W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie wydajności niebieskich i niebiesko-fioletowych diod laserowych opartych na azotku galu przez inżynierię kontaktów omowych między azotkami i tlenkami (OxyGaN)

Obraz1

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Zwiększenie wydajności niebieskich i niebiesko-fioletowych diod laserowych opartych na azotku galu przez inżynierię kontaktów omowych między azotkami i tlenkami (OxyGaN)

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki (koordynator),
Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk,
TOP-GAN sp. z o.o.,
Technion (Izrael),
Instytut Fizyki Technicznej i Inżynierii Materiałowej Centrum Badań nad Energią HUN-REN (Węgry)

ikona teczki  Nazwa programu

Programy międzynarodowe

ikona gazety  Konkurs

m-era.net 2019

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

509 000,00 EUR - w tym polska część: 1 290 658,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

489 000,00 EUR - w tym polska część: 1 204 900,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 1.06.2020 r. do 31.09.2023 r.

Zobacz efekt naszej pracy

1

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Celem projektu OxyGaN była poprawa wydajności diod laserowych (DL) opartych o azotek galu (GaN), które emitują światło niebieskie i niebiesko-fioletowe. Ponieważ DL działają przy wysokiej gęstości prądu, głównym wyzwaniem jest osiągnięcie niskiej rezystancji i stabilności termicznej kontaktów omowych, które są łącznikiem komunikacyjnym między aktywnym obszarem LD a obwodem zewnętrznym. Zainspirowani podobieństwem między GaN i ZnO pod względem struktury krystalicznej, właściwości optycznych i stabilności termicznej, opracowaliśmy nowy rodzaj kontaktów omowych wykorzystujących przezroczysty przewodzący tlenek cynku z domieszką aluminium (AZO).

Metalizacje kontaktów stosowane obecnie w DL nie zapewniają stabilności długoczasowej oraz generują straty optyczne. Zastosowanie kontaktów tlenkowych opracowanych w ramach projektu umożliwiło zmniejszenie degradacji przyrządów po 100 ciągłej godzinach pracy DL przy stabilizowanej mocy optycznej, w porównaniu do degradacji przy standardowych kontaktów metalicznych. Zastosowanie nowego typu kontaktów z AZO do obu stron struktury DL pozwoliło na wykorzystanie jednego taniego materiału do wytworzenia przyrządu o lepszych parametrach użytkowych, jednocześnie zastępując dotychczas stosowane metalizacje kontaktowe.

Ponadto obecnie najczęściej stosowanym przezroczystym tlenkiem przewodzącym jest tlenek indowo-cynowy (ITO) wykorzystujący rzadko występujący ind. Opracowanie funkcjonalnej technologii, która nie wykorzystuje indu, a jedynie AZO, zawierający powszechnie występujące na Ziemi pierwiastki, jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Opracowana w projekcie technologia stabilnych i przezroczystych kontaktów umożliwi zrównoważone zasobowo, bardziej energooszczędne diody laserowe dla przemysłu motoryzacyjnego, wyświetlania, spawania i wzorcowania przy obniżonych kosztach. Technologia kontaktów może znaleźć zastosowanie nie tylko w optoelektronice, ale również w przyrządach elektronicznych wysokiej mocy opartych na GaN. Nowe wyniki projektu dotyczące wytworzonej wiedzy, rozpowszechnione w formie publikacji w recenzowanych czasopismach, przyczynią się do rozwoju technologii kontaktów do przyrządów optoelektronicznych i elektronicznych na bazie GaN.

Opracowana technologia wytwarzania cienkich przewodzących warstw AZO może znaleźć zastosowanie w przezroczystych wyświetlaczach, filtrach podczerwieni czy przezroczystych grzałkach do szyb.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Ambitny charakter projektu i trudność prowadzonych prac, związanych zarówno z wyzwaniami naukowymi jak i wysokim poziomem technologicznym koniecznym do uzyskania działających diod laserowych, często wymagały zwiększonych nakładów sił w stosunku do planowanych. W rezultacie dużym wyzwaniem było publikowanie na bieżąco ważnych naukowo wyników projektu w recenzowanych czasopismach.

{"register":{"columns":[]}}