W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugi etap konsultacji i prezentacja założeń nowej odsłony programu Czyste Powietrze

09.12.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przedstawia do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać od 9 do 27 grudnia 2024 r. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.

Po lewej stronie u góry logotypy: Fundusze Europejskie, FEnIKS, RP, UE, KPO i napis: "Dofiansowane przez Unię Europejską - NextGenerationEU". Poniżej napis: "Reforma programu Czyste Powietrze. Rozpoczęcie drugiego etapu konsultacji społecznych", a na samym dole logotypy: MKiŚ, NFOŚiGW i Czyste Powietrze. W tle wizualizacja ludzi podczas biznesowej rozmowy.
  • To drugi etap konsultacji programu Czyste Powietrze, który potrwa do 27 grudnia 2024 r.
  •  W pierwszym etapie wzięło udział ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
  • Cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków.
  • 12 grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią. 
  • Program w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.

NFOŚiGW zaprasza do konsultacji społecznych i zgłaszania uwag do projektu zmian w programie Czyste Powietrze. Niezmiennie celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Zmienią się zasady przyznawania dotacji, tak by najwyższa pomoc efektywnie trafiała do najuboższych gospodarstw domowych.  

– Chcemy poprawić i doszczelnić program Czyste Powietrze, żeby lepiej chronić Polki i Polaków i żeby program działał efektywniej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązało Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do tego, aby przeanalizował program Czyste Powietrze, sprawdził wyniki przeprowadzonych kontroli i uruchomił szerokie konsultacje społeczne nowego projektu. Narodowy Fundusz będzie uruchamiał trzy komponenty programu: 12 grudnia komponent dla powodzian, 31 marca dla tych, którzy nie zdążyli złożyć wniosków oraz możliwość składania nowych wniosków – powiedział Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Przekazujemy projekt zmian w programie Czyste Powietrze do szerokich konsultacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi do 27 grudnia.  Jest on już po pierwszym etapie konsultacji z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Działamy szeroko, aby wyeliminować nieprawidłowości w programie. Jednocześnie już 12 grudnia rusza nabór wniosków w części programu Czyste Powietrze dla poszkodowanych przez tegoroczną powódź – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kluczowe reformy programu obejmują:

  • nowy, czytelny układ programu - podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową
  • ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,
  • wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,
  • odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,
  • obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
  • limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
  • dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek),  której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.  
  • uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2.

Ponadto zaktualizowaliśmy progi dochodowe w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji.

NFOŚiGW pracuje obecnie nad:

  • założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców,
  • usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków przez uproszczenie zasad dofinansowania i standaryzację typów przedsięwzięć,
  • ogólnopolskim systemem operatorów.

– Operatorzy w programie Czyste Powietrze będą wsparciem dla beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Ich działanie będzie polegało na pomocy w określeniu zakresu inwestycji, złożeniu wniosku o dofinansowanie, monitorowaniu realizacji inwestycji zgodnie z zasadami programu oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji. Zakładamy, że w pierwszej kolejności funkcję operatorów będą pełnić zainteresowane gminy, a uzupełniająco wybierani będą inni operatorzy w drodze naboru – mówi zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Uwagi/ sugestie* należy przesyłać na formularzu na adres: konsultacjePPCP@nfosigw.gov.pl (w tytule wiadomości należy napisać: Konsultacje społeczne „Czyste Powietrze”).

Wiadomości wysłane poza formularzem, o którym mowa powyżej, nie będą brane pod uwagę jako zgłoszenia w ramach konsultacji.

Wszystkie potrzebne dokumenty (w tym formularz) znajdują się na stronie konsultacji.

Termin konsultacji: 9-27.12.2024 r.

*wysłanie formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację uwag/sugestii (w przypadku uwag/sugestii osób fizycznych dane osobowe zostaną zanonimizowane)

Reforma programu Czyste Powietrze - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

{"register":{"columns":[]}}