W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Informacyjny LIFE on-line już za nami!

27.04.2023

20 kwietnia 2023 r. mieliśmy ogromną przyjemność poprowadzić Dzień Informacyjny LIFE 2023, który odbywał się pod hasłem - Siła współpracy. Uroczystość otworzył wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek.

Grafika informacyjna Dzień Informacyjny LIFE

Głównym przesłaniem Dnia Informacyjnego LIFE było zaprezentowanie siły projektów LIFE polegającej na współpracy przy realizacji projektów wielu partnerów, zarówno z kraju i zagranicy, która przynosi szereg korzyści wszystkim zaangażowanym podmiotom. By zachęcić do udziału w projektach LIFE, zaprosiliśmy do uczestnictwa w Dniu Informacyjnym LIFE kilku beneficjentów /współbeneficjentów projektów LIFE i na przykładzie ich doświadczeń pokazaliśmy, że również nieduże podmioty, czy małe gminy – jak  gmina Puńsk – mogą być członkiem konsorcjum projektowego. Ponadto, poruszona została kwestia wolontariatu na rzecz projektu, który może być częścią kosztów kwalifikowanych pokrywanych przez beneficjenta projektu LIFE, a więc częścią wkładu własnego - co stanowi ułatwienie w konstruowaniu budżetu projektu. Istotną przekazaną informacją jest również możliwość uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych projektu wsparcia finansowego dla stron trzecich, czyli tzw. mini-grantów.

Ponadto, w trakcie spotkania omówiono także takie tematy jak:

  • możliwości i zasady ubiegania się o dofinansowanie z Programu LIFE w naborze 2023, z uwzględnieniem nowości w stosunku do lat poprzednich,
  • zakres wsparcia merytorycznego i finansowego, jakie oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dla wnioskodawców i beneficjentów Programu LIFE,
  • doświadczenia współbeneficjentów na etapie przygotowania i realizacji projektów LIFE, ze szczególnym podkreśleniem znaczenia współpracy dla efektywnego aplikowania i prowadzenia projektów w Programie LIFE.

Witając zgromadzonych gości, wiceprezes Sławomir Mazurek podkreśliłże NFOŚiGW niemal od początku polskiego członkostwa w UE wspiera wnioskodawców  Programu LIFE w pozyskaniu środków LIFE, jak również w realizacji projektów, które uzyskują akceptację Komisji Europejskiej (KE). Jest przez to głównym krajowym podmiotem współfinansującym, który zapewnia współfinansowanie niemal wszystkich projektów LIFE realizowanych w Polsce, a także działań polskich podmiotów uczestniczących w realizacji projektów zagranicznych.

– Korzystając z doświadczeń lat poprzednich, w celu wsparcia wnioskodawców na etapie pisania wniosków, NFOŚiGW udostępnił również środki na przygotowanie wniosków do programu LIFE w ramach Inkubatora Wniosków LIFE. Przewiduje on dofinansowanie do 80 tyś zł wypłacanych ryczałtowo, w zależności od osiąganych etapów pozyskiwania dofinansowania z KE. NFOŚiGW, jako Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE służy również najlepszą wiedzą oferując konsultacje i bliską współpracę na każdym etapie przygotowania przedsięwzięcia, a także wsparcie przy pozyskaniu partnerów projektu – dodał wiceprezes Sławomir Mazurek.

– Ponadto, tegoroczny Dzień Informacyjny LIFE będzie miał dwie odsłony, już dzisiaj chciałbym zaprosić Państwa na drugie wydarzenie, które będziemy organizować w formie stacjonarnej na przełomie września i października. Podczas tego stacjonarnego wydarzenia będziemy promować Program LIFE w całej jego różnorodności i przy okazji świętować 15 rocznicę zaangażowania NFOŚiGW we wdrażaniu Programu LIFE w Polsce – uzupełnił wiceprezes Sławomir Mazurek.

Podczas spotkania wystąpiła Maja Mikosińka – Zastępca Dyrektora Departamentu LIFE Środowisko, Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), która przedstawiła nowy nabór 2023 w Programie LIFE i rolę konsorcjów/partnerstw w realizacji projektów. W wystąpieniu Dyrektor Mai Mikosińskiej podkreślone zostało, że współpraca pomiędzy partnerami to transfer cennych doświadczeń, ponieważ mniej doświadczeni wnioskodawcy mogą skorzystać z wiedzy tych, którzy już pomyślnie zrealizowali projekt LIFE, a dobrze dobrane konsorcjum projektowe może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na ocenę wniosku do Programu LIFE. Wskazano również, że współpraca jest bardzo istotnym elementem wszystkich projektów LIFE, ponieważ przekłada się ona z jednej strony na większy wpływ projektu na środowisko i klimat, a z drugiej strony ułatwia efektywne przeprowadzenie działań projektowych i zapewnia lepsze możliwości replikacji i trwałość rezultatów projektu. Dyrektor Maja Mikosińska podkreśliła, jak istotna jest konsultacja wniosku do Programu LIFE z Krajowym Punktem Kontaktowym LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezentację na temat roli NFOŚiGW we wdrażaniu Programu LIFE przedstawił z kolei kierownik Wydziału ds. LIFE pan Andrzej Muter.

W drugiej części wydarzenia miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem polskich beneficjentów projektów LIFE. Podczas panelu przedstawiona została rola współbeneficjentów w projektach krajowych oraz zagranicznych, która to rola może być szansą dla mniej doświadczonych podmiotów publicznych i prywatnych na udział w interesującym projekcie LIFE. W panelu uczestniczyli przedstawiciele następujących podmiotów: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie; Gmina Miejska Kraków; Gmina Puńsk; Instytut Ochrony Przyrody PAN; Politechnika Wrocławska; ProGea 4D Sp. z o.o.

Nagranie z transmisji Dnia Informacyjnego LIFE będzie wkrótce udostępnione na kanale YouTube NFOŚiGW, a informacja o zamieszczeniu nagrania zostanie przesłana do subskrybentów Newslettera LIFE. Polecamy również ciekawe materiały ze szkoleń z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz polskich i zagranicznych beneficjentów zamieszczane na kanale YouTube NFOŚiGW.

Warto przypomnieć, że Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia na realizację m.in.: projektów aktywnej ochrony przyrody na obszarach Natura 2000, testowania i przygotowania do szerokiego rozpowszechnienia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz przezwyciężania barier w przechodzeniu na czystą energię.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi Programu LIFE dostępnymi na stronie internetowej NFOŚiGW.

Serdecznie dziękujemy za udział znakomitemu gronu prelegentów oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia i do zobaczenia jesienią na stacjonarnym Dniu Informacyjnym LIFE!

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest liderem we wdrażaniu programów zmieniających na lepsze jakość życia w Polsce. Od ponad 33 lat inicjuje i wspiera działania na rzecz środowiska i transformacji energetycznej. Podległa Ministerstwu Klimatu i Środowiska instytucja finansuje i współfinansuje przedsięwzięcia proekologiczne. Dzięki środkom NFOŚiGW uruchomiono inwestycje o wartości ponad 290 mld zł z czego prawie 2/3 dzięki środkom własnym NFOŚiGW. Z jej wsparcia korzystają zarówno przedsiębiorcy, samorządy i administracja państwowa, jak i uczelnie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

ciąg logotypów ze znakiem LIFE

 

{"register":{"columns":[]}}