W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Elektrociepłownia biomasowa w gminie Sieniawa, w woj. podkarpackim z dofinansowaniem NFOŚiGW

19.04.2023

Wysokosprawna elektrociepłownia kogeneracyjna wykorzystująca technologię ORC i zasilana biomasą powstanie w Leżachowie w woj. podkarpackim. Oprócz wygenerowanie 6,65 MW dodatkowej zdolności produkcji energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji przedsięwzięcie spowoduje zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oraz redukcję emisji CO2 do atmosfery.

Grafika ilustracyjna

Kogeneracyjna instalacja wytwórcza wraz z turbiną ORC będzie zasilana biomasą leśną w postaci zrębki - odpadów drewna dębowego pochodzącego z zakładów Drewnoland S.C. - producenta blatów i schodów drewnianych. Pozostała zrębka będzie pozyskiwana od lokalnych dostawców, z którymi podpisano listy intencyjne na dostawę substratów.

Inwestycja będzie realizowana w miejscowości Leżachów w gminie Sieniawa, w woj. podkarpackim.

Obejmie budowę infrastruktury kogeneracyjnej z kotłem na biomasę w technologii z olejem termalnym jako nośnikiem ciepła i turbiną z układem ORC. Instalacja kotła do spalania zrębki drzewnej będzie  współpracować z turbogeneratorem ORC (Organiczny Cykl Rankina)  i umożliwiać wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Cała wyprodukowana energia cieplna zostanie wykorzystana w trybie ciągłym przez cały rok na potrzeby własne zakładu w Leżachowie. Natomiast 96% energii elektrycznej zostanie przeznaczone na potrzeby własne zakładów w Leżachowie oraz w Manasterzu. Pozostała część energii elektrycznej trafi do sieci elektroenergetycznej operatora.

Umowa o dofinansowanie została podpisana w lutym br. przez przedstawicieli NFOŚiGW oraz Drewnoland S.C. Socha Łukasz Socha Mateusz. Udzielone wsparcie sięgnie ok. 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji (dotacja w wysokości 21 mln zł oraz pożyczka w kwocie 14,7 mln zł).

Koszt całkowity budowy elektrociepłowni oszacowano na 42,3 mln zł.

Przedsięwzięcie wpisuje się w zakres programu Energia Plus, w rodzaj przedsięwzięcia Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej.

{"register":{"columns":[]}}