dyrektor Działu Zarządzania Strategicznego uczestniczyła w panelu „Przyszłość Przywództwa: strategie i wyzwania dla liderów biznesu”, moderowanym przez Łukasza Grassa. Wraz z Justyną Ciępką z Haleon, Magdaleną Zmitrowicz z Pekao S.A. oraz Krystianem Jażdżewskim z Warsaw Genomics debatowali nad tym, jaki powinien być prawdziwy lider w nieustannie zmieniającym się otoczeniu.

- Lider musi wiedzieć, co się dzieje na świecie. NCBR dofinansowuje projekty B+R więc musimy wiedzieć, co się zmienia w technologiach, musimy łapać wszystkie nowinki. Trzeba nadążać za zmiennym otoczeniem, czy to regulacyjnym, czy to prawnym, a z drugiej strony – zbudować stabilny zespół – mówiła w czasie dyskusji dr Agnieszka Tokaj-Krzewska.

Wszystkim liderom, chcącym postawić na innowacyjność i zwiększyć konkurencyjność swojej firmy, polecamy zapoznanie się harmonogramem konkursów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, który znajduje się tutaj.

Pełen zapis dyskusji dostępny jest na YouTube

Fundusze Szwajcarskie na badania stosowane

Tego samego dnia na stoisku Ambasady Szwajcarii, eksperci przekazali spory pakiet wiedzy na temat Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, w którym naukowcy i przedsiębiorcy mogą starać się o ponad 40 milionów franków dofinansowania. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada za realizację programu w obszarze badań stosowanych we współpracy ze szwajcarską agencją ds. innowacji – Innosuisse.

- Dzięki programowi, polscy naukowcy dostają dostęp do najnowszych technologii i infrastruktury badawczej – zachęcał do udziału Maciej Jędrzejek, zastępca dyrektora Działu Współpracy Międzynarodowej.

NCBR ogłosił już pierwszy konkurs w ramach programu, do którego mogą zgłosić się konsorcja składające się z co najmniej jednego podmiotu polskiego i jednego podmiotu szwajcarskiego. Call 2024 nie jest ograniczony tematycznie, a badania planowane w ramach projektu muszą koncentrować się wyłącznie na zastosowaniach cywilnych. Szczegóły konkursu znajdują się tutaj.

Kadry dla nowoczesnej gospodarki

„Przyszłość edukacji w społeczeństwach przyszłości: Jak adaptować systemy edukacyjne do ciągłych zmian technologicznych i zawodowych?” to panel, który odbył się drugiego dnia wydarzenia. Wzięli w nim udział Maria Mrówczyńska, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Marciniak, kierownik Sekcji Programów UE w NCBR, Piotr Dardziński z Politechniki Warszawskiej oraz Michał Nowakowski z Instytutu Badań Edukacyjnych. Rozmowę poprowadził Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita.

- Fundusze Europejskie wspierają uczelnie w budowaniu swojej oferty, swojego potencjału, dostosowując je do potrzeb gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji – mówiła Anna Marciniak. – Zachęcam uczelnie do korzystania ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. To 3 miliardy złotych dla polskich uczelni na obszar dostępności oraz podnoszenie kompetencji ośrodków akademickich.

Pełen zapis panelu dostępny jest na YouTube.

Obecnie, w ramach programu FERS NCBR prowadzi nabór w konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne”, mającym na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Więcej informacji znajduje się tutaj

Bardzo dziękujemy za inspirujące dyskusje.

{"register":{"columns":[]}}