W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni Informacyjne LIFE za nami. Dziękujemy wszystkim za obecność

24.05.2024

Dni Informacyjne LIFE, które zainaugurowały tegoroczne nabory do programu, cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 15 lat pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego, przyczyniając się do znacznego rozwoju tego instrumentu w Polsce.

Zdjęcie grupowe uczestników Dni Informacyjnych LIFE z przedstawicielami NFOŚiGW i zaproszonymi gośćmi.

NFOŚiGW zorganizował dwie konferencje w ślad za analogicznymi wydarzeniami Komisji Europejskiej, która w kwietniu br. ogłosiła 32 nabory wniosków do Programu LIFE w 10 zakresach tematycznych. Ponad 520 osób wzięło udział w spotkaniu on-line 14 maja, co jest rekordowym wynikiem dla organizowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE tego typu wydarzeń. Uczestnicy mogli zapoznać się z zakresem tegorocznych naborów, dowiedzieć się więcej o roli zespołu monitorującego projekty. Zaprezentowano informacje z trzech perspektyw: Komisji Europejskiej, monitora projektów LIFE i Krajowego Punktu Kontaktowego.

O programie LIFE i obecnym naborze wniosków opowiedziała dr inż. Agnieszka Romanowicz z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), która odpowiedziała także na pytania dotyczące zaaplikowania o dofinansowanie oraz możliwości zgłaszania projektów. Prof. Zbigniew Karaczun, monitor LIFE, mówił o roli zewnętrznego zespołu monitorującego i udzielił rad, jak przygotować wnioski o dofinansowanie. Andrzej Muter, kierownik Wydziału LIFE NFOŚiGW, przedstawił rolę funduszu we wdrażaniu programu.

Konferencja stacjonarna, która odbyła się  w Warszawie 16 maja, była z kolei okazją do prześledzenia historii Programu LIFE w Polsce i podsumowania 15-lecia zaangażowania NFOŚiGW w ten program.   

NFOŚiGW niemal od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej wspiera wnioskodawców LIFE w pozyskaniu środków i w realizacji projektów, które uzyskują akceptację Komisji Europejskiej. Narodowy Fundusz jest przez to głównym krajowym podmiotem współfinansującym projekty LIFE realizowane w Polsce, a także wspiera polskie podmioty uczestniczące w projektach międzynarodowych – powiedziała podczas konferencji Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta podkreślił, że Program LIFE nieprzerwanie od 32 lat jest ważnym narzędziem do realizacji unijnej polityki w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Wyrazy uznania zostały skierowane także dla beneficjentów strategicznych projektów zintegrowanych, za sprawą których wydatnie wzrósł poziom absorpcji przez Polskę środków z LIFE. 

Wśród znamienitego grona gości konferencji byli także prof. dr hab. Maciej Nowicki, Minister Środowiska w latach 1991, 2007-2010 oraz dr Jan Rączka, prezes NFOŚiGW w latach 2008-2012.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z projektami LIFE prezentowanymi podczas paneli tematycznych oraz na przygotowanych stoiskach. Była to niepowtarzalna okazja do osobistych kontaktów, przedyskutowania i wysłuchania relacji z pierwszej ręki na temat realizowanych i już zakończonych projektów LIFE oraz nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami na przyszłość.

Zapraszamy na stronę Program LIFE - Krajowy Punkt Kontaktowy

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}