W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FENX.02.04-IW.01-002/24

29.03.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, priorytetu FENX. 02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, działania FENX. 02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom (typ projektu: Rozwój monitoringu środowiska (m.in. monitoring pól elektromagnetycznych, monitoring wód, monitoring brzegu morskiego oraz monitoring gleby i ziemi)).

Ciąg znaków, od lewej: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Baner - informacja o wynikach naboru

Nabór nr FENX.02.04-IW.01-002/24

tryb niekonkurencyjny

Priorytet FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR

Działanie FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom

 

Celem postępowania w ramach działania jest wybór do dofinansowania projektów spełniających określone kryteria wyboru projektu, które przyczynią się do osiągnięcia:

  • celu głównego FEnIKS: Poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju oraz
  • celu II Priorytetu FEnIKS: Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odporna Europa  dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej,  zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej oraz
  • celu szczegółowego Działania 02.04 FEnIKS: Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego.

 

Termin, od którego można składać wnioski

29 marca 2024 r.

Termin, do którego można składać wnioski

28 czerwca 2024 r.

Miejsce i sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie za pośrednictwem systemu CST2021.

Kto może składać wnioski?

  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ),
  • Państwowy Instytut Geologiczny – PIB.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące działania inwestycyjne i nieinwestycyjne w zakresie systemu monitoringu środowiska (m.in. monitoring pól elektromagnetycznych, monitoring wód, monitoring brzegu morskiego oraz monitoring gleby i ziemi), obejmujące zakup specjalistycznych urządzeń pomiarowych i badawczych oraz wspomagających wraz z niezbędnym wyposażeniem i materiałami eksploatacyjnymi, tj. sprzęt do wykonywania analiz i przygotowywania próbek wody, mobilnych laboratoriów (m.in. do pobierania próbek, pomiarów, analiz), zakup bezzałogowych statków (powietrznych i pływających) umożliwiających montaż modułów do prowadzenia opomiarowania i monitoringu, zakup wzorców i materiałów odniesienia) dla laboratoriów instytucji badawczych i GIOŚ oraz służb PGW WP.

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów zostały zatwierdzone przez Komitet Monitorujący FEnIKS 2021-2027 i stanowią załącznik nr 4) do Regulaminu wyboru projektów.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu lub maks. dopuszczalna kwota dofinansowania projektu

Poziom współfinansowania projektu ze środków Funduszu Spójności wynosi maksymalnie 79,71% wartości wydatków kwalifikowalnych.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

85 000 000,00 zł.

Pytania i odpowiedzi

Pytania dotyczące przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru (przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) lub procedury wyboru projektów, można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/faq5 , e-mail: monitoring-feniks@nfosigw.gov.pl. Odpowiedzi udzielane są indywidualnie drogą elektroniczną. W przypadku, gdy liczba pytań będzie znacząca, w zakładce „FAQ” zamieszczane będą odpowiedzi na kluczowe lub powtarzające się pytania.

Tel. 22 45 90 351

e-mail: monitoring-feniks@nfosigw.gov.pl

 

{"register":{"columns":[]}}