Dofinansowanie ze środków krajowych dla Centrum Kulturalnego w Wolborzu
28.04.2023
Przebudowa i adaptacja dawnych budynków gospodarczych na Centrum Kulturalno-Edukacyjne św. Mikołaja w Wolborzu zostanie dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działania termomodernizacyjne pozwolą na uzyskanie ponad 400 m2 powierzchni przeznaczonej na upowszechnianie kultury i promocję twórczości oraz edukację.
Adaptacja budynków ma na celu m.in. stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności kulturalnej i umożliwienie innowacyjnej prezentacji dziedzictwa kulturowego w nowych efektywnych energetycznie pomieszczeniach, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamysł zostanie przeprowadzony w związku z administrowanymi przez beneficjenta licznymi zabytkami ruchomymi i nieruchomymi wpisanymi do rejestru zabytków i objętymi ochroną konserwatorską. Dzięki nowej powierzchni i infrastrukturze kulturalnej będą one mogły zostać zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców.
Zgodnie z ogólnodostępnym rejestrem i ewidencją zabytków prowadzoną przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gmina Wolbórz na mapie Polski stanowi wyjątkowe miejsce z ponad 80 zabytkami nieruchomymi, z czego duża część z nich zlokalizowana jest bezpośrednio w Wolborzu, w dużej bliskości planowanego centrum kulturalno-edukacyjnego.
Projektowany budynek będzie posiadał walor podwyższonego stopnia efektywności energetycznej. Przewidziano wyposażenie go m.in. w instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz systemy wpływające na oszczędność wody np. zamontowane perlatory i fotokomórki w częściach wspólnych, czy system zagospodarowanie wody szarej.
W ramach dostosowania do zmian klimatu nowe urządzenia będą przyjazne środowisku naturalnemu i zostaną dobrane w taki sposób aby zapewnić możliwie długi czas ich użytkowania.
Projekt umożliwi uruchomienie dodatkowych działań kulturalnych: Dni Jedności z Judaizmem, Jarmarku św. Mikołaja Biskupa, Żywych lekcje historii dla dzieci i młodzieży, Żywych lekcje bez barier -dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami, Warsztatów rękodzielnictwa - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, Obchodów rocznicy bitwy pod Grunwaldem, czy Lekcji architektonicznych. Udział w nich będzie bezpłatny.
Nowoczesna infrastruktura i innowacyjne możliwości prezentacji ważnego dziedzictwa kulturalnego pozwolą dotrzeć do ogromnej rzeszy zainteresowanych, również tych niepełnosprawnych. Projekt przewiduje ponadstandardowe usprawnienia i udogodnienia infrastrukturalne oraz percepcyjne dedykowane dla osób niedowidzących, niedosłyszących i głuchoniemych. Zastosowanie technologii podwyższonego standardu energetycznego ma sprzyjać ograniczeniu nakładów finansowych na utrzymanie Centrum, co przełoży się na wykorzystanie środków na jakość świadczenia usług edukacyjnych i kulturalnych. Realizacja projektu wpłynie na promowanie nowych technologii w budownictwie, a także na poprawę świadomości ekologicznej obywateli.
Realizacja projektu przyniesie efekty ekologiczne w postaci zaoszczędzonej energii cieplnej i elektrycznej (końcowej) oraz uzyskiwania obu tych rodzajów energii ze źródeł odnawialnych, poprawy jakości powietrza, a także zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
Umowa o dofinansowanie została podpisana przez przedstawicieli NFOŚiGW oraz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu w marcu br. Przekazana dotacja wyniesie ponad 400 tys. zł a pożyczka ok. 600 tys. zł.
Zadanie potrwa do końca 2025 r.