W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami Kongres 590

24.06.2022

Dwa dni gorących debat, interesujących dyskusji, networkingu, przyszłościowych projektów – zakończył się Kongres 590, w tym roku organizowany pod hasłem „Łączymy wszystkich”. Wydarzenie stworzyło szansę na spotkanie ekspertów Grupy NCBR oraz beneficjentów, realizujących swoje projekty w ramach dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich.

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził stoisko NCBR

Zaczęliśmy od dyskusji nt. bezgotówkowej waluty cyfrowej z udziałem dr Tomasza Michalaka, lidera zespołu badawczego w IDEAS NCBR. W tym samym czasie Kamil Grotnik, kierownik Sekcji Programów i Konkursów Krajowych w NCBR, opowiadał o spojrzeniu Centrum na rozwój zielonej kolei. Następnie Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR poprowadził dyskusję dotyczącą polskiej drogi do uzyskania neutralności klimatycznej. P.o. dyrektor NCBR, dr Remigiusz Kopoczek zasiadł natomiast w dyskusji nt. edukacji i rozwoju nauki:

- Bez współpracy międzynarodowej nie ma szans na tworzenie nauki i badań na wysokim poziomie. Jednak zależy nam na korzystaniu z wiedzy i umiejętności rodzimych naukowców w Polsce. Stąd chociażby program „Polskie powroty”, który realizujemy z NAWĄ. Zachęcamy naukowców, aby podjęli wysiłek powrotu do kraju i wspieramy ich w tym finansowo – mówił podczas wydarzenia dyrektor Kopoczek. Z kolei na pytanie o to, co polska nauka może zaproponować zagranicznym naukowcom stwierdził: To oczywiście zależy od obszarów, jednak zdecydowanie mamy wiele ośrodków, które są zaangażowane w zagraniczne inicjatywy. Warto też zaznaczyć, że w niektórych dziedzinach, takich jak chociażby informatyka, jesteśmy naprawdę atrakcyjnym krajem pod względem zdobywania doświadczenia.

Dzień zakończyliśmy dwoma dyskusjami – tą dotyczącą wsparcia rozwoju inicjatywy Trójmorza z udziałem dyrektora dr Remigiusza Kopoczka oraz m.in. prof. Przemysława Czarnka, ministra Edukacji i Nauki, a także panelem podsumowującym konkurs EUREKA! Dziennika Gazety Prawnej, w którym zasiadła dr inż. Katarzyna Samsel, dyrektor Działu Zarządzania Ekspertami w NCBR.

Magazynowanie energii, przyszłość wodoru, cyfryzacja finansów, technologie kosmiczne i odpowiedzialność w zarządzaniu

Drugiego dnia Kongresu, eksperci NCBR poprowadzili szereg debat merytorycznych - Wojciech Racięcki rozpoczął dyskusję nt. innowacyjnych sposobów magazynowania i przesyłu energii, z kolei Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund poprowadził debatę o cyfrowej przyszłości finansów. Dr inż. Agnieszka Jakubiak, ekspert operacyjny Sekcji Ekspertów Wewnętrznych w NCBR dyskutowała z panelistami o przyszłości wodoru, a Ksenia Wójcik-Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta, moderowała rozmowę o społecznej odpowiedzialności biznesu. Dyrektor Remigiusz Kopoczek zasiadł natomiast w panelu dot. budowy ekonomii kosmicznej.

- NCBR współfinansuje badania w Polsce już od 15 lat. Projekty z sektora kosmicznego nie są więc nowością w agendzie funkcjonowania instytucji. NCBR tworzył programy skierowane do przemysłu kosmicznego jak na przykład dedykowana temu Szybka Ścieżka. Wiele podmiotów, które korzystają z naszych środków tworzą globalnie znane rozwiązania i uczestniczą w programach finansowanych z Europejskiej Agencji Kosmicznej czy NASA – mówił w dyskusji dyrektor Kopoczek. - Warto też pamiętać o programach z obszaru informatyki i sztucznej inteligencji, które przecież są nieodłącznym warunkiem rozwijania technologii z sektora kosmicznego. NCBR inwestuje w te obszary w ramach chociażby powołanej przez nas spółki IDEAS czy programu Infostrateg. Jesteśmy od dawna zaangażowani w proces rozwoju technologii kosmicznych, branża ta jest dla nas bardzo ważna. Obserwujemy, że w tym obszarze przybywa polskich spółek, która są coraz lepiej przygotowane do operowania na rynkach międzynarodowych.

Dziękujemy wszystkim rozmówcom za interesujące spostrzeżenia.

Dotknąć innowacji

Podczas wydarzenia eksperci NCBR byli również dostępni na naszym stoisku, gdzie opowiadali o ofercie Centrum oraz możliwościach otrzymania dofinansowania na przyszłościowe projekty. Co ważne, byli z nami również beneficjenci konkursów realizowanych w ramach Funduszy Europejskich, którzy prezentowali swoje innowacyjne projekty i opowiadali o procesie ich realizacji:

  • Konsorcjum pod przewodnictwem firmy EcoTech System pokazało swoje innowacyjne rozwiązanie wspierające system zbiórki i recyklingu odpadów – można było zapoznać się m.in.  z urządzeniem recyklomatu oraz połączoną z nim aplikacją (projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój);
  • Firma Haptology oferowała możliwość przetestowania w praktyce pierścienia haptycznej interakcji w grach video (projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój);
  • Przedstawicielki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opowiadały o realizacji i efektach projektu edukacyjnego „Akademia Czystego Morza” uwrażliwiającego na problematykę zanieczyszczenia wód powierzchniowych i kształtującego poczucie odpowiedzialności za ich ochronę (projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój).

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}