Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne
-
Jak będzie wyglądało rozliczenie ekologiczne?
Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia wartości efektu ekologicznego przyjęte dla projektu na etapie wniosku o dofinansowanie będą wymagały praktycznego potwierdzenia poprzez dostarczenie przez beneficjenta wraz z raportem końcowym z realizacji projektu, raportu o osiągniętych wskaźnikach ekologicznych. Dokładny sposób potwierdzenia efektu ekologicznego będzie określony w umowie ws. projektu, będzie to odpowiedni dokument, np. uproszczony audyt ex-post
-
Czy projektowanie lub budowa farm fotowoltaicznych może otrzymać dofinansowanie ze środków MF EOG?
Nie ma przeszkód, aby fotowoltaika była kwalifikowana jako odnawialne źródło energii. Niemniej jednak w żadnym naborze nie może być elementem samoistnym.
Projektowanie i budową farm fotowoltaicznych nie jest finansowane w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” i nie może liczyć na wsparcie ze środków MF EOG.
-
Jak w Programie jest kwalifikowana wielkość przedsiębiorstwa w kontekście powiązań. Inwestor jest mikroprzedsiębiorcą, ale jest przedsiębiorcą powiązanym/partnerskim wobec innych podmiotów. Powiązania sytuują go w kategorii małego przedsiębiorstwa. Czy tak zostanie zakwalifikowany? Jeśli tak – w jakiej formie należy we Wniosku/załącznikach do Wniosku przedstawić powiązanie?
· Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej
O dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się przedsiębiorstwa za wyjątkiem mikroprzedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
· Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz eliminacja indywidualnych źródeł ciepła
O dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się przedsiębiorstwa za wyjątkiem mikroprzedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki.
1) Wielkość przedsiębiorstwa ma znaczenie dla ustalenia, czy podmiot może być kwalifikowanym wnioskodawcą w naborze tj. czy może złożyć wniosek o i ubiegać się o dofinansowanie w naborze.
Zgodnie z Ustawą Prawo przedsiębiorców, dla celów formalnego kwalifikowania wnioskodawców w naborze nie stosuje się powiązań. Gdyby zatem w naborze, w którym obowiązuje powyższy limit dostępu (bez mikroprzedsiębiorców), wystąpił podmiot, który jest :
-mikroprzedsiębiorcą gdyby nie uwzględniać powiązań,
- małym przedsiębiorcą – gdyby uwzględniać powiązania
to taki podmiot nie mógłby być wnioskodawcą. Mikroprzedsiębiorca – w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 polskiej ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292) przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: · zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz · osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
2) Druga sprawa to wielkość przedsiębiorcy w kontekście przepisów pomocowych, tj. np. dla ustalenia dopuszczalnej wielkości pomocy dla danego podmiotu - wielkość w tej sytuacji oceniana jest zgodnie z przepisami załącznika I do rozporządzenia KE nr 651/2014 (które to rozporządzenie wskazał pytający). I tutaj już wszelkie powiązania są uwzględniane.
Podsumowując, wnioskodawca najpierw jest oceniany na etapie oceny formalnej: czyjest kwalifikującym się podmiotem w naborze i tu stosujemy definicję z Ustawy Prawo Przedsiębiorców bez powiązań kapitałowych. Jeśli przejdzie pozytywnie tę weryfikację to na ocenie merytorycznej I stopnia weryfikujemy pod kątem dopuszczalnej pomocy publicznej i tu powiązania kapitałowe są brane pod uwagę.
-
Czy rolnik prowadzący działalność w zakresie upraw oraz chowu i hodowli zwierząt jest uznawany za przedsiębiorcę?
Art. 6 ustawy Prawo przedsiębiorców, stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
W związku z tym, taki rolnik nie jest uznawany za przedsiębiorcę.
-
Czy przygotowanie dokumentacji technicznej, która jest jednym z wymaganych dokumentów do złożenia wniosku, może być kosztem kwalifikowanym?
Koszty związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie tj. koszty przygotowania ekspertyzy ornitologicznej, audytów energetycznych, nadzoru inwestorskiego, zarządzania projektem są kosztami niekwalifikowanymi. Początkową datą kwalifikowalności wydatków w projekcie jest data wydania decyzji przez Operatora Programu ws. przyznania dofinansowania dla projektu.
Program dopuszcza formułę „zaprojektuj i wybuduj” (w naborach dot. energii oraz w naborze dot. zielono-niebieskiej infrastruktury w klimacie) Jednakże jednym z kryteriów oceny projektów jest gotowość przedsięwzięcia do realizacji. Wymagany będzie także harmonogram uzyskania niezbędnych zezwoleń, pozwoleń administracyjnych. W ocenie występuje zależność następująca - im projekt będzie bardziej gotowy do realizacji, tym wyższa punktacja w kryterium "gotowość".
-
Czy Podmiot prowadzący szkołę/szkoły może w jednym wniosku zawrzeć inwestycję dotyczącą kilku szkół?
Wnioskodawca może w jednym wniosku zawrzeć kilka własnych szkół. Jednak jeśli są to odrębne placówki w różnych lokalizacjach to konieczne jest sporządzenie odrębnego audytu dla każdej placówki. Jeśli jest to zespół szkół lub kilka budynków połączonych łącznikiem to wystarczy jeden audyt. Praktyczne wskazówki dot. sporządzenia audytu znajdują się w Podręczniku wnioskodawcy (str. 11-12).
-
Czy wskaźnik “liczba przeszkolonych specjalistów (w zakresie działań dotyczących efektywności energetycznej)” jest obowiązkowy i dodatkowo punktowany? Jeśli tak, to czy możemy zaliczyć udział w konferencji jako przeszkolenie pracownika?
Wskaźnik dot. liczby przeszkolonych specjalistów jest wskaźnikiem dedykowanym dla naboru i wnioskodawca powinien dążyć do jego osiągnięcia (liczba docelowa zależy od projektu, w ogłoszeniu podano liczbę dla całego naboru) np. poprzez udział specjalistów w konferencjach. W takim przypadku można zastosować powyższy wskaźnik uwzględniając liczbę przeszkolonych pracowników. Nie są to jednak działania dodatkowo punktowane. Dodatkowo punktowane i również stanowiące element projektu są działania powadzone przez beneficjenta a mające na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej (zgodnie z kryterium merytorycznym II stopnia nr 8).
Konferencja na temat projektu (przedstawiająca np. zrealizowane działania i korzyści z niego płynące, możliwość upowszechnienia zastosowanych rozwiązań) może być działaniem podnoszącym świadomość, wtedy właściwym wskaźnikiem będzie liczba jej uczestników.
-
Jakie są wytyczne dla budynku prawie zeroemisyjnego? Co oznacza prawie, czy są jakieś limity?
Definicję podano w Podręczniku wnioskodawcy (str. 12), zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją naborową. Poniżej przytoczono jeszcze raz wytyczne dla budynku prawie zero emisyjnego/pasywnego:
● Całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, oświetlenie, gotowanie, urządzenia domowe) jest nie większe niż 105 kWh/(m²•rok) - tym więcej punktów im wskaźnik jest mniejszy;
● Zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła o efektywności odzysku ciepła powyżej 75% (rekomendacja zgodna z najczęściej stosowanymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie odzysku ciepła z wentylacji);
● Współczynnik przenikania ciepła ścian, dachu i podłogi na gruncie jest nie wyższy niż U = 0,13 W/(m²•K) (rekomendacja wpisująca się w obowiązujące warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie celem osiągnięcia standardu pasywnego);
● Współczynnik przenikania ciepła okien (z ramami) jest nie wyższy niż U = 0,8 W/(m²•K) (rekomendacja wpisująca się w obowiązujące warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie celem osiągnięcia standardu pasywnego);
● Wyeliminowane są mostki termiczne;
● Szczelność budynku i wymiana powietrza są zgodne z zaleceniami audytu energetycznego.
-
Czy budynek będący w zasobach szkoły i przeznaczony na potrzeby edukacyjne, ale użytkowany sporadycznie, podlega dofinansowaniu?
Jeśli szkoła jest kompleksem budynków to kwalifikujemy całość, pod warunkiem, że nie jest w tym wyłączonym budynku prowadzona działalność gospodarcza konkurencyjna.
-
Jaka jest minimalna wartość projektu, aby mógł być rozpatrywany?
Minimalna kwota dofinansowania wynosi 500 000 EUR, zaś możliwe maksymalne dofinansowanie jest na poziomie 70% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu, więc aby projekt mógł być rozpatrywany powinien mieć minimalną wartość kosztów kwalifikowalnych - na poziomie nie niższym niż ok. 715 000 EUR.
-
Czy wymiana instalacji oświetleniowej jest kosztem kwalifikowanym?
Wnioskodawcą może być organ założycielski szkoły publicznej i niepublicznej, tak więc fundacje i przedsiębiorcy, którzy prowadzą szkoły, mogą być wnioskodawcami.
-
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność oświatową jako organ prowadzący szkołę niepubliczną o uprawnieniach publicznej może być beneficjentem programu?
Wnioskodawcą może być organ założycielski szkoły publicznej i niepublicznej, tak więc fundacje i przedsiębiorcy, którzy prowadzą szkoły, mogą być wnioskodawcami.
-
Czy szkoła, która nie znajduje się jeszcze w rejestrze placówek oświatowych może ubiegać się o dofinansowanie?
Warunkiem jest, aby w momencie złożenia wniosku szkoła była wpisana do rejestru placówek oświatowych MEN, a budynek, który ma być poddany termomodernizacji pełnił funkcję budynku szkolnego przeznaczonego na cele oświatowo-wychowawcze i żeby prowadzone były tam zajęcia edukacyjne zgodnie z podstawą programową MEN.
Jeśli budynek takiej funkcji jeszcze nie pełni, nie może być zgłoszony w naborze.
Nabór przeznaczony jest na termomodernizację szkół funkcjonujących, a nie na adaptację budynku na potrzeby szkolne.
-
Czy zmiana źródła ciepła jest obligatoryjna?
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami konkursowymi, m.in. Podręcznikiem wnioskodawcy. Zgodnie z jego zapisami (str. 11) w ramach projektów termomodernizacji szkół nie ma obowiązku wymiany źrodła ciepła, w tym węglowego, jednakże wymiana źródła w termomodernizowanych obiektach pozwala na uzyskanie lepszych wskaźników ekologicznych (redukcja CO2) i ekonomicznych (koszty eksploatacyjne), a co za tym idzie osiągnięcia wyższej punktacji w procesie oceny wniosku o dofinansowanie. Zmodernizowane źródło ciepła nie może być zasilane paliwem węglowym.
Wszelkie prace w ramach projektu muszą być uzasadnione m.in. zapisami audytu energetycznego, poparte analizą zasadności i możliwości ich przeprowadzenia.
Jeśli szkoła startująca w naborze do głębokiej termomodernizacji jest podłączona do istniejącej sieci ciepłowniczej , to nie ma potrzeby tego zmieniać i projekt nie będzie odrzucony z powodu braku wymiany źródła.
-
Czy konieczne jest posiadanie dokumentacji technicznej do złożenia wniosku o dofinansowanie?
Zachęcam do zapoznania się z dokumentacją konkursową, m.in. listą załączników jakie należy dołączyć do wniosku oraz wzorami części z nich. W naborze "Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych", do złożenia wniosku o dofinansowanie konieczne jest posiadanie dokumentacji o zakresie prac wynikającym z audytu, zawierającej opis techniczny i kosztorys inwestorski dla budynków szkolnych objętych zakresem projektu.
-
Czy Spółdzielnia mieszkaniowa może być traktowana w naborze MF EOG jako przedsiębiorca?
Jeśli chodzi o kwalifikujących się wnioskodawców, to zgodnie z ogłoszeniem o naborze o dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się:
● małe, średnie i duże przedsiębiorstwa
● jednostki samorządu terytorialnego, a także ich związki.
Kierując się orzecznictwem Sądu Najwyższego co do zasady należy uznać, że spółdzielnia mieszkaniowa może być traktowana w naborze MF EOG jako przedsiębiorca. Jednak ostateczna ocena kwalifikowalności wnioskodawcy zostanie przeprowadzona na etapie oceny formalnej.
-
Wnioskodawca instaluje silnik kogeneracyjny, kocioł biomasowy, kotły węglowe będą wtedy pracować jako kotły szczytowe, traktując to jako rozwój skojarzonego wytwarzania ciepła, czy jest wymóg odnośnie likwidacji kotła węglowego? Czy zakup węzła do nowego odbiorcy (+ wykonanie przyłącza) traktowany będzie jako koszt kwalifikowany?
Warunkiem przeprowadzenia procesu modernizacji systemów ciepłowniczych jest, aby zastąpienie i/lub odnowienie istniejącej zdolności produkcyjnej energii przez nowe jednostki produkcyjne oparte było na energii odnawialnej i/lub gazie ziemnym i prowadziło do zmniejszenia zużycia stałych paliw kopalnych.
Zastąpienie oznacza tu likwidację np. źródła węglowego i na jego miejsce wstawienie biomasowego kotła lub wysokosprawnej kogeneracji na gazie.
Odnowienie oznacza, że np. stary kocioł gazowy zastępujemy nowym, bardziej wydajnym kotłem gazowym o lepszych parametrach emisyjności lub kogeneracją opartą na gazie.
W ogłoszeniu jest mowa o istniejącej zdolności produkcyjnej, co oznacza, że nie zwiększamy radykalnie mocy poprzez dokładanie nowych źródeł do starych. Jeśli skonstruują Państwo projekt tak aby z analizy dokumentacji wniosku wynikało, że te warunki są spełnione to projekt będzie kwalifikowany – ostatecznej oceny kwalifikowalności dokonują oceniający wniosek. W studium wykonalności zawsze opisujemy stan przed i po realizacji inwestycji. Inwestycje mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej, zmniejszenia emisji CO2 i zmniejszenia emisji pyłu do atmosfery oraz do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej efektywności energetycznej. Zakup węzła do nowego odbiorcy wraz z wykonaniem przyłącza traktowany będzie jako koszt kwalifikowany, gdy w dokumentacji wniosku pokazane zostanie, że w ten sposób likwidujemy indywidualne źródła niskiej emisji u indywidualnych odbiorców.
-
Czy wystarczy zbliżyć się do spełnienia wymogu efektywnego systemu ciepłowniczego, czy należy go osiągnąć?
Efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy - zgodnie z Dyrektywą 2012/27/UE oznacza system ciepłowniczy lub chłodniczy, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się w co najmniej 50% energię ze źródeł odnawialnych, lub w co najmniej 50% ciepło odpadowe, lub w co najmniej 75% ciepło pochodzące z kogeneracji, lub w co najmniej 50% wykorzystuje się połączenie takiej energii i ciepła.
Nie trzeba osiągnąć statusu efektywnego systemu, ale się do niego zbliżyć poprzez inwestycję w źródło ciepła systemowego. Zwracamy uwagę na zapisy kryterium merytorycznego nr 6 – dla projektu przyznawana jest inna punktacja w zależności od spełnienia wymogu efektywnego systemu.
-
Czy można w ramach jednego projektu połączyć budowę kilku silników gazowych w różnych miastach, każdy zasilający inny system ciepłowniczy?
Tak, można w ramach jednego projektu połączyć budowę kilku silników gazowych, każdy w innym mieście, każdy zasilający inny system ciepłowniczy. Proszę pamiętać, że ważne jest aby poprzez tego typu działanie system ciepłowniczy zbliżył się do osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego.
-
Jaka jest minimalna wartość, na jaką złożony powinien być wniosek?
Wniosek w naborze musi być złożony na taką wartość, aby dofinansowanie wynoszące 45% kosztów kwalifikowanych nie było niższe niż kwota dofinansowania, czyli w tym przypadku 1 000 000 euro, tj. 4 315 900 zł.
Pomocne przy szacowaniu wartości projektu mogą być zapisy Podręcznika wnioskodawcy, a także zapoznanie się z formularzem wniosku o dofinansowanie. Zwracamy bowiem uwagę na fakt, że ostateczne dofinansowanie uzależnione będzie m.in. od przepisów dot. pomocy publicznej.
-
Czy jeśli projekt wymaga budowy odpowiedniego pomieszczenia, koszt prac budowlanych może być kwalifikowany?
Kwalifikujemy zakup i montaż instalacji oraz jej podłączenie. Jeśli jest konieczna budowa zamykanej wiaty na potrzeby umieszczenia tam instalacji kogeneracyjnej to jest ona kwalifikowalna.
-
Czy inwestycja objęta wnioskiem o dofinansowanie może uczestniczyć w systemie ETS?
Tak.
-
Czy ciepło produkowane w jednostce kogeneracyjnej może być odsprzedawane do przedsiębiorstwa ciepłowniczego?
Tak, ale fakt dochodów ze sprzedaży ciepła należy uwzględnić w analizie finansowej i pokazać we wniosku o dofinansowanie.
-
Czy dochody uzyskane ze sprzedaży energii elektrycznej/cieplnej i wykazane w analizie finansowanej pomniejszają poziom wnioskowanego dofinansowania, który zgodnie z dokumentacją wynosi 45%?
Poziom dofinansowania nie wynosi 45%, ale do 45% i jest ustalany indywidualnie dla wniosku biorąc pod uwagę regulacje dotyczące dopuszczalnej pomocy publicznej i generowany przychód.
O ostatecznej wysokości dofinansowania dla takiego projektu zdecyduje ocena pod kątem pomocy publicznej.
-
Czy pomoc w ramach konkursu można łączyć z pomocą wynikającą z ustawy o promowaniu energii elektrycznej, a jeśli tak to na jakiej zasadzie?
O zasadach łączenia pomocy w ramach konkursu z pomocą wynikającą z ustawy o promowaniu energii elektrycznej decyduje URE przyznając tę drugą pomoc. Pomoc z dwóch źródeł nie może nakładać się na tę samą inwestycję.
-
Jaka jest szansa, że analogiczny konkurs zostanie ogłoszony w 2021 r.?
Szansa, że analogiczny konkurs zostanie ogłoszony w 2021 r. jest bardzo mała, gdyż Program ma ograniczoną alokację, a środki najprawdopodobniej zostaną w całości wykorzystane w bieżącym naborze. Co więcej, proszę zwrócić uwagę na ostateczną datę kwalifikowalności wydatków tj. 30 kwietnia 2024 r. – Operator Programu planując nabory kieruje się również możliwością (czasem pozostałym dla beneficjentów) wdrożenia projektów.
-
Czy wskaźnik % zmniejszenia zużycia energii pierwotnej to wskaźnik PES?
Wskaźnik PES jest typowym wskaźnikiem stosowanym do obliczania sprawności kogeneracji i oszczędności energii pierwotnej na podstawie przewidywanego lub rzeczywistego funkcjonowania jednostki w normalnych warunkach jej pracy. Metodykę obliczania PES określa załącznik nr 2 do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej z późniejszymi zmianami.
-
Czy na dzień składania wniosku o dotację/pożyczkę preferencyjną wymagane jest posiadanie promesy koncesji WEE i WCC lub złożenia wniosków o ich wydanie do URE?
W naborze ze środków MF EOG nie ma konieczności przedłożenia promesy koncesji/koncesji wraz ze składanym wnioskiem o dofinansowanie, nie ma za to dodatkowych punktów w ramach kryterium Gotowość. Koncesja na etapie wnioskowania o dofinansowanie nie jest wymagana.
-
Czy kryterium dotyczące partnerstwa z podmiotem z krajów darczyńców jest obligatoryjne i uzyskanie 0 pkt powoduje odrzucenie wniosku?
Nie, zgodnie z brzmieniem kryterium nr 11 nie jest ono obligatoryjne, a brak partnera nie powoduje odrzucenia wniosku.
-
Czy Kryterium nr 7 - System zarządzania energią dla wnioskodawców w naborze wysokosprawnej kogeneracji czy jest obligatoryjny i czy jego brak powoduje odrzucenie wniosku?
System zarządzania energią dla wnioskodawców w naborze wysokosprawnej kogeneracji nie jest obligatoryjny, ale dodatkowo punktowany. Otrzymanie 0 pkt w tym kryterium nie powoduje odrzucenia wniosku.
Zgodnie z przyjętymi kryteriami za posiadanie systemów zarządzania energią :
2 pkt – wnioskodawca posiada certyfikat ISO 50001 lub równoważny certyfikat poświadczający wdrożenie systemu zarządzania energią
0 pkt – wnioskodawca nie posiada certyfikatu wprowadzenia systemu zarządzania energią.
-
Czy istnieje obowiązek rozpoczęcia prac budowlanych w ciągu 6 miesięcy (lub innym okresie) od daty podpisania UoD, jak w konkursie z działania 1.6.1 POIŚ?
Tak, w umowie ws. projektu znajdzie się taki warunek. Proszę zwrócić uwagę, iż dla projektów wskazano końcową datę kwalifikowania wydatków, więc prace muszą rozpocząć się tak szybko, żeby umożliwiało to wdrożenie projektu.
-
Czy spółka akcyjna (duże przedsiębiorstwo), której własnością jest jednostka samorządu terytorialnego, może aplikować w tym naborze?
Tak, w ramach naboru: Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej, spółka akcyjna (duże przedsiębiorstwo) może aplikować. Struktura właścicielska nie ma znaczenia.
-
Czy w konkursie Rozwój wysokosprawnej mogą brać udział jednostki, których substratem do produkcji energii będzie paliwo RDF pochodzące z odpadów?
Jednostki, których substratem do produkcji energii będzie paliwo RDF pochodzące z odpadów nie mogą brać udziału w konkursie.
Warunkiem uzyskania dofinansowania na rozwój wysokosprawnej kogeneracji jest wybudowanie nowej i/lub zastąpienie istniejącej jednostki bądź układu kogeneracyjnego lub odnowienie istniejącej zdolności produkcyjnej przez nowe jednostki bądź układy kogeneracyjne, oparte na energii odnawialnej i/lub cieple odpadowym pochodzącym z procesów produkcyjnych i/lub gazie ziemnym. RDF rozumiany jako paliwo pochodzące z odpadów komunalnych i/lub przemysłowych nie kwalifikuje się jako źródło energii odnawialnej w Programie.
-
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby udowodnić posiadanie środków na sfinansowanie wkładu własnego w sytuacji, kiedy organem prowadzącym szkoły jest JST?
W przypadku JST należy udokumentować, że realizowane przedsięwzięcie jest uwzględnione odpowiednio w budżecie/WPF (wykaz inwestycji do realizacji) i że zarezerwowano środki na realizację inwestycji. Uchwała intencyjna Rady Miejskiej nie będzie potwierdzeniem zapewnienia środków i nie pozwoli uzyskać dodatkowego 1 pkt.
Uchwała intencyjna, ew. oświadczenie, że w określonym terminie inwestycja zostanie wprowadzona do budżetu/WPF będą tylko uprawdopodobnieniem zapewnienia środków - dodatkowy 1 pkt nie będzie wówczas przysługiwał. Wnioskodawca będący JST będzie mógł uzyskać pozytywną ocenę w zakresie zbilansowania źródeł finansowania, ale warunkową. Warunkiem właśnie będzie przedstawienie do wglądu budżetu/WPF i wykazu przedsięwzięć zatwierdzonych do realizacji w określonym terminie.
-
Czy osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, planująca zbudować biogazownię rolniczą, może aplikować w prowadzonym naborze wniosków w konkursie Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej?
W naborze Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej kwalifikowalna jest budowa jednostek i układów wysokosprawnej kogeneracji zawodowej oraz kogeneracji przemysłowej. Budowa biogazowni rolniczej przez małe przedsiębiorstwo jest dopuszczalna, ale należy zwrócić uwagę, że kryteria premiują efektywność kosztową.
-
Czy w ramach konkursu na „Poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych” ze środków MF EOG jest możliwe złożenie wniosku i realizacja projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zgodnie z przepisami ustawy o PPP?
PPP: w konkursie dot. Poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych nie wyklucza się złożenia wniosku dla projektu realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Niemniej jednak każdy projekt, bez względu na to, w jakiej formule będzie wdrażany, musi spełnić zasady wymienione w ogłoszeniu o naborze, kryteriach, regulaminie (w tym zasadę dot. kwalifikowania wydatków maksymalnie do 30 kwietnia 2024 r.). Zadaniem wnioskodawcy jest takie opracowanie projektu (w tym wybór formuły), by wpisywał się w ramy danego naboru.
Zwracamy uwagę, że odrębną kwestią niż partnerstwo publiczno-prywatne jest realizacja projektu w partnerstwie z podmiotem krajowym bądź z któregoś z Państw-Darczyńców. Ta forma partnerstwa wymieniana jest w ogłoszeniu o naborze oraz kryteriach naboru a także opisana w Podręczniku Wnioskodawcy.
-
Czy w ramach prowadzonego naboru dot. Poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych można składać projekty, które realizowane będą metodą „Zaprojektuj i wybuduj”? Tym samym, czy wnioskodawca na etapie składania wniosku może posługiwać się Programem Funkcjonalno–Użytkowym, a nie pełną dokumentacją projektowo-kosztorysową?
Dopuszcza się realizację projektu na zasadzie zaprojektuj-wybuduj. Jednakże zgodnie z przyjętymi kryteriami oceniana i punktowana jest gotowość projektu do realizacji. W przypadku braku posiadania dokumentacji technicznej Wnioskodawca może przedstawić alternatywnie Program Funkcjonalno-Użytkowy.
-
Czy kwalifikowalne będą wydatki na wymianę dachu wraz z dociepleniem, czy tylko samo docieplenie?
W ramach naboru MF EOG dotyczącego termomodernizacji szkół, kwalifikowalne będą wydatki wynikające bezpośrednio z audytu energetycznego, które w sposób bezpośredni prowadzą do oszczędności energii. W przypadku prac związanych z dociepleniem dachu to w sytuacji, gdy technologia ocieplenia wymaga demontażu istniejącego pokrycia dachowego a ponowny jego montaż jest niemożliwy to wtedy dopuszczalne jest kwalifikowanie do dofinansowanie nowego pokrycia dachowego o standardzie nie wyższym niż istniejący np. blachy ocynkowanej na takąż blachę, papy zgrzewnej na papę itp.
-
Czy są ograniczenia kosztowe w działaniach edukacyjnych w inwestycyjnych projektach energetycznych? Czy możliwa jest realizacja projektu w budynkach, w których realizowano już wcześniej działania z dofinansowaniem z Unii Europejskiej – działania te nie były związane z termomodernizacją budynku, ale z jego wyposażeniem i zajęciami edukacyjnymi?
Nie istnieją ograniczenia kosztowe w działaniach edukacyjnych w inwestycyjnych projektach energetycznych. Koszty działań edukacyjnych są kosztami kwalifikowanymi. Tak, możliwa jest realizacja projektu w budynkach, w których realizowano już wcześniej działania z dofinansowaniem z Unii Europejskiej niezwiązane z termomodernizacją budynku, ale z jego wyposażeniem i zajęciami edukacyjnymi.
-
Czy w ramach projektu mogą zostać dofinansowane działania dotyczące instalacji OZE w nowopowstających obiektach szkolnych?
W ramach projektu mogą zostać dofinansowane działania z zakresu głębokiej termomodernizacji w tym montaż instalacji OZE na istniejących i funkcjonujących obiektach szkolnych. Nowobudowane obiekty nie są objęte naborem bo nie wymagają głębokiej termomodernizacji. OZE uzupełnia działania termomodernizacji kompleksowej. Termomodernizacja nie dotyczy nowopowstających obiektów, a tylko już istniejących.
-
Czy w ramach naboru wniosków można zaplanować termomodernizację w budynku, który jest wykorzystywany na cele oświatowo-wychowawcze, ale nie jest szkołą?
Niestety nie, do dofinansowania kwalifikują się publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz ich filie, których obiekty wykorzystywane są na cele działalności oświatowo-wychowawczej tj. prowadzenia zajęć edukacyjnych zgodnych z programem nauczania z zakresu kształcenia ogólnego należy przez to rozumieć program z zakresu kształcenia ogólnego, o którym mowa w art. 3 pkt 13b ustawy o systemie oświaty.
-
Czy nadzór inwestorski może być kosztem bezpośrednim nie inwestycyjnym? Czy koszty zarządzania projektem i jego rozliczenia oraz koszt promocji również kwalifikujemy do kosztów bezpośrednich?
Koszty zarządzania projektem, w tym nadzór inwestorski oraz koszty promocji i informacji są kosztami bezpośrednimi.
-
Czy kwalifikowana jest termomodernizacja sali gimnastycznej, która zlokalizowana jest przy budynku urzędu miejskiego? Z przedmiotowej sali korzysta jedna z miejscowych szkół podstawowych.
Jeśli hale sportowe/sale gimnastyczne stanowią integralną część obiektów szkolnych i odbywają się tam regularnie zajęcia W-F i SKS adresowane do uczniów tychże szkół, a hala/sala nie ma statusu gminnego OSiR to może być przedmiotem termomodernizacji. Potrzebne będą wtedy dla dwóch szkół dwa audyty energetyczne uwzględniające całe obiekty.
-
Czy kwalifikowana jest termomodernizacja budynku szkolnego internatu?
Do dofinansowania nie kwalifikują się obiekty należące do szkół, ale pełniące funkcję mieszkaniową, tj. internaty i bursy szkolne.
-
Czy kwalifikowana jest termomodernizacja przedszkola?
Termomodernizacja przedszkola nie jest kosztem kwalifikowanym.
-
W podręczniku dla beneficjenta głęboka termomodernizacja została zdefiniowana jako: remont przeprowadzony w celu poprawy efektywności energetycznej budynku, w rezultacie którego zapotrzebowanie na energię końcową zmniejszy się o minimum 60% w stosunku do stanu przed remontem. W kartach oceny formalnej i merytorycznej ten wskaźnik się nie pojawia dlatego też chciałabym uzyskać informację czy jeżeli remont budynku nie osiągnie zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową o min 60% to wniosek będzie odrzucony czy jedynie zmniejszona zostanie jego punktacja, jeżeli tak to o ile punktów?
Jeżeli remont budynku nie osiągnie zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową o min 60% tak jak to wskazano w Podręczniku Wnioskodawcy to wniosek nie powinien być odrzucony. To jest rekomendacja dla standardu energetycznego budynku po termomodernizacji głębokiej. Jednakże w naborze nie ma obowiązku osiągnięcia przez każdy budynek poddany termomodernizacji tego standardu. Osiągnięcie standardu pasywnego jest punktowane wyżej niż zbliżenie się do tego standardu. Ocena punktowa będzie przeprowadzana przez ekspertów zewnętrznych na podstawie kryteriów opublikowanych w naborze. Proszę o zapoznanie się z kryteriami oceny zamieszczonymi na stronie naboru.
-
Czy w przypadku przedsięwzięć dotyczących termomodernizacji obiektów szkolnych jest konieczne, aby inwestycja była wpisana do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?
Nie mamy takiego wymogu w naborze MF EOG, aby konieczne było wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
-
Czy kosztem kwalifikowanym będzie wymiana samego źródła światła? Chcielibyśmy pozostawić oprawy, a wymienić jedynie świetlówki na ledowe.
Tak, kosztem kwalifikowanym będzie wymiana samego źródła światła. Jeśli chcą Państwo pozostawić oprawy a wymienić jedynie świetlówki na ledowe, to jest to możliwe i kwalifikowalne. Podkreślamy jednak, że wszystkie działania przedstawione do zrealizowania w projekcie powinny znaleźć swoje uzasadnienie w audycie energetycznym, być niezbędne dla prawidłowej realizacji projektu.
-
Czy w generatorze wniosku można wpisać koszty robót, które są niekwalifikowalne, ale konieczne do realizacji działań? Czy można będzie przeprowadzić postępowanie przetargowe na zakres kwalifikowany i niekwalifikowany łącznie? Czy takie roboty wpisujemy do wniosku i zakresu czy nie - mimo że wynikają z dokumentacji i wiemy, że je musimy zrobić?
Koszty robót, które są niekwalifikowane można pokazać we wniosku o dofinansowanie w kategorii wydatki niekwalifikowalne. Dotacja jest natomiast liczona tylko od wydatków kwalifikowalnych.
Przetarg można ogłosić na całość prac termomodernizacyjno-remontowych jednakże w kosztorysach przetargowych trzeba wyraźnie określić, które prace są kwalifikowalne do dofinansowania MF EOG, a które nie.
-
W poradniku w kwestii VAT jest zapisane: O braku kwalifikowalności VAT w projekcie przesądza sama możliwość odliczenia go przez wnioskodawcę lub/i partnera, niezależnie od tego, czy faktycznie do odliczenia dojdzie. O możliwości odliczenia nie decyduje charakter podmiotu, tylko charakter czynności, a zatem w naszej opinii mimo że Gmina jest podatnikiem podatku VAT to nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku VAT, a co za tym idzie - VAT w całości będzie kwalifikowany. Czy słusznie oceniamy kwalifikowalność w nawiązaniu do przytoczonego zdania z poradnika?
Tak, Państwa rozumowanie jest prawidłowe. O możliwości odliczenia decyduje charakter czynności, VAT jest podatkiem odnoszącym się do towarów i usług, i to ich charakter przesądza o podstawie opodatkowania, a zatem mimo że Gmina jest podatnikiem podatku VAT to nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku VAT, a co za tym idzie - VAT w całości będzie kwalifikowany
-
Czy kosztem kwalifikowanym jest modernizacja instalacji CO i CWU bez wymiany źródła ciepła?4
W ramach konkursu dot. Poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, kosztem kwalifikowanym jest modernizacja instalacji co i cwu. Zakres prac termomodernizacyjnych niezbędnych do wykonania w ramach projektu ustala audytor energetyczny we współpracy z wnioskodawcą. W naborze dotyczącym termomodernizacji szkół nie ma obowiązku wymiany źródła ciepła, jednakże wymiana źródła w termomodernizowanych obiektach pozwala na uzyskanie lepszych wskaźników ekologicznych (redukcja CO2) i ekonomicznych (koszty eksploatacyjne), a co za tym idzie osiągnięcia wyższej punktacji w procesie oceny wniosku o dofinansowanie. Natomiast zmodernizowane źródło ciepła nie może być zasilane paliwem węglowym.
-
Czy do obliczenia podstawy limitu kosztów pośrednich można zaliczyć koszt bezpośredni jakim są roboty budowlano-montażowe - koszt termomodernizacji budynku?
NIE. Koszty pośrednie nie mogą obejmować żadnych bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych. To co może być podstawą wyliczenia kosztów pośrednich wskazuje metodyka wyliczenia, która znajduje się w dokumentach naboru. Na jej podstawie wnioskodawca przygotowuje własną metodologię obliczania kosztów pośrednich. Polecamy zapoznanie się z Metodyką zamieszczoną tutaj: file:///C:/Users/Pc/Downloads/8_Metodyka_kalkulacji_koszt%C3%B3w_po%C5%9Brednich-wytyczne_20200313.pdf
-
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby udowodnić posiadanie środków na sfinansowanie wkładu własnego w formie pożyczki w banku komercyjnym w sytuacji, gdy wnioskodawcą jest spółka komunalna?
Aby udowodnić posiadanie środków na sfinansowanie wkładu własnego w formie pożyczki w banku komercyjnym potrzebna będzie promesa w zakresie udzielania pożyczki. Zachęcamy jednak do rozważenia pożyczki na współfinansowanie projektów energetycznych MF EOG, ze środków NFOŚiGW. Pożyczki mogą być udzielone na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. Wnioskodawca może wystąpić o nią równolegle z dotacją lub później, aby zadeklarować chęć wzięcia pożyczki na wkład własny ze środków NFOŚiGW wystarczy zaznaczyć okienko w formularzu wniosku o dofinansowanie dotacją.
Tutaj znajdą Państwo informacje o możliwości ubiegania się o pożyczkę na współfinansowanie:
-
Posiadamy kogenerację na biomasę, która od kilku lat jest niesprawna. Czy istnieje możliwość zawnioskowania o modernizację tej instalacji? Czy konieczne jest zwiększenie jej mocy?
Tak, istnieje możliwość zawnioskowania o modernizację tej instalacji. Ze środków MF EOG istnieje możliwość pozyskania dofinansowania dla projektów z zakresu wysokosprawnej kogeneracji w ramach trwającego naboru Rozwój wysokosprawnej kogeneracji oraz w ramach naboru Budowa/modernizacja systemów ciepłowniczych.
Nie ma konieczności zwiększenia ani zmniejszania mocy. Brak też ograniczeń co do mocy instalowanej.
Proszę jednak pamiętać, że w przypadku przebudowy istniejącej jednostki kogeneracyjnej powinno nastąpić zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o co najmniej 10%, w porównaniu do stanu przed przebudową (tj. nastąpi zwiększenie PES o 10%).
-
Czy jest wymóg wykazania we wniosku o dofinansowanie wartości wskaźnika "Liczba osób korzystających ze zwiększonej efektywności energetycznej" większego niż 0, jeżeli potencjalnie cała wyprodukowana energia z instalacji byłaby wykorzystana przez wnioskodawcę na potrzeby funkcjonowania zakładu produkcyjnego tj. na własne potrzeby?
Tak, istnieje wymóg wykazania we wniosku o dofinansowanie wartości wskaźnika "Liczba osób korzystających ze zwiększonej efektywności energetycznej". ". Sposób wyliczenia podaje wnioskodawca. Podstawą może być np. liczba odbiorców produkcji zakładu.
-
Czy projekt musi zakładać dostawy energii/ciepła dla odbiorców indywidualnych?
Nabór dot. rozwoju wysokosprawnej kogeneracji adresowany jest zarówno do energetyki zawodowej jak i do zakładów przemysłowych, które nie są dostawcami ciepła dla odbiorców indywidualnych. Zakłady przemysłowe stosują wysokosprawną kogenerację, aby poprawić efektywność energetyczną i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne w przypadku produkcji energii na potrzeby własne. W takim przypadku nie ma obowiązku zaopatrywania indywidualnych odbiorców. Jednak może być sytuacja, gdzie zakład przemysłowy zaopatruje miasto w ciepło i wtedy dostawy indywidualne mają znaczenie i zastosowanie lub też kiedy odsprzedaje ciepło dla PEC, to wtedy można to wyliczyć. W naborze nie ma jednak takiego warunku aby zakład przemysłowy stosujący Kogenerację zaopatrywał obligatoryjnie indywidualnych odbiorców w ciepło lub/i ee.
-
Czy konieczne będzie pomniejszenie kosztów kwalifikowanych o inwestycję referencyjną? Jeżeli tak to czy NFOŚiGW udostępni kalkulator do tego celu?
W przypadku, gdy projekt dotyczy instalacji produkcji energii, wówczas konieczne jest zastosowanie kalkulatora, który wyliczy koszt kwalifikujący się do objęcia pomocą (w tym zasadniczo również inwestycję referencyjną).
Kalkulator ten pojawia się, gdy Wnioskodawca będzie wypełniał wniosek w zakresie pomocy publicznej w GWD - musi zaznaczyć odpowiedni rodzaj pomocy, a potem odpowiednie jej przeznaczenie i wówczas ten kalkulator uaktywnia się w ramach załączników (nie może pojawiać się od razu, przed zaznaczeniem czegokolwiek, bo nie stosuje się go do wszystkich przypadków udzielania dofinansowania).
-
Jednym z obowiązkowych załączników w naborze MF EOG: Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych jest audyt energetyczny. Czy jest określony okres czasu dla ważności takiego dokumentu? Czy można załączyć audyty z roku 2015 czy konieczna jest ich aktualizacja?
Audyt energetyczny powinien być aktualny na dzień złożenia wniosku i uwzględniać obowiązujące normy i przepisy prawa.
-
Czy koszty kwalifikowane powinny być proporcjonalnie pomniejszone o powierzchnię pomieszczeń, w których zarówno prowadzone są zajęcia edukacyjne zgodne z programem nauczania jak i zajęcia inne – pomieszczenia użyczane/udostępniane/wynajmowane?
Jeśli na powierzchni szkolnej prowadzone są zajęcia edukacyjne zgodne z programem nauczania, a po ich zakończeniu tj. gdy nie ma lekcji pomieszczenia te są wynajmowane okazjonalnie to nie ma konieczności pomniejszania powierzchni.
-
Czy koszty kwalifikowane powinny być proporcjonalnie pomniejszone o powierzchnię pomieszczeń, w których nie są bezpośrednio prowadzone zajęcia, jednak są niezbędne do funkcjonowania szkół np. korytarze, zaplecze techniczne i sanitariaty (toalety, kuchnie i stołówki, szatnie), pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz świetlica i biblioteka szkolna?
Takich powierzchni też nie wyłączamy, chyba, że są na stałe wynajmowane podmiotom zewnętrznym do użytku komercyjnego.
-
Jeżeli wnioskodawca składa wniosek na cztery obiekty w dwóch różnych szkołach w różnych miastach, a każdy z obiektów ma odrębny audyt energetyczny (łącznie cztery audyty), to czy w tej sytuacji konieczne jest przygotowanie podsumowania audytów? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno być ono sporządzone (na jakim druku)? Jeżeli podsumowanie nie jest wymagane, jak zachowa się we wniosku arkusz „załączniki”, jeżeli przy „EP03-Podsumowanie audytów” (wymaganym w formie elektronicznej) nie będzie wybranego żadnego pliku?
Wnioskodawcy powinni załączyć wyliczenia redukcji CO2 zgodnie z opublikowaną w naborze metodyką i audyt energetyczny. Jeżeli informacja zawarta w tych dokumentach będzie wystarczająca to wniosek zostanie oceniony na ich podstawie. Jeżeli informacje okażą się niewystarczające to wnioskodawca zostanie poproszony na etapie oceny o ich uzupełnienie.
-
Czy zakres zamurowania okna nie będzie kwalifikowany do pojęcia „modernizacja”, a wkraczał już w budowę lub rozbudowę?
Jeśli audytor energetyczny wskaże w audycie że zamurowanie okna jest konieczne dla celów termomodernizacji i wiąże się z oszczędnością energii to wtedy można to kwalifikować, w przeciwnym razie nie można. Kwalifikowalne są tylko działania wskazane w audycie energetycznym, które w sposób bezpośredni prowadzą do oszczędności energii.
-
Czy kosztem kwalifikowanym będzie modernizacja źródła ciepła polegająca na wymianie obecnego kotła gazowego na nowszy kocioł gazowy (a więc źródło ciepła pozostaje niezmienne) dostosowany do warunków/wymagań/parametrów wynikających z całości podjętych w ramach projektu działań termomodernizacyjnych?
Tak, kosztem kwalifikowanym podlegającym dofinansowaniu może być modernizacja źródła ciepła polegająca na wymianie obecnego kotła gazowego na nowszy kocioł gazowy dostosowany do warunków/wymagań/parametrów wynikających z całości podjętych w ramach projektu działań termomodernizacyjnych. Jedynym warunkiem jest to, aby wynikało to bezpośrednio z audytu energetycznego.
-
Kompleks trzech budynków, które połączone są ze sobą przewiązkami, jest zasilany jednym źródłem ciepła. Zgodnie z wytycznymi, w odniesieniu do tego kompleksu należy wykonać jeden audyt. Jak powinniśmy postąpić w sytuacji, kiedy chcielibyśmy objąć termomodernizacją tylko jeden budynek z tego kompleksu?
W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie audytu tylko dla jednego wybranego budynku, który będzie podlegał termomodernizacji, jednakże w audycie tym należy uwzględnić źródło ciepła i w bilansie zapotrzebowania na ciepło należy pokazać, że to źródło zasila trzy obiekty
-
Czy w kryterium nr 4 w naborze dotyczącym wysokosprawnej Kogeneracji zostanie przyznany punkt w ocenie dla instalacji, która np. wykorzystuje równocześnie gaz i OZE? Czy w tym przypadku można otrzymać 1 punkt pomimo faktu, iż OZE nie będzie jedynym paliwem dla wytwarzania?
Kryterium uznaje się za spełnione, jeżeli energia odnawialna jest jedynym rodzajem paliwa podstawowego. Instalacje wykorzystujące OZE, otrzymają dodatkowy punkt, jeżeli energia odnawialna
będzie jedynym rodzajem paliwa podstawowego. Niemniej nabór nie wyklucza instalacji wykorzystujących źródła oparte na gazie - takie projekty nie otrzymają jednak dodatkowych punktów.
-
Czy kwalifikuje się do wsparcia budowa instalacji kogeneracyjnej, gdzie wytworzona energia w całości zostałaby sprzedana przez Wnioskodawcę?
Tak, kwalifikuje się do wsparcia budowa instalacji kogeneracyjnej, gdzie wytworzona energia w całości zostałaby sprzedana przez Wnioskodawcę Trzeba opisać to w formularzu wniosku i w studium wykonalności a przychód ze sprzedaży uwzględnić w projekcjach w analizie finansowej w studium. Należy pamiętać, że obrót energii jest koncesjonowany więc wnioskodawca powinien mieć stosowne umowy i koncesje.
-
Czy poziom dofinansowania dla projektów dla obszaru Wielkopolski wynosi 45% ?
Projekty oceniane są zgodnie z rozporządzeniem pomocowym o pomocy publicznej horyzontalnej a nie regionalnej. Poziom dofinansowania podany w ogłoszeniu o naborze ze środków MF EOG i wynoszący 45% jest poziomem maksymalnym dla naboru MG EOG i nie może być większy. Natomiast w przypadku wnioskodawców naboru MF EOG korzystających z pożyczki NFOŚiGW na współfinansowanie swoich projektów na warunkach preferencyjnych poziom dopuszczalnej pomocy publicznej może być łącznie wyższy niż wskazany w naborze, jednakże nie wyższy niż wskazany w rozporządzeniu o pomocy publicznej horyzontalnej dla tego typu inwestycji.
-
Czy poziom dofinansowania jest 0-1 tz. że jeśli otrzymamy dofinansowanie to będzie ono wynosić 45%, czy może ulec obniżeniu ?
W ogłoszeniu o naborze podany jest maksymalny poziom dofinansowania dla projektu tj. 45%. Ten poziom nie może być wyższy. Jednakże projekty oceniane są zgodnie z rozporządzeniem pomocowym o pomocy publicznej horyzontalnej. W wyniku tej oceny ustalona zostanie ostateczna kwota dopuszczalnej pomocy publicznej dla każdego projektu z osobna. Ustalenie ostatecznej kwoty pomocy publicznej odniesionej do kosztów kwalifikowanych projektu da maksymalny poziom dofinansowania dla projektu i może zdarzyć się, że poziom ten, w pewnych przypadkach będzie mniejszy niż maksymalny poziom tj. 45%.
-
Czy Projekty kogeneracyjne i trigeneracja są traktowane na tym samym poziomie punktowym?
W ramach konkursu nie przewidziano dodatkowych punktów dla zastosowania trigenereacji. Punktowana natomiast będzie oszczędność energii pierwotnej w wyniku realizacji inwestycji, co może okazać się dużym atutem w przypadku zastosowania tego rozwiązania. Możliwe do uzyskania punkty zostały wymienione i opisane w kryteriach merytorycznych dostępnych pod ogłoszeniem o naborze.
-
Czy istnieje możliwość złożenia 1 wniosku na 3 instalacje przez 3 różne podmioty, ale powiązane ze sobą kapitałowo?
We wniosku musi być wiodący i kwalifikowalny wnioskodawca. Dopuszczalne jest złożenie wniosku w partnerstwie z innymi podmiotami. Wzór umowy partnerstwa wisi na stronie naboru. Można go wykorzystać w Państwa sytuacji i dostosować do potrzeb.
-
Czy w ramach naboru na Budowę/modernizację systemów ciepłowniczych możliwa jest wymiana indywidualnych źródeł ciepła? Proszę o podanie definicji, jaka została przez Państwa przyjęta dla określenia „lokalnego źródła ciepła”.
W ramach naboru na Budowę/modernizację systemów ciepłowniczych możliwa jest wymiana źródeł ciepła jedynie w ramach systemów ciepłowniczych (działanie podstawowe) oraz dodatkowo prace polegające na podłączeniu budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej, mającym na celu likwidację indywidualnych i lokalnych źródeł niskiej emisji. Indywidualne źródło ciepła to źródło, w którym cała produkcja ciepła jest przeznaczona dla pojedynczego lokalu mieszkalnego albo domu. Ciepło rozprowadzane jest w instalacjach wewnętrznych albo bezpośrednio ogrzewa mieszkanie lub dom. Lokalne źródło ciepła to lokalna kotłownia zasilająca jeden, bądź kilka sąsiadujących budynków, produkuje ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania dla podłączonych obiektów. Punkty w Kryterium nr 5 przyznawane są za likwidację zarówno indywidualnego jak i lokalnego źródła ciepła opalanego węglem kamiennym/brunatnym.
-
Czy przedmiot planowanego projektu polegający na zaprojektowaniu i zbudowaniu pompy ciepła, która będzie podbierała ciepło systemu kanalizacji i wprowadzała do miejskiego systemu ciepłowniczego (jako dodatkowe źródło ciepła dla systemu ciepłowniczego), wpisuje się w ramy konkursu?
Nabór MF EOG pn.: „Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła” adresowany jest głównie do przedsiębiorstw ciepłowniczych, a jego celem jest poprawa efektywności systemów ciepłowniczych w kierunku efektywnych systemów. Jeśli przedmiotem projektu miałoby być zainstalowanie w systemie ciepłowniczym pompy ciepła pobierającej ciepło ze ścieków komunalnych to taki zakres jak najbardziej może być kwalifikowany.
-
Planowana jest budowa układu kogeneracji gazowej, która wspomagana byłaby gazowym kotłem szczytowym w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Czy kocioł gazowy byłby w takim przypadku wydatkiem kwalifikowanym?
Budowa wysokosprawnej instalacji kogeneracyjnej (jednostka lub układ) zasilanej gazem jest jak najbardziej kwalifikowalnym kosztem w naborze MF EOG. W kontekście przepisów pomocy publicznej, szczytowy kocioł gazowy może zostać sfinansowany wyłącznie w ramach pomocy de minimis. Należałoby więc podzielić koszty pomiędzy wysokosprawną kogenerację oraz ten kocioł i dotację na pierwszą część kwalifikować jako pomoc horyzontalną na wysokosprawną kogenerację, a na drugą część – jako pomoc de minimis. Jeżeli podmiot ma wykorzystaną pomoc de minimis, wówczas nie może otrzymać dofinansowania na szczytowy kocioł gazowy.
-
Czy istnieje warunek dotyczący efektywności systemu, w którym budowana będzie nowa jednostka kogeneracji?
Jeśli chodzi o budowę instalacji kogeneracji w systemach ciepłowniczych to można to zrobić w ramach następujących naborów MF EOG:
1. Budowa/modernizacja systemów ciepłowniczych lub
2. Rozwój wysokosprawnej kogeneracji
Nie ma warunku, aby w momencie składania wniosku system był już efektywny, ani w jednym ani w drugim naborze. W drugim naborze jest warunek, aby kogeneracja spełniała wymóg wysokosprawnej zgodnie z Dyrektywą UE. Wymóg efektywnego systemu dotyczy w pierwszym naborze budowy sieci ciepłowniczej, jeśli takie działania są planowane.
-
Wniosek o dotację ze środków MF EOG w obszarze „Środowisko, Energi i Zmiany Klimatu” jest wypełniany z dokładnością co do 1 gr. Natomiast wniosek o pożyczkę, stanowiącą współfinansowanie tej dotacji jest wypełniany do pełnych złotych. W związku z powyższym istnieje niezgodność pomiędzy danymi finansowymi zawartymi we wnioskach jak i wartościami wnioskowanej dotacji i pożyczki. Czy w związku z tym będą prowadzić Państwo pracę nad zmianą formularza wniosku o pożyczkę w celu ujednolicenia dokładności wprowadzania danych finansowych, czy wystarczy że Wnioskodawca zawrze komentarz we wniosku stwierdzający, że różnice wynikają z zaokrągleń?
Formularze wniosków o dofinansowanie dla pożyczki i dotacji nie będą zmieniane. W formularzu wniosku o pożyczkę należy wskazać dane finansowe w pełnych złotych (z korzyścią finansową po stronie wnioskodawcy) oraz wyjaśnić, że rozbieżności wynikają z konieczności wskazania w formularzu wniosku kwot w pełnych złotych. Na etapie wydawania decyzji o przyznaniu dofinansowania dane dla poszczególnych projektów będą weryfikowane i uszczegóławiane wartości poprzez wskazanie kwot do dwóch miejsc po przecinku.
-
Czy jest przewidziana minimalna bądź maksymalna moc wysokosprawnej kogeneracji dla energii elektrycznej lub cieplnej?
Nie ma wymagań odnośnie mocy w tym naborze wniosków.
-
Czy można złożyć projekt dotyczący budowy źródła wysokosprawnej kogeneracji, które będzie produkować energię na potrzeby nowoplanowanego osiedla mieszkaniowego – osiedle jest w trakcie budowy?
We wniosku trzeba pokazać zbilansowanie potrzeb produkowanej i odebranej energii, jeśli inwestycja w kogenerację zostanie zakończona w tym samym czasie co inwestycje mieszkaniowa i odbiorca na ciepło i energię elektryczną będzie udokumentowany umowami to nie powinno być problemu.
-
Czy kwalifikowane będą inwestycje polegające na połączeniu źródła energii cieplnej pochodzącej z geotermii ze źródłem energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki jako wysokosprawna kogeneracja na bazie OZE/ paliwa ekologicznego do zasilania kompleksu hotelowo-wypoczynkowego? Czy w tym konkursie możemy te wysokosprawna kogenerację osiągnąć poprzez połączenie geotermii z fotowoltaiką?
W naborze dotyczącym wysokosprawnej kogeneracji ze środków MF EOG kwalifikowane są inwestycje polegające na budowie instalacji wysokosprawnej kogeneracji na bazie geotermii. Jeśli chodzi o instalację PV to energia elektryczna produkowana jest tu w sposób inny niż w skojarzeniu, tak więc to nie jest kogeneracja zgodnie z definicją UE. Ponadto celem naboru jest wsparcie efektywności energetycznej w przemyśle i energetyce zawodowej, a więc inwestycje o charakterze rekreacyjnym nie kwalifikują się do wsparcia.
-
Czy instytut badawczy może ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru wniosków w konkursie "Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej"?
W naborze MF EOG: Kogeneracja ubiegają się tylko małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
-
Czy jeśli hala sportowa wykorzystywana na potrzeby szkoły (nie jest to osir/mosir/gosir) jest dzierżawiona od Powiatu czy taka forma władania tą halą stanowi przeszkodę, aby ona również stanowiła przedmiot modernizacji energetycznej?
Hala sportowa wykorzystywana na potrzeby szkoły (nie osir/mosir/gosir) dzierżawiona od Powiatu może stanowić przedmiot modernizacji energetycznej jeśli umowa dzierżawy i wykorzystywanie przez szkołę pozostanie w mocy przez okres wnioskowania, realizacji projektu i jego trwałości (okres trwałości wynosi 5 lat po zakończeniu inwestycji).
-
Jako forma prawna: Fundacja, jesteśmy udziałowcem w 50% ( połowa udziałów) w spółce z o.o., która prowadzi szkołę mieszczącą się i organizowaną w zasobach Uniwersytetu, tj. szkoła jest zorganizowana w całości powierzchni budynku prawnie należącym jako własność do Uniwersytetu, zaś jako Fundacja z ramienia spółki z o.o. posiadamy umowę najmu na korzystanie z tego obiektu na cele szkoły. Czy na okres trwałości projektu i realizacji, umowa ta będzie obligatoryjna i nie wykluczy z udziału w konkursie? Czy ewentualnie wymagacie Państwo innego dokumentu prawnego, jaki dawałby możliwość aplikowania o środki w kwestii własności? Czy Fundacja wówczas może aplikować o środki na termomodernizację tego budynku jako forma prawna fundacji z uchwałą wspólników sp. z o.o. na zgodę na realizację zadania, czy jako spółka z o.o., w której posiada 50% udziałów?
W okresie trwałości projektu i jego realizacji szkoła ma być prowadzona w obiekcie, który został poddany termomodernizacji, a obiekt powinien być we władaniu beneficjenta, tak więc będziemy wymagać, aby umowa najmu na korzystanie z tego obiektu na cele szkoły była ważna w tym okresie aplikowania, realizacji i trwałości (okres trwałości wynosi 5 lat po zakończeniu inwestycji). O środki na termomodernizację budynku szkoły zgodnie z ogłoszeniem o naborze wnioskuje podmiot prowadzący publiczną lub niepubliczną szkołę podstawową lub ponadpodstawową
-
Kto powinien być wnioskodawcą w projekcie obejmującym szkoły publiczne prowadzone przez Gminę oraz niepubliczne, prowadzone przez stowarzyszenie, ale gdy właścicielem budynków jest Gmina? Czy dla szkół publicznych prowadzonych przez Gminę wnioskodawcą mogłaby być jednostka organizacyjna Gminy, mającą osobną osobowość prawną, odpowiedzialna za zarządzanie i organizację szkolnictwa na terenie Gminy?
W naborze dotyczącym termomodernizacji szkół ze środków MF EOG o dofinansowanie może się ubiegać podmiot prowadzący publiczną lub niepubliczną szkołę podstawową lub ponadpodstawową. Gmina powinna więc być wnioskodawcą w przypadku prowadzonych przez siebie szkół publicznych, a stowarzyszenie dla prowadzonych przez siebie szkół niepublicznych.
Jeśli budynek szkolny jest wynajmowany przez stowarzyszenie od Gminy, a z umowy najmu wynika, że tylko właściciel może inwestować w nieruchomość i przeprowadzać gruntowne modernizacje to wtedy stowarzyszenie jako podmiot prowadzący szkołę i wnioskodawca w projekcie musi zawrzeć umowę partnerstwa z Gminą i złożyć wniosek w partnerstwie, zaś w umowie partnerskiej zapisać, jaki jest podział zadań/obowiązków, w tym finansowych w projekcie.
Możliwe jest też złożenie przez Gminę jako wnioskodawcę jednego kompleksowego wniosku, obejmującego zarówno szkoły publiczne prowadzone przez Gminę jak i niepubliczne prowadzone przez stowarzyszenie, w przypadku, gdy właścicielem wszystkich budynków szkolnych jest Gmina. Taki wniosek powinien być złożony również w partnerstwie ze stowarzyszeniem.
Wnioskodawcą dla szkół publicznych prowadzonych przez Gminę nie mogłaby być jednostka organizacyjna Gminy, mającą osobną osobowość prawną, odpowiedzialna za zarządzanie i organizację szkolnictwa na terenie Gminy. Gmina jest organem prowadzącym szkołę, a więc kwalifikowalnym wnioskodawcą w naborze, zaś podmiotem realizującym inwestycję w imieniu Gminy może być gminna spółka jeśli Gmina ją do tego upoważni.
Ostateczne potwierdzenie kwalifikowalności wnioskodawcy odbędzie się na etapie oceny na podstawie pełnej dokumentacji wniosku.
-
Wniosek zamierza złożyć gmina jako organ prowadzący szkołę. Czy wszystkie decyzje, pozwolenia muszą być na gminę jako beneficjenta? Czy mogą być na szkołę?
Decyzje i pozwolenia powinny być wydane na tego, kto jest inwestorem i o nie występuje, zgodnie z prawem. Ważny jest sposób użytkowania obiektu w momencie złożenia wniosku, w trakcie realizacji projektu i w okresie trwałości wynoszącym 5 lat po zakończeniu realizacji projektu obiekt powinien być użytkowany jako szkoła.
-
Czy możemy do projektu włączyć inne nasze placówki, które będą realizować działania edukacyjne, w których nie będzie prac inwestycyjnych?
Wydaje się to bardzo zasadne, aby w działaniach edukacyjnych dotyczących podnoszenia świadomości w zakresie efektywności energetycznej i OZE uczestniczyły także dodatkowo inne placówki szkole podlegające pod wnioskodawcę, które nie będą miały prac inwestycyjnych.
-
Zakład Energetyki Cieplnej planuje złożenie wniosku o dofinansowanie budowy kotła parowego opalanego biomasą, czy powinien odbyć się jeden przetarg na budowę kotła i eliminację indywidualnych źródeł ciepła tzw. niską emisję Jeśli można oddzielnie, to czy obydwa muszą być w trybie unijnym ?
Przetarg powinien być przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem polskim tj. ustawą PZP i lub wytycznymi w zakresie zamówień publicznych ze środków MF EOG i NMF
-
Zgodnie z załącznikiem do wniosku o dofinansowanie - CZĘŚĆ EKOLOGICZNO – TECHNICZNA w ramach terminów realizacji projektu należy podać „Datę potwierdzenia osiągnięcia efektu ekologicznego, rozumianą jako data zakończenia realizacji projektu”. Czy np. do określenia tej daty można dodać 18 m-cy od daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie (licząc od 31.03.2023r.)? Wówczas „Data potwierdzenia osiągnięcia efektu ekologicznego, rozumiana jako data zakończenia realizacji projektu” będzie wykraczać poza termin 30.04.2024 r. Czy jest to dopuszczalne?
„Data potwierdzenia osiągnięcia efektu ekologicznego, rozumianą jako data zakończenia realizacji projektu” NIE MOŻE wykraczać poza termin 30.04.2024 r.
-
Od kilkunastu lat mam elektrownię wodną. Cztery lata temu zaprzestałem produkcji energii z uwagi na nieopłacalną cenę zielonych świadectw. Elektrownia nie działa, choć formalnie ma uprawnienia do produkcji energii. Aktualne regulacje w zakresie ustalania ceny sprzedaży wytworzonej energii z siły wody i rozwiązania techniczne, które mógłbym zastosować w mojej elektrowni, dają podstawę do oceny ewentualnej produkcji energii jako wysoce rentownej. Czy tak opisana elektrownia (aktualnie nie działająca), ma legitymację do ubiegania się o dotację w ramach projektu: „Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)” ?
Mała elektrownia istnieje, można ją modernizować i reaktywować, więc można aplikować o środki w naborze MF EOG, przeznaczonym na modernizacje istniejących małych elektrowni wodnych do 2 MW.
-
Czy w ramach naboru do kosztów kwalifikowalnych zaliczyć można koszty modernizacji sieci ciepłowniczej. Przedmiotowy projekt będzie polegał na wymianie źródła ciepła opalanego węglem na źródło ciepła opalane biomasą, wraz z modernizacją miejskiej sieci ciepłowniczej (wymiana sieci kanałowej na sieć preizolowaną). W ramach zadań modernizacji sieci ciepłowniczej nie planuje się podłączenia żadnych nowych budynków, a tym samy likwidacji źródeł niskiej emisji. Dzięki modernizacji sieci ciepłowniczej i zmiany technologii jej wykonania możliwe będzie znaczące ograniczenie strat na przesyle, a tym samym zmniejszenie emisji CO2. Informujemy, że system ciepłowniczy po realizacji projektu będzie spełniał definicję systemu efektywnego, zgodnie z dyrektywą. Czy w takim przypadku możliwe jest zakwalifikowanie kosztów modernizacji sieci, której celem jest ograniczenie strat ciepła na przesyle, a nie podłączenie nowych lokalnych odbiorów posiadających indywidualne paleniska.
Tak, na podstawie przedstawionych informacji można uznać, że takie działania są kwalifikowalne (ostateczną opinię przedstawią eksperci podczas oceny). Zgodnie z zapisami ogłoszenia
o naborze a także Podręcznika wnioskodawcy (str. 17) warunkiem przeprowadzenia procesu modernizacji systemów ciepłowniczych jest m.in., aby zastąpienie i/lub odnowienie istniejącej zdolności produkcyjnej energii przez nowe jednostki produkcyjne oparte było na energii odnawialnej i/lub gazie ziemnym i prowadziło do zmniejszenia zużycia stałych paliw kopalnych. W tym przypadku można wnioskować, że ww. warunek zostanie spełniony. W kryteriach merytorycznych oraz warunkach formalnych wskazano jakie inne okoliczności powinny być spełnione, by wniosek uzyskał pozytywną ocenę.
Prace polegające na podłączeniu budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych do sieci ciepłowniczej są wskazane jako dodatkowe, a nie obligatoryjne w ramach projektów;
-
Zwracam się z prośbą o potwierdzenie algorytmu wyliczenia wartości dla przedmiotowych kryteriów: - Podwyższenie standardu energetycznego budynku w kierunku niemal zero energetycznym (N-ZEB), wyrażone wskaźnikiem EPh + w - Dodatkowa oszczędność energii pierwotnej wynikająca z określonej w audycie energetycznym wymiany oświetlenia na energooszczędne (Δ EPL) w przypadku gdy wniosek obejmować będzie kilka audytów energetycznych, ze względu na to, że projekt obejmować będzie kilka obiektów szkolnych. Biorąc pod uwagę, że kryteria te odnoszą się do całego projektu (całej inwestycji planowanej w projekcie), właściwym rozwiązaniem wydaje się, aby wyliczenie dokonane było w oparciu o sumę zapotrzebowania w poszczególnych obiektach odniesioną do sumy powierzchni obiektów. - Redukcja emisji CO2 w wyniku realizacji inwestycji Czy należy przyjąć analogiczne podejście, tj. kryterium to będzie uwzględniać sumę rocznych potencjalnych redukcji CO2 w poszczególnych obiektach do łącznej powierzchni obiektów?
W związku z faktem, że kryteria te odnoszą się do całego projektu (całej inwestycji planowanej w projekcie), potwierdzamy, iż właściwym rozwiązaniem wydaje się, aby wyliczenie dokonane było w oparciu o sumę zapotrzebowania w poszczególnych obiektach odniesioną do sumy powierzchni obiektów. Zwracamy uwagę, że poprawność prowadzonych wyliczeń i zgodność z dokumentami źródłowymi (dokumentacja techniczna oraz audyty energetyczne i oświetleniowe) każdorazowo będzie potwierdzana na etapie oceny wniosku z uwzględnieniem specyfiki przedsięwzięcia. Analogiczne podejście trzeba zastosować do wyliczenia CO2.
-
Jakie dokumenty należy przedłożyć dla poszczególnych obiektów szkolnych włączonych do projektu, które będą potwierdzały ich kwalifikowalność w naborze spełnienie warunku mówiącego, iż: „do dofinansowania kwalifikują się publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz ich filie, których obiekty wykorzystywane są na cele działalności oświatowo-wychowawczej tj. prowadzenia zajęć edukacyjnych zgodnych z programem nauczania z zakresu kształcenia ogólnego - należy przez to rozumieć program z zakresu kształcenia ogólnego, o którym mowa w art. 3 pkt 13b ustawy o systemie oświaty”?
W celu udokumentowania kwalifikowalności placówek szkolnych należy przedłożyć:
- akt założycielski (uchwała organu prowadzącego w sprawie założenia szkoły),
- potwierdzenie, że placówka szkolna znajduje się w ewidencji prowadzonej przez odpowiednią jednostkę samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 168 ust. 13 ustawy - Prawo oświatowe osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana zgłosić organowi, w ciągu 14 dni, zmiany w danych zawartych w zgłoszeniu, powstałe po wpisie do ewidencji (dotyczy wyłącznie szkół niepublicznych).
- statut (pierwszy statut nadaje organ prowadzący szkołę, zmian dokonuje rada szkoły, jeśli - nie jest powołana w szkole jej obowiązki pełni rada pedagogiczna).
-
Czy obligatoryjne w projektach termomodernizacji szkół jest zamontowanie liczników: energii cieplnej, mierzących zużycie energii przez system grzewczy (np. istniejąca kotłownia gazowa posiada już pomiar w postaci licznika gazowego); energii cieplnej, mierzących zużycie energii przez system ciepłej wody użytkowej (np.kiedy w budynku zainstalowane są miejscowe podgrzewacze elektryczne); energii elektrycznej, mierzących zużycie energii przez oświetlenie; energii elektrycznej, mierzących zużycie energii przez urządzenia pomocnicze (pompy, wentylatory, itp.)?
Przyjęte w projekcie rozwiązania techniczne, w tym konieczność montażu liczników zużycia ciepła i energii elektrycznej powinny wynikać z dokumentacji technicznej modernizowanego obiektu. Rozwiązania te powinny spełniać wymagania Ustawy Prawo Budowlanego i rozporządzeń wykonawczych do tego aktu prawnego.
-
W jednym z budynków Zespołu Szkół Ogólnokształcących ciepło wytwarza – kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe. Czy wobec powyższego kosztem kwalifikowalnym będzie wymiana kotła zasilanego również paliwem gazowym.
Tak, kosztem kwalifikowalnym będzie wymiana kotła zasilanego również paliwem gazowym, ale konieczność/potrzeba wymiany istniejącego kotła musi wyraźnie wynikać z audytu energetycznego i być uzasadniona.
-
W załączniku ekologiczno-technicznym do wniosku o dotację z Funduszy Norweskich i MF EOG data potwierdzenia osiągnięcia efektu ekologicznego rozumiana jest jako data zakończenia realizacji projektu. Wydaje się, że potwierdzanie osiągnięcia efektu ekologicznego, którego wielkość jest wyrażana w skali rocznej, nastąpić powinno po upływie pełnego od daty uruchomienia inwestycji. Natomiast we wniosku o współfinansowanie w formie pożyczki należy podać zarówno termin osiągnięcia jak i potwierdzenia efektu ekologicznego. Proszę o wskazówki jak poprawnie wypełnić te pola.
Zgadzamy się, że potwierdzanie osiągnięcia efektu ekologicznego, którego wielkość jest wyrażana w skali rocznej, nastąpić powinno po upływie pełnego roku od daty uruchomienia inwestycji. We wniosku o pożyczkę i o dotację data osiągnięcia efektu ekologicznego powinna być taka sama dla tej samej inwestycji. Zakończenie realizacji projektu powinno być tożsame z osiągnięciem efektu rzeczowego, zaś osiągnięcie efektu ekologicznego i i jego potwierdzenie powinno nastąpić 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji projektu.
-
Uprzejmie prosimy o przedstawienie treści wymogu dotyczącego konieczności rozpoczęcia projektu w terminie 6 m-cy od podpisania umowy dofinansowania, który ma zostać włączony do tej umowy. W szczególności chodzi nam o doprecyzowanie, czy ten wymóg będzie dotyczyć: a) rozpoczęcia prac budowlanych, w tym również rozpoczęcia prac przygotowawczych na placu budowy (Art. 41. Ustawy Prawo budowlane) lub b) podpisania głównej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” lub c) opublikowania ogłoszenia przetargowego w reżimie ustawy PZP na wybór wykonawcy (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Czy ww. wymóg należy wiązać z definicją „rozpoczęcia prac” z Rozporządzenia 651/2014?
Przedstawiam doprecyzowanie rozumienia wyrażenia "rozpoczęcie realizacji zadań projektu" to: zajście pierwszej czynności w ramach zawartej umowy, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy bądź usługi, która skutkuje poniesieniem kosztów, które będą kwalifikowane w projekcie i rozliczane we wnioskach o płatność.
-
W nawiązaniu do obowiązujących Kryteriów merytorycznych II stopnia i punktowanego w nich wskaźnika nr 5 - Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w wyniku realizacji inwestycji, proszę o doprecyzowanie czy należy wyliczyć ten wskaźnik jako ilość energii pierwotnej w paliwie wykorzystywaną obecnie do produkcji ciepła oraz zakupu energii elektrycznej z krajowego systemu elektroenergetycznego z uwzględnieniem sprawności wytwarzania i przesyłu tego systemu w stosunku do ilości energii pierwotnej w paliwie planowanego do zużycia w jednostkach kogeneracyjnych na potrzeby produkcji ciepła i energii elektrycznej przy uwzględnieniu ich średniorocznej sprawności?
Wyliczenia energii pierwotnej, dla potrzeb kryterium merytorycznego II stopnia nr 5 Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w wyniku realizacji inwestycji, należy dokonać w oparciu o Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 23 września 2019 r. w sprawie sposobu obliczania danych podanych na potrzeby korzystania z systemu wsparcia oraz szczegółowego zakresu obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz.U. 2019 poz. 1851).
-
W generatorze wniosków o dofinansowanie GWD (P2) 7.4.1.2. Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej jest zakładka „Załączniki”, które oznaczone są odpowiednio Ep 02 itd lub F01 lub X01 i treść załącznika. Czy są gotowe formularze tych załączników, czy należny je stworzyć według własnego wzoru i załączyć w formacie plików jednocześnie oznaczając je zgodnie z nazewnictwem podanym w zakładce „Załączniki”. Jeśli są gotowe formularze to proszę o podanie gdzie je można znaleźć?
W naborze Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej jak również w każdym innym naborze wniosków ogłoszonym w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w treści Ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie wyszczególniona została w pkt. 16. Lista załączników wymaganych do wniosku o dofinansowanie oraz Pliki do pobrania, w których znajdują się wzory, wytyczne i dokumenty niezbędne do zapoznania i przedłożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie. W Generatorze wniosków o Dofinansowanie w zakładce ZAŁĄCZNIKI wyszczególnione zostały wszystkie załączniki konieczne do złożenia w danym naborze wniosków – każdy z załączników ma przypisany numer i wskazaną treść np. EP02-Załącznik ekologiczno – techniczny, EP09-Dokumenty potwierdzające umocowanie osób uprawionych do reprezentowania Wnioskodawcy. Gdzie załącznik nr EP02 należy sporządzić zgodnie z formularzem i danymi wskazanymi w treści Pliku do pobrania 12 załącznik ekologiczno techniczny nabór dot. rozwoju wysokosprawnej kogeneracji 13.03.2020.doc zaś w ramach załącznika EP09 Wnioskodawca zgodnie z własną strukturą i reprezentacją przedkłada stosowne dokumenty.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią Ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów na „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej dostępna na stronie:
http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/nabory/art,28,energia-odnawialna-efektywnosc-energetyczna-bezpieczenstwo-energetyczne-rozwoj-wysokosprawnej-kogeneracji-przemyslowej.html
-
Czy w załączniku do wniosku o dofinansowanie pn.: Aktualna Wieloletnia Prognoza Finansowa” musi zostać pokazany przedmiotowy projekt finansowany ze środków MF EOG? Czy wystarczy oświadczenie, że kwota wkładu własnego zostanie zabezpieczona w budżecie po pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania?
Jeśli zobowiązanie gminy związane z finansowaniem przedsięwzięcia ma przekraczać bieżący rok budżetowy to jest zobowiązaniem wieloletnim, a w konsekwencji powinno zostać wykazane w Aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej danej gminy.
-
Czy powinniśmy wykazywać we wniosku o dofinansowanie koszty niekwalifikowalne, jeśli nie ma jeszcze dokumentacji i kosztorysów? Jeśli tak, to jaki dokument powinien je określać? Czy ewentualnie koszty niekwalifikowane można wykazać na późniejszym etapie – po opracowaniu dokumentacji projektowej? Czy możliwe jest finansowanie ewentualnych wydatków niekwalifikowalnych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
Nie ma obowiązku wykazywania kosztów niekwalifikowalnych we wniosku o dofinansowanie, jednakże jeżeli koszty te są istotne dla osiągnięcia celu projektu i zostały ujęte w kosztach całkowitych to wskazane jest ich wykazanie w tabelach wniosku, w celach informacyjnych. Nie mamy w naborze dookreślonych warunków w zakresie finansowania wydatków niekwalifikowalnych w projektach. Nie dysponujemy środkami Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, więc nie wiemy jakie są zasady pozyskania środków z tego Funduszu. Jeśli mają Państwo możliwość pokryciawydatków niekwalifikowanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to proszę z niej korzystać.
-
Czy konieczne jest opracowywanie dokumentacji projektowej dla inwestycji realizowanych na podstawie zgłoszeń na budowę lub bez konieczności pozyskiwania jakichkolwiek zezwoleń?Czy złożenie kosztorysów jest obligatoryjne?
Przyjęto w konkursie zasadę, iż posiadanie przygotowanego audytu energetycznego, wykonanego na bazie właściwych przepisów – to minimalny standard techniczny przygotowania przedsięwzięcia zarówno jeśli chodzi o wycenę prac, opis stanu istniejącego, planowany scenariusz do realizacji i parametry poszczególnych usprawnień oraz obliczenia energetyczne. Nie ma w spisie załączników wymaganego załącznika pod tytułem „KOSZTORYS INWESTORSKI” wraz z określonymi konkretnymi wymaganiami.Nigdzie też nie jest określone, że w przypadku gdy wymagane jest pozwolenie na budowę należy koniecznie załączyć projekt do pozwolenia na budowę. Oznacza to tylko że jeśli ktoś
ma taki projekt i przedłoży go we wniosku to uzyska dodatkowe punkty jako przedsięwzięcie bardziej zaawansowane, to samo z posiadaną dokumentacją techniczną. Posiadanie takiej dokumentacji oznacza, że przedsięwzięcie jest precyzyjniej przygotowanie a uzyskane na tej podstawie kosztorysy, opis zakresu rzeczowego czy przeprowadzone przetargi minimalizują ryzyko osiągnięcia innych parametrów niż określono tylko na podstawie Audytu energetycznego.
-
Czy projekt ma szansę otrzymać punkty w kryterium 6 oceny merytorycznej – wytworzenie energii ze źródeł odnawialnych – w sytuacji jeśli jednym z elementów projektu byłaby wymiana oświetlenia na energooszczędne, przy czym energia elektryczna na potrzeby tego oświetlenia wytwarzana będzie poza obiektem i termomodernizowaną szkołą?
Zgodnie z opisem kryterium zawartym w karcie oceny (opublikowana wraz z ogłoszeniem): Kryterium uznaje się zaspełnione, jeżeli energia odnawialna jestjedynym rodzajem paliwa podstawowegolub wspomaga konwencjonalne źródło energii. 2 punkty zostaną przyznane jeśli w ramach projektu (a więc w zakresie prac w projekcie a projekt dot. termomodernizacji danej szkoły) przewidziano montaż paneli fotowoltaicznych; 1 pkt zostanie przyznany za pozostałe instalacje wykorzystujące oze. Proszę zwrócić również uwagę na zapisy załącznika ekologiczno-technicznego (pkt 6) – tu również mamy wskazanie, iż punkty będą przyznawane jeśli w ramach projektu przewidziano wykorzystywanie technologii oze.
Istotne dla punktacji jest to co jest wspierane w ramach projektu: jeśli źródło zasilające szkołę wymienia się na oze lub zdywersyfikuje poprzez zakup i montaż paneli słonecznych, pomp ciepła, kolektorów to są punkty za oze.
Ostateczną decyzję co do możliwości przyznania punktów w ramach danego kryterium podejmują eksperci oceniający wniosek na podstawie całej dokumentacji projektu.
-
W jaki sposób będzie następowało rozliczenie wskaźników programu dla programu: pn. „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych”. Czy trzeba będzie opracować audyt ex-post?
Sposób rozliczenia wskaźników projektu został podany w umowie ws. projektu. Zgodnie z zapisami umowy po zakończeniu realizacji umowy beneficjent ma obowiązek złożenia raportu końcowego oraz raportu o osiągniętych wskaźnikach ekologicznych, przygotowanego z zastosowaniem metody obliczeniowej. Wzory raportów zostaną dołączone do każdej umowy ws. Porjektu.
Nie ma wymogu sporządzania audytu ex post, natomiast beneficjent będzie zobowiązany do złożenia raportu końcowego.
-
W przypadku, gdy wnioskodawca planuje montaż paneli fotowoltaicznychw ramach projektu termomodernizacji szkół tojakie dane wpisuje w załączniku nr 14 - metodyka wyliczania redukcji co2? - czy w wierszu 12 (Energia elektryczna z sieci elektroenergetycznej zużyta na potrzeby budynku ) w kolumnie 8 (po modernizacji ) wpisuje tylko energię z sieci czyli zapotrzebowanie na energią elektryczną końcową pomniejszmy o energię wyprodukowaną i wykorzystaną z PV natomiast w wierszu 13 kol. 3 wstawia wskaźnik nakładu energii pierwotnej 0 natomiast w kol. 8 wpisuje wartość uzyskanej energii z znakiem (+)? - czy też w wierszu 12 w kolumnie 8 wpisuje pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną, natomiast wiersz 13 traktuje jako uniknięcie emisji. tj w kol. 3 wstawia wskaźnik emisji dla energii elektrycznej, natomiast wartość pozyskanej energii z PV wpisuje ze znakiem minus (-)?
Zgodnie z opisami wierszy w tabeli i przypisami,dane powinny być prezentowane jak w pierwszej propozycji, co oznacza, że „w wierszu 12 (Energia elektryczna z sieci elektroenergetycznej zużyta na potrzeby budynku), w kolumnie 8 (po modernizacji) wpisujemy tylko roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej, czyli zapotrzebowanie na energią elektryczną końcową pomniejszoną o planowaną produkcję roczną energii z instalacjiPV, natomiast w wierszu 13 kol. 3 wstawiamy wskaźnik nakładu energii pierwotnej = 0, natomiast w kol. 8 wpisujemy wartość planowanej produkcji rocznej z instalacji PV ze znakiem (+)”.
-
Czy we wnioskach o dofinansowanie z zakresu głębokiej termomodernizacji zamiast audytu energetycznego honorowany będzie audyt efektywności energetycznej? Niektóre działania planowane w projekcie takie jak np. wymiana oświetlenia, czy wykorzystanie instalacji PC nie mieszczą się w metodyce wykonywania klasycznych audytów energetycznych.
W przypadku,gdy projekt zakłada elementy, które nie mieszczą się w metodyce audytu energetycznego to zaleca się wykonane dodatkowego opracowania, zależnie od przypadku: np.: w zakresie wymiany oświetlenia na energooszczędne oraz np. osobne opracowanie: dobór instalacji PV – z podaniem metodyki doboru mocy instalacji, spodziewanej rocznej produkcji, sposobu montażu, warunków przyłączenia itp. Natomiast Audyt energetyczny będący załącznikiem do Wniosku o dofinansowaniejest obowiązkowym załącznikiem i musi spełniać wymagania naboru. W przypadku zastosowania usprawnienia w postaci PC – zasilanej z sieci elektroenergetycznej (lub współpracującej instalacji PV – jeśli dotyczy) w scenariuszu po – w tabeli nr 14 - metodyka wyliczania redukcji co2 – należy prezentować zapotrzebowanie na energię - w bilansie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej lub z uwzględnieniem współpracującej instalacji PV (jako zapotrzebowanie na energię elektryczną pomocniczą – rozdzieloną na źródła). Dane źródłowe natomiast – powinny bezpośrednio wynikać z Audytu energetycznego i ewentualnych dodatkowych opracowań – jeśli dotyczy.
-
Jeśli w ramach jednego wniosku ujęte będą dwa budynki szkolne, to czy każdy z osobna musi spełniać założenia dotyczące efektywności, ujęte w kryteriach merytorycznych II stopnia, aby uzyskać maksymalną liczbę punktów czy można brać pod uwagę wspólne wyniki oszczędności energetycznej?
Wskaźniki dotyczące oszczędności energii w kryteriach II stopnia odnoszą się do całego projektu, a nie do budynku.
-
W dniu 18 maja 2020 r pojawiło się nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU zdnia 29 kwietnia 2020 r. "zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowegozakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorówkart audytów, a także algorytmu oceny opłacalnościprzedsięwzięcia termomodernizacyjnego". Czy w ocenie wniosków w konkursie zostaną uznane audyty zrobionewcześniej wg wówczas obowiązujących przepisów? Czy przy ocenie wniosku będzie wymagane przedłożenie audytów spełniającychROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU z dnia 29 kwietnia 2020 r.?
Wprowadzone w Rozporządzeniu zamiany dotyczą sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej dla BGK oraz wzoru kart audytu i nie powinny wpływać na wskaźniki energetyczne i powodować konieczność sporządzania dokumentu od nowa. Ważne jest, aby dane podane w audycie takie jak koszty, wskaźniki ekologiczne i wskaźniki WT były aktualne na moment składania wniosku.
-
Czy osad oczyszczalni komunalnej używany w planowanej instalacji kogeneracyjnej jako paliwo - jest na potrzeby naboru traktowany jako RDF, czy lokuje się poza tą kategorią?
Tak, osad pochodzący oczyszczalni komunalnej używany w planowanej instalacji kogeneracyjnej jako paliwo jest na potrzeby naboru dotyczącego rozwoju wysokosprawnej kogeneracji traktowany jako RDF i nie kwalifikuje się w przedmiotowym naborze .
-
Cały projekt, którego zakres obejmuje: budowę źródła Kogeneracji (produkcja ciepła i ee w oparciu o gaz ziemny), agregatu na chłód i budowę nowej sieci cieplnej, niezbędna dla projektu, abyśmy mogli dostarczyć ciepło do odbiorców kwalifikuje się do wsparcia w ramach naboru „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej”? Czy koszty wszystkich trzech ww. zadań wliczamy do kosztów kwalifikowanych? Ponadto układ będzie spełniał kryterium efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnie z Dyrektywą EED, czyz tego tytułu możemy ubiegać się o punkty?
Jeżeli inwestycja realizowana jest w ramach naboru „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej” i polega na budowie jednostki kogeneracyjnej to kwalifikujemy zadania polegające na tzw. „wyprowadzeniu mocy” z instalacji kogeneracji tj. budowę sieci w zakresie umożliwiającym odprowadzenie energii elektrycznej lub ciepła do sieci miejskiej. Finansowanie rozbudowy sieci celem dostarczenia energii do odbiorców końcowych jest działaniem kwalifikowanym tylko w naborze „Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych” i to pod warunkiem, że realizacji projektu przyczyni się do spełnienia przez system wymogu efektywnego systemu ciepłowniczego.
Natomiast kryterium dotyczące uzyskania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego obowiązuje w naborze: Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych. Jeśli Państwo składają wniosek do naboru Rozwój kogeneracji to tam takiego kryterium NIE MA dotyczącego wymogów efektywnego systemu ciepłowniczego - nie ma też i punktów za efektywny system, w zamian w naborze na kogenerację jest kryterium obligatoryjne, dotyczące spełnienia wymogu wysokosprawnej kogeneracji.
-
Projekt polega na budowie nowego źródła pracującego w wysokosprawnej kogeneracji wytwarzającego ciepło i energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby chłodu. Będzie to układ: silniki gazowe i agregat na chłód. Dodatkowo projekt wymaga budowy sieci do przesyłu ciepła i przyłączeń do poszczególnych odbiorców. Paliwo gaz ziemny. Czy należy go zakwalifikować do naboru:Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej czy Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła? Czy do obliczenia poziomu dotacji do wydatków kwalifikowanych należy dodać koszt agregatu na chłód i koszt budowy sieci ciepłowniczej? Zgodnie z podręcznikiem wnioskodawcy w jednym i drugim zadaniu jest rodzaj kwalifikujących się działań: rozwój skojarzonego wytwarzania ciepła, energii elektrycznej i źródeł chłodzenia w oparciu o paliwa ekologiczne
Zgodnie z warunkami ogłoszonych naborów wnioski składane w ramach naboru „Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła” nie mogą być składane jednocześnie w ramach naboru „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej”, ani odwrotnie.
Proszę, więc zdecydować się na któryś z naborów mając na uwadze zakres projektu i wnioskodawcę. Jeśli są Państwo przedsiębiorstwem ciepłowniczym zaopatrującym miasto w ciepło i modernizują system ciepłowniczy w kierunku efektywnego i chcą przyłączać mieszkańców to można wybrać nabór na systemy ciepłownicze. Decyduje wnioskodawca.
Koszt agregatu na chłód jest kwalifikowalny.
W przypadku naboru dotyczącego Budowy/modernizacji systemów ciepłowniczych, inwestycje w rozwój sieci ciepłowniczej kwalifikują się zgodnie z rozporządzeniem pomocowym, oraz zapisami Podręcznika wnioskodawcy (str. 17)do wsparcia tylko w przypadku, gdy system ciepłowniczy osiągnie status efektywnego systemu.Jeżeli projekt przyczyni się do spełnienia wymogu efektywnego systemu ciepłowniczego zgodnego z Dyrektywą UE 2012/27/UE,ale Wnioskodawca nie zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie, że w wyniku realizacji projektu spełni ten wymóg, to nie będzie można objąć dofinansowaniem działania z zakresu budowy sieci. Kwalifikować się będzie wówczas tylko modernizacja źródła ciepła. Wyjątkiem może tutaj być sytuacja, w której dofinansowanie działań z zakresu budowy sieci zostanie zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako pomoc de minimis.
Budowa sieci jest działaniem kwalifikowalnym w systemach, które spełniają wymóg efektywnego systemu ciepłowniczego.
Ostateczną decyzję dot. możliwości zakwalifikowania danego wydatku podejmą eksperci oceniający wniosek na podstawie całej dokumentacji projektu.
-
Czy kilka Gmin (z Polski) może złożyć wspólny partnerski wniosek w ramach naboru?
Tak, kilka gmin (z Polski) może złożyć wspólny partnerski wniosek w ramach naboru, tylko musi być podmiot wiodący - wnioskodawca (jedna gmina bądź spółka komunalna) a pozostałe gminy - partnerzy projektu. Trzeba zawrzeć umowę partnerską.
-
Zgodnie z ogłoszeniem o konkursie, niezbędnym załącznikiem do wniosku są m.in. Dokumenty poświadczające udział/zamiar udziału w programach/projektach, których celem jest sfinansowanie w gospodarstwach domowych ubogich energetycznie wymiany kotłów węglowych na kotły dostosowane do spalania pelletu. Czy to oznacza, iż wymiana indywidualnych źródeł ciepła u mieszkańców będących odbiorcami paliwa w postaci pelletu na źródła dostosowane do jego spalania posiadające certyfikat, co najmniej 5 klasy emisyjności może być sfinansowana ze środków RPO?
Wymiana indywidualnych źródeł ciepła u mieszkańców będących odbiorcami paliwa w postaci pelletu na źródła dostosowane do jego spalania posiadające certyfikat, co najmniej 5 klasy emisyjności jest warunkiem realizacji projektu ze środków MF EOG i powinna być sfinansowana z innych źródeł np. ze środków RPO
-
Czy zakres wniosku powinien obejmować wymianę indywidualnych źródeł ciepła u mieszkańców będących odbiorcami paliwa w postaci pelletu na źródła dostosowane do jego spalania posiadające certyfikat, co najmniej 5 klasy emisyjności?
Zakres projektu powinien być zgodny z ogłoszeniem o naborze wniosków. W ramach naboru nie jest kwalifikowalna do dofinansowania wymiana indywidualnych źródeł ciepła u mieszkańców będących odbiorcami paliwa w postaci pelletu na źródła dostosowane do jego spalania posiadające certyfikat, co najmniej 5 klasy emisyjności. Natomiast posiadanie takich kotłów dostosowanych do spalania paliwa w postaci pelletu jest warunkiem koniecznym dla realizacji projektu w naborze "Budowa instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu". Jednakże wymiana kotłów musi być sfinansowana z innych źródełWysokoemisyjne kotły powinny zostać wymienione w terminie do końca realizacji projektu (najpóźniej 30 kwietnia 2024r.), a zamiar ich wymiany potwierdzony stosownym oświadczeniem, które powinno być dołączone do składanej koncepcji projektowej/wniosku o dofinansowanie. Wnioskodawca powinien zawrzeć informacje dotyczące wymiany kotłów z innych źródeł w koncepcji projektowej, w części B: „Informacje o projekcie”, w pkt 10: „Gotowość do wymiany kotłów starej generacji w gospodarstwach ubogich energetycznie”.
-
Czy w ramach projektu będzie również można wymienić istniejące już kotły na biomasę na nowe w których będzie spalany pellet?
Wymiana kotłów nie podlega dofinansowaniu, ani modernizacja kotłowni.
Do dofinansowania kwalifikują się projekty polegające na uruchomieniu produkcji pelletu obejmujące m.in.:
· zakup instalacji do produkcji paliwa w postaci pelletu, wytworzonego z lokalnej biomasy rolnej i leśnej;
· zakup urządzeń niezbędnych do wstępnej obróbki/przygotowania biomasy rolnej i leśnej do produkcji pelletu;
· budowę pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i suszenia surowca do produkcji pelletu;
· budowę pomieszczeń przeznaczonych do składowania pelletu;
· budowę pomieszczeń służących do zadaszenia instalacji i zabezpieczenia produkcji.
Do kosztów kwalifikowalnych w ramach realizacji projektu można zaliczyć koszty obejmujące niezbędne wydatki do uruchomienia produkcji pelletu wraz z niezbędną infrastrukturą z wyłączeniem budowy lub modernizacji źródeł energii zasilających pelleciarkę.
Rekomenduje się, aby zakres projektu uwzględniał działania edukacyjno-szkoleniowe na temat związany z ochroną powietrza i klimatu, w szczególności z zanieczyszczeniami pochodzącymi z indywidualnych źródeł ciepła, jako działania uzupełniające dla działań inwestycyjnych.
Dodatkowo zakres przedmiotowy projektów może obejmować także zakup i montaż latarni do oświetlenia miejsca składowania i produkcji pelletu zasilanych energią odnawialną.
-
Czy pomoc publiczna w ramach naboru jest rozumiana jako pomoc horyzontalna i należy zastosować Kalkulator o dofinansowanie stanowiące pomoc publiczną horyzontalną OZE?
Pomoc ta jest rozumiana jako pomoc horyzontalna i należy zastosować Kalkulator o dofinansowanie stanowiące pomoc publiczną horyzontalną OZE
-
Czy w ramach projektu można ująć jako wydatek niekwalifikowalny wydatki związane z instalacją MEW, a tylko ująć wydatki związane z wykonaniem robót budowlanych niezbędnych do realizacji projektu?
W ramach projektu można ująć jako wydatek kwalifikowalny wydatki związane z instalacją MEW oraz wydatki związane z wykonaniem robót budowlanych niezbędnych do realizacji projektu.
-
Jakie są formy zabezpieczenia umowy o dofinansowanie?
Podstawową formą zabezpieczenia umowy o dofinansowanie jest weksel in blanco, przy pożyczce na współfinansowanie zabezpieczenia mogą być wzmocnione.
-
W instrukcji do sporządzania studium wykonalności, w przypisie pierwszym jest odwołanie do strony Funduszy Europejskich, w której widnieje informacja o tymczasowym zawieszeniu konieczności sporządzania punktów od 3. do 11., wśród których, adekwatnie do punktów studium, są m.in. analiza finansowa, analiza kosztów, opcji, które stanowią istotną część SW. Czy można, w świetle zawartych informacji, uznać, że wykonanie SW i analiz finansowych nie jest konieczne?
Jak słusznie wskazano, opublikowano również uzupełnienie do informacji dot. zawieszenia części Wytycznych w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020.
W naborach w obszarze Energia treść Wytycznych należy stosować w zakresie, w jakim jest to ujęte w instrukcjach do studium wykonalności, informacja dot. tymczasowego zawieszenia konieczności sporządzania punktów od 3 do 11 nie ma wpływu na nabory MF EOG. Decyzją Operatora Programu studium wykonalności w naborze MF EOG jest podstawowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie. Sporządzenie studium wraz z aktywnym modelem finansowym jest konieczne. Wnioskodawców obowiązują dokumenty konkursowe opublikowane na stronach naborów.
-
W kwestii ubezpieczenia rozumiem zapisy które zostały przedstawione w poniższych dokumentach. Niestety nie zostało określone czy ubezpieczenie powinno od początku realizacji obejmować wartość „po” modernizacji czy też powinno być sukcesywnie zwiększane wraz z ponoszeniem kosztów.
Ubezpieczamy to, czym aktualnie dysponujemy. Ubezpieczenie powinno być sukcesywnie zwiększane wraz z ponoszeniem nakładów inwestycyjnych i zwiększaniem wartości mienia. Nie ubezpieczamy majątku, który nie został jeszcze wytworzony.
-
Czy jeżeli wykonawca prac modernizacyjnych ubezpieczy wartość prac jesteśmy w dalszym ciągu zobowiązani do zawarcia polisy ubezpieczeniowej na kwotę całej elektrowni wraz z kosztami zmodernizowanych elementów (przy założeniu, że zakładamy jedynie końcowy odbiór prac)?
Polisa powinna być wystawiona na beneficjenta. Po zakończeniu okresu trwałości projektu beneficjent nie będzie ubezpieczał inwestycji.
-
W części generatora: „X02-Kopie listów intencyjnych lub umów wstępnych na sprzedaż energii elektrycznej, potwierdzające przyjęte w modelu finansowym założenia dotyczącej ilości sprzedaży i ceny lub Kopie umów potwierdzających możliwość sprzedaży energii elektrycznej, potwierdzające przyjęte w modelu finansowym założenia dotyczącej ilości sprzedaży i ceny.” – czy jest to wymagana część w przypadku kiedy energia będzie sprzedawana na giełdzie?
Wnioskodawca załącza oświadczenie mówiące o tym, że energia będzie sprzedawana na giełdzie uzasadniając w świetle przepisów prawnych i zgodnie z regulaminem TGE.
-
W części generatora: „EP18-Strona internetowa/portal/wortal - założenia graficzne ze schematem nawigacji” – w jaki sposób ma to wyglądać? Czy są przedstawione jakieś wytyczne, przykład itp.?
Wymogi dotyczące informacji i promocji w projektach, a szczególnie dotyczące strony internetowej (w Podręczniku komunikacji i wizualizacji str. 26-29) można znaleźć tutaj: https://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/podstawy-prawne/wytyczne-dotyczace-informacji-i-promocji/wytyczne-dotyczace-informacji-i-promocji/
-
Podczas realizowania umowy o dofinansowanie, jakie są wymogi dotyczące ubezpieczenia?
Wzór umowy ws. projektu został opublikowany wraz z pakietem dokumentów o naborze. Sprawy ubezpieczenia sprzętu reguluje art. 7 ust 7-9. Zgodnie z tymi wymogami sprzęt powinien być ubezpieczony. http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/nabory/art,32,zwiekszenie-wydajnosci-wytwarzania-energii-w-istniejacych-malych-elektrowniach-wodnych-do-2-mw.html
-
W jaki sposób można by uzasadnić wielkość nakładów inwestycyjnych, jeśli w momencie składania wniosku nie posiadamy kosztorysów? Czy należałoby przeprowadzić badanie rynku i napisać o tym czy można w grubsza oszacować ich wysokość, bazując na podobnych, już zrealizowanych projektach?
Wielkość nakładów inwestycyjnych można uzasadnić kosztorysem inwestorskim wykonanym własnymi siłami, sporządzonym w oparciu o ceny rynkowe dla potrzebnych urządzeń oraz robocizny lub szacunkami własnymi kosztów sporządzonymi na podstawie budżetu inwestycji o podobnym zakresie. Przy sporządzaniu własnego kosztorysu można korzystać z podobnych projektów o ile zakres inwestycji i uwarunkowania realizacji są takie same a ceny nie zmieniły się z upływem czasu.
-
Czy w momencie składania wniosku należy dysponować aktualną umową przyłączeniową do sieci elektroenergetycznej uwzględniającą potencjalne zmiany w istniejącej instalacji wynikające z projektu? Obecnie posiadamy umowę przyłączeniową, ale nie obejmuje ona przyszłych rezultatów projektu, które, fizycznie, będą odczuwalne dopiero za 2 lata.
W momencie składania wniosku należy dysponować aktualną umową przyłączeniową do sieci elektroenergetycznej uwzględniającą potencjalne zmiany w istniejącej instalacji wynikające z projektu.
-
Czy w ramach ww. konkursu przedmiotem jednego projektu opisanego we wniosku o dofinansowanie może być więcej niż jedna elektrownia wodna o mocy do 2 MW, tj. czy jeden wniosek o dofinansowanie może obejmować modernizacje np. dwóch elektrowni wodnych, przy czym każda ma moc do 2 MW?
Tak, w ramach ww. konkursu przedmiotem jednego projektu opisanego we wniosku o dofinansowanie może być więcej niż jedna elektrownia wodna o mocy do 2 MW, tj. jeden wniosek o dofinansowanie może obejmować modernizacje np. dwóch elektrowni wodnych, przy czym każda ma moc do 2 MW. Opracowując wniosek proszę zwrócić uwagę na warunki konkursu, w tym minimalną i maksymalną kwotę dofinansowania – na tej podstawie należy dokonać analizy dot. zakresu projektu.
-
Czy na etapie składania wniosku trzeba dysponować dokumentacją projektową oraz kosztorysem, które będą uwierzytelniać zarówno technologiczne aspekty rozwiązań planowanych do zastosowania przez nas, jak i poziom nakładów? Wybór wykonawcy dokumentacji dopiero będzie przedmiotem postępowania. Czy, ewentualnie, pozyskanie orientacyjnych wysokości nakładów w postaci badania rynku byłoby wystarczające na potrzeby projektu?
Na etapie składania wniosku nie trzeba dysponować dokumentacją projektową oraz kosztorysem. Dokumenty te powinny być jednak dostarczone najpóźniej przed pierwszą płatnością, po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Jednakże należy pamiętać, że w procesie oceny II stopnia punkty są przyznawane za gotowość projektu do realizacji. Brak dostarczenia dokumentów wskazanych w kryterium merytorycznym nr 1 na etapie oceny II stopnia spowoduje, że nie zostaną przyznane punkty za gotowość do realizacji, co może wpłynąć na zmniejszenie ogólnej punktacji wniosku, a tym samym, na zmniejszenie szans na otrzymanie dofinansowania. Dla celów realizacji inwestycji można też wybrać formułę zaprojektuj i wybuduj.
-
Czy przed złożeniem wniosku można rozpocząć procedurę rzeczonego postępowania na wybór podmiotu opracowującego dokumentację? Czy nie będzie to naruszenie zasad naboru dotyczących efektu zachęty?
Przed złożeniem wniosku można rozpocząć procedurę rzeczonego postępowania na wybór podmiotu opracowującego dokumentację warunkową, zależną od uzyskania dotacji. Koszty przygotowania zamówienia poniesione przed decyzją o dofinansowanie nie będą kwalifikowalne.
-
Czy ujęcie we wniosku, jako kosztu kwalifikowanego, wymiany czyszczarki krat w elektrowni wodnej stanowiłoby koszt kwalifikowany?
Ocena kwalifikowalności poszczególnych kosztów w ramach projektu jest przeprowadzana w ramach oceny merytorycznej II stopnia. Wnioskując jedynie z informacji zawartych w pytaniu wydaje się, że ujęcie we wniosku wymiany czyszczarki krat w elektrowni wodnej stanowiłoby koszt kwalifikowany, jeśli jest to koszt konieczny i uzasadniony.
Projekty, w swojej istocie, mają przyczyniać się m.in. do poprawy bezpieczeństwa produkcji energii, a czyszczarka krat zabezpiecza komory turbin przed dostaniem się do nich odpadów, także wielkogabarytowych, które mogłyby zniszczyć infrastrukturę. Innymi słowy, „zabezpieczają produkcję energii”. Ostateczną decyzję dot. możliwości zakwalifikowania danego kosztu podejmą niezależni eksperci oceniający wniosek na podstawie pełnej dokumentacji.
-
Co w przypadku, gdy zadanie, które chcemy objąć wnioskiem (np.: modernizacja turbozespołów), jest częścią większego projektu? Powinniśmy do dofinansowania wskazać kompleksową modernizację elektrowni, przy czym kwalifikowalnością objąć tylko turbiny (ewentualnie czyszczarkę krat), a resztę ująć w kosztach niekwalifikowanych?
Jeśli zadanie "modernizacja turbozespołów", jest częścią większego projektu można kwalifikowalnością objąć taki zakres, jaki wskazany jest w ogłoszeniu o naborze i to, co jest konieczne i niezbędne do realizacji projektu. To wnioskodawca decyduje jaki zakres ma jego projekt, jeśli są elementy finansowane z innych źródeł stanowiące część większej całości to można pokazać również koszty niekwalifikowalne. Opracowując zakres projektu należy zwrócić uwagę na warunki naboru, w tym minimalną i maksymalną kwotę możliwego dofinansowania oraz zasadę zabraniającą podwójnego dofinansowania tych samym kosztów.
-
Czy koszty pośrednie dużych przedsiębiorstw mogą być przedstawiane we wniosku o dofinansowanie? Czy są one uwzględniane w określaniu wielkości dofinansowania?
Koszty pośrednie są kwalifikowalne i mogą być przedstawiane we wniosku o dofinansowanie i są one uwzględniane w określaniu wielkości dofinansowania.
W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, inną niż pomoc de minimis, koszty pośrednie nie będą zaliczane do kosztów stanowiących podstawę do ustalenia dopuszczalnej kwoty pomocy.
Zgodnie z zasadami opisanymi w ogłoszeniu o naborze oraz w Podręczniku wnioskodawcy jedyną dopuszczalną metodą identyfikacji kosztów pośrednich jest ryczałt w wysokości do 25% całkowitych bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych z wyłączeniem bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na podwykonawstwo i kosztów zasobów udostępnionych przez strony trzecie, których nie wykorzystuje się na terenie beneficjenta lub partnera projektu, zgodnie z art. 8.5.1 lit. b) Regulacji.
Szczegółowa metodyka wyliczania kosztów pośrednich została opracowana przez Operatora Programu i jest dostępna do pobrania pod tekstem ogłoszenia.
Metodę obliczania kosztów pośrednich i ich maksymalną kwotę ustala się w Umowie w sprawie Projektu. Metodę obliczania kosztów pośrednich partnera projektu określa umowa partnerska między beneficjentem projektu a partnerem projektu.
-
W podręczniku wnioskodawcy odnalazłam następujący zapis: W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, inną niż pomoc de minimis, koszty pośrednie nie będą zaliczane do kosztów stanowiących podstawę do ustalenia dopuszczalnej kwoty pomocy.Czy można poprzez to rozumieć, iż duże przedsiębiorstwa są zwolnione z przedstawiania załącznika z kalkulacją kosztów pośrednich?
Koszty pośrednie nie są wymagane w projekcie. W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, inną niż pomoc de minimis, koszty pośrednie nie będą zaliczane do kosztów stanowiących podstawę do ustalenia dopuszczalnej kwoty pomocy. Wnioskodawcy, którzy zdecydują się na umieszczenie w budżecie projektu kosztów pośrednich są zobowiązane do przedstawienia załącznika z kalkulacją kosztów pośrednich. Nie ma tutaj
znaczenia czy przedsiębiorca jest duży mały czy średni, chodzi o pokazanie sposobu wyliczenia kosztów pośrednich i ich wysokości oraz stopy ryczałtu.
-
We wniosku w sekcji WSKAŹNIKI, pod wskaźnikami produktu i rezultatu znajduje się pole „Wyniki” – w generatorze jest to pole wyboru, jednak żadne z proponowanych wskaźników nie dotyczą MEW a ni energii z OZE. Pozostaje pole INNE. Pytanie – czy obowiązkowym jest wskazanie jakiegoś wskaźnika w tym polu, a jeśli tak, to jakiego?
Wskaźniki w pozycji Wyniki Projektu są wskaźnikami nieobligatoryjnymi. Można je wybrać z listy bądź w pozycji Inne wskazać własne dodatkowe wskaźniki.
Jeżeli uważają Państwo, że wskaźniki wymienione w poz. Cel ogólny projektu i Rezultaty projektu powinny zostać wzbogacone o dodatkowe wskaźniki to w poz. Wyniki projektu proszę o wskazanie takowych.
-
Czy wystarczające będzie szkolenie pracowników Wnioskodawcy w dziedzinie energetyki wodnej?
Szkolenie pracowników wnioskodawcy w dziedzinie energetyki wodnej byłoby wystarczające dla działań edukacyjnych realizowanych w ramach projektu.
-
Czy w dniu składania wniosku należy dysponować pozwoleniem na budowę?
Pozwolenie na budowę nie jest obligatoryjne na etapie składania wniosku, będzie wymagane do przedłożenia po podpisaniu umowy o dofinansowanie, przed pierwszą płatnością, ale jeśli je Państwo macie to przysługuje Wam 1 punkt w ramach kryterium "gotowość do realizacji projektu". (kryterium merytoryczne II stopnia nr 1). W powyższym kryterium wymieniono dokumenty, których posiadanie i przedstawienie wraz z wnioskiem o dofinansowanie umożliwi otrzymanie punktów za gotowość do wdrożenia. Brak ww. dokumentów nie dyskwalifikuje projektu, jednak może zmniejszyć jego szansę na otrzymanie dofinansowania (brak dodatkowych punktów może oznaczać niższą pozycję na liście rankingowej).
-
Czy dofinansowanie ma charakter pożyczkowy, dotacyjny czy też hybrydowy? Czy sformułowanie „dofinansowanie” ma charakter pomocy zwrotnej?
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze oraz Podręcznikiem wnioskodawcy, dofinansowanie ma charakter dotacji bezzwrotnej (możliwa wypłata zaliczki, refundacji oraz płatności końcowej) i wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.Natomiast Wnioskodawca musi zapewnić w budżecie projektu wkład własny w wysokości nie mniejszej niż różnica między całkowitymi kosztami kwalifikowalnymi projektu a kwotą wnioskowanego dofinansowania. Wkład własny wnoszony jest co do zasady w postaci pieniężnej, np. środki własne, wkład finansowy partnera projektu, pożyczka zaciągnięta przez Wnioskodawcę (preferencyjna, umarzalna) lub inna dotacja pozyskana na uzupełnienie wkładu własnego Wnioskodawcy.
Zwracamy uwagę, że NFOŚiGW uruchomił program priorytetowy na współfinansowanie (w formie pożyczkina warunkach preferencyjnych bądź na warunkach rynkowych) projektów MF EOG, informacje o nim znajdują się pod adresem:
http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/nabory/art,30,wspolfinansowanie-projektow-realizowanych-w-ramach-mechanizmu-finansowego-europejskiego-obszaru-gospodarczego-2014-2021.html
-
Czy inwestycje stanowią pomoc horyzontalną na ochronę środowiska, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz. 2250)?
Dofinansowanie budowy/przebudowy elektrowni wodnej może być kwalifikowane jako pomoc horyzontalna na ochronę środowiska (OZE), jeśli spełnia warunki tej pomocy.
Może też być wspierane w ramach pomocy de minimis - jeśli spełnione są warunki tej pomocy.
-
Planowana inwestycja polega na wyposażeniu istniejącego bloku elektrowni w nowy turbozespół. Elektrownia została wybudowana w roku 2008 przez Zarząd Melioracji, lecz nigdy nie została wyposażona w turbinę i uruchomiona. Obecnie firma X jest zarządcą obiektu. Aktualnie trwają pracę nad wykonaniem przyłącza energetycznego. Czy przedmiotowe przedsięwzięcie ma szansę na dofinansowanie w ramach naboru?
Państwa projekt mógłby się kwalifikować w ramach jednego z działań objętych naborem tj. działania dotyczącego przebudowy instalacji w celu jej dostosowania do wymagań niezbędnych do umożliwienia sprzedaży energii bezpośrednio do końcowego odbiorcy.
Wdrażane w ramach naboru projekty powinny mieć na celu poprawienie wydajności produkcji energii oraz zmniejszenie potencjalnego negatywnego wpływu na środowisko istniejących małych elektrowni wodnych. Moc instalacji przed przeprowadzeniem modernizacji nie może przekraczać 2 MW.Ostateczną ocenę kwalifikowalności projektu oraz kosztów w nim zawartych będą przeprowadzali eksperci na podstawie pełnej dokumentacji wniosku.