FENX.01.05-IW.01-001/25 - Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury
04.03.2025
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucja Wdrażająca w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Klimatu i Środowiska, ogłasza niekonkurencyjny nabór wniosków w ramach Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności Działanie FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury Typ projektu: Usuwanie niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów oraz wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska.
NABÓR NR FENX.01.05-IW.01-001/25
Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie
- Wnioski o dofinansowanie należy składać jedynie w formie elektronicznej, przy użyciu aplikacji WOD2021 dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl w terminie od 04.03.2025 r. do 30.06.2025 r. do godz. 23.59.
- Wnioski, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane.
- Za dzień wpływu wniosku uważa się termin wysłania dokumentacji aplikacyjnej
w aplikacji CST2021 zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie wyboru projektów - Uwaga! Z uwagi na doprecyzowanie zagadnień związanych z procesem oceny wniosku w dedykowanej instrukcji użytkownika Aplikacji WOD2021, wypełniając wnioski należy posłużyć się instrukcją zamieszczoną na stronie naboru.
Przedmiot naboru:
W ramach postępowania wsparcie mogą uzyskać projekty dotyczące usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów oraz wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska- które wpisują się w przedsięwzięcia wskazane w SzOP w ramach typu projektu nr 7b dla działania FENX.01.05. i które umieszczone zostały na Wykazie Projektów Zidentyfikowanych dla programu FEnIKS 2021-2027.
Typ projektów podlegających dofinansowaniu w ramach Działania FENX.01.05:
Dofinansowaniu podlegają projekty wskazane w § 4 Regulaminu wyboru projektów.
W ramach ww. projektów wspierane będą działania dotyczące usuwania i zagospodarowania odpadów stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi lub stanu środowiska, podejmowane jako zadanie publiczne przez organy publiczne zgodnie z art. 26a ustawy o odpadach. Wsparcie obejmuje tereny będące własnością Skarbu Państwa lub jst (w tym tereny Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu jst), na których występują odpady niebezpieczne lub łącznie odpady niebezpieczne i odpady inne niż niebezpieczne.
Po usunięciu odpadów, z uwzględnieniem założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji, wskazane jest doprowadzenie powierzchni ziemi, obiektów lub akwenów, poprzez rekultywację lub remediację, do stanu umożliwiającego wykorzystanie tych miejsc na cele przyrodnicze, publiczne, społeczne lub gospodarcze (w ostatnim wymienionym przypadku - wnoszące istotny wkład w realizację co najmniej jednego celu środowiskowego w rozumieniu Rozporządzenia Taksonomii).
Projekty będą wspierane z zachowaniem zasady „zanieczyszczający płaci”, tj. kiedy posiadacz odpadów lub inny podmiot zobowiązany do usunięcia odpadów nie może zostać zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego lub egzekucja okazała się bezskuteczna, lub w przypadkach wynikających z konieczności zastosowania art. 26a ustawy o odpadach, tj. potwierdzono zagrożenie dla zdrowia ludzi lub możliwość zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku i konieczne jest niezwłoczne podjęcie tych działań. W przypadku trwających działań mających na celu identyfikację/pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej i finansowej podmiotu odpowiedzialnego za gospodarowanie odpadami lub uzyskanie w przyszłości informacji pozwalających na jego identyfikację, beneficjent jest zobowiązany do podjęcia wszelkich działań mających na celu realizację zasady „zanieczyszczający płaci”, a jeśli będą one skuteczne, do rozliczenia uzyskanego wsparcia zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie.
Działania informacyjno-promocyjne mogą być kwalifikowane jedynie w obowiązkowym zakresie wskazanym w treści załącznika nr 5 do wniosku o dofinansowanie.
Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru:
Uprawnionymi do składania wniosków są podmioty wskazane w § 4 ust. 1 Regulaminu wyboru projektów:
- regionalne dyrekcje ochrony środowiska;
- jednostki administracji rządowej;
- jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.
Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu w ramach naboru:
Poziom współfinansowania projektu ze środków FS wynosi maksymalnie 85 % wartości wydatków kwalifikowalnych projektu. Jednocześnie wysokość dofinansowania nie może przekraczać limitów wynikających z przepisów regulujących dopuszczalność pomocy publicznej (o ile dotyczy)
Forma pomocy
Pomoc finansowa w ramach działania jest udzielana w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego.
Forma wsparcia
Dotacja
Regulamin wyboru projektów stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.
Załączniki do Regulaminu wyboru projektów dla naboru:
- Załącznik nr 1: Formularz Wniosku o dofinansowanie
- Załącznik nr 2: Instrukcja do Wniosku o dofinansowanie
- Załącznik nr 3: Lista i zakres wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie
- Załącznik nr 4: Kryteria wyboru projektów
- Załącznik nr 5: Listy sprawdzające do weryfikacji kryteriów na ETAPIE 1 oceny
- Załącznik nr 6: Lista sprawdzająca do weryfikacji kryteriów na ETAPIE 2 oceny
- Załącznik nr 7: Regulamin Komisji oceny projektów
- Załącznik nr 8: Katalog wskaźników
- Załącznik nr 9: Katalog kosztów pośrednich
Wnioski o dofinansowanie projektów muszą zostać sporządzone z uwzględnieniem następujących dokumentów:
- Wzoru wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją użytkownika Aplikacji WOD2021,
- Wzorów załączników i oświadczeń do wniosku o dofinansowanie.
Wszystkie dokumenty dotyczące naboru, w tym Regulamin, znajdują się poniżej w sekcji "Materiały".
Dane do kontaktu:
Narodowy Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa
Elektroniczna skrzynka podawcza: /rm5eox834i/SkrytkaESP
Adres e-Doręczeń: AE:PL-10495-91598-HEWTI-17
Kontakt dedykowany naborowi:
Adres mailowy: sekretariatkop15@nfosigw.gov.pl
Telefon: 885 339 657
Informacje dodatkowe
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 02-673), przy ul. Konstruktorskiej 3a, jest Instytucją Wdrażającą dla działania FENX.01.05. Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 i działa na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079).
Materiały
Załącznik 1 Ogłoszenie o naborze FENX 01 05-IW 01 001 25Załącznik_1_Ogłoszenie_o_naborze_FENX_01_05-IW_01-001_25.pdf 0.52MB Załącznik 2 Regulamin wyboru 1 5 ver 1.0 porzucone
Załącznik_2_Regulamin_wyboru_1_5_ver_10_porzucone.pdf 0.72MB Załączniki do regulaminu
Załaczniki_do_regulaminu.zip 5.42MB